Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anemili çocuk sayisi düsürülebilir

Kalitsal bir kan hastaligi olan Akdeniz anemisinin önlenmesi için evlilik öncesi tarama testi ile dogum öncesi tani uygulamalari çok önemli...

Italya, Fransa, Yunanistan gibi ülkelerde dogum öncesi taninin çok ciddi uygulanmasiyla artik yeni dogan hasta bebek sayisinin hemen hemen sifira indirildigine isaret edildi. Evlilik öncesi tarama testleri ile dogum öncesi tani uygulamalarin mutlaka ücretsiz olmasi gerektigi, hastalikla mücadele için bunun sart oldugu vurgulandi.

Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi, Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali, Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Akif Yesilipek, bir kongreye katilmak üzere geldigi Bursa’da, literatürde “Talesemi Major” olarak bilinen Akdeniz anemisinin, dünya genelinde özellikle Akdeniz’e kiyisi olan ülkelerde görülen en yaygin kan hastaligi oldugunu söyledi.

TASIYICI ORANI AKDENIZ’DE YÜKSEK

Türkiye’de de Akdeniz bölgesinde yüksek oranda tasiyicinin bulundugunu ifade eden Yesilipek, Türkiye genelinde yüzde 2.3 olan tasiyicilik oraninin Antalya’da yüzde 10’un üzerinde oldugunu belirtti. Yesilipek, iki tasiyicinin evlenmesi halinde bebeklerinin Akdeniz anemisi olma ihtimalinin yüzde 25 oldugunu ifade ederek, söyle konustu:

“Biz, bu tasiyicilari evlenmeden önce belirlemek istiyoruz. Evlilik öncesi tarama testleriyle bu kolaylikla tespit edilebiliyor. Bu testlerin yapilmasi konusunda su an için yasal bir zorunluluk yok, ancak birçok ilde belediyeler bu konuda çok hassas davraniyor. Çiftlerden evlilik öncesi raporlarini alirken, mutlaka talesemi tasiyicilik testinin de yapilmasini istiyor. Bu gerçekten çok önemli. Ancak buna ragmen, çok basarili oldugumuz söylenemez. Türkiye’de maalesef hala yeni talesemili bebekler doguyor.”

DOGUM ÖNCESI TANI ÖNEMLI

Tasiyici çiftlere “Evlenmeyin” demediklerini, ancak bu kisilerden hamileliklerinin ilk haftalarinda kendilerine basvurarak dogum öncesi tani uygulamasi yaptirmalarini istediklerini anlatan Yesilipek, “Bu taniyla, hamileligin ilk asamalarinda bebegin hasta mi, tasiyici mi yoksa saglam mi oldugunu belirleyebiliyoruz. Bebek eger hastaysa çok erken dönemde gebeligi sonlandiriyoruz. Bu sekilde yeni hastalarin dogmasi engelleniyor” dedi.

Yesilipek, Italya, Fransa, Yunanistan gibi ülkelerde dogum öncesi taninin çok ciddi uygulanmasiyla artik yeni dogan hasta bebek sayisinin hemen hemen sifira indirildigine isaret ederek, sunlari kaydetti:

“Oradaki hastalara baktigimizda, küçük bebek görmüyoruz. Bizim Türkiye olarak kaybimiz, yeni dogan talesemili hastalar olmasi. Yaklasik 4 yil içinde 140 hamileye dogum öncesi tani uyguladik. Bunlardan 36 tanesinde bebek hastaydi ve bunlarin dogumunu önledik. Eger biz bu uygulamalari yayginlastirabilir, hastalikli olarak dogan bebek sayisini sifira indirebilirsek, bu problemi büyük ölçüde çözmüs olacagiz.”

Evlilik öncesi tarama testleri ile dogum öncesi tani uygulamalarin mutlaka ücretsiz olmasi gerektigini anlatan Yesilipek, hastalikla mücadele için bunun sart oldugunu vurguladi.

TEDAVI YÖNTEMLERI

Yesilipek, hastaligin tedavisinde düzenli kan takviyesi ve demir atici tedavinin klasik tedaviler olduguna dikkat çekerek, sunlari söyledi:

“Bu hastalar ayda bir kez yeni kan almak zorundalar. Her kan verilmesiyle birlikte vücuda disaridan demir yükleniyor. Demir vücuttan yeterince atilmadigi için kalp, karaciger gibi yasamsal organlarda çökmelere neden oluyor. Bu da organlarda fonksiyon bozukluklarina neden oluyor ve hastalar çogunlukla kalp yetmezligindenkaybediliyor. Eskiden bu hastalar 20 yaslarina kadar bile yasatilamiyordu. Ama demir atici tedavinin düzenli uygulanmasiyla birlikte hastalar artik daha ileri yaslara kadar yasiyor. Yenilik olarak, demir atici tedavi eskiden sadece cilt altina ve damardan uygulanabiliyordu. Ancak son bir yildir bunun agizdan kullanilan formuçikti. Tabi bu, hastalarin bu yöntemi kullanabilmelerini kolaylastirdi. Bu çok önemli bir gelisme. Bunun disinda ileri tedavi yöntemi olarak hastaligin tek kesin tedavi sekli kemik iligi nakli, yani kök hücre naklidir. Biz, Akdeniz Üniversitesi’nde 1998 yilindan beri kemik iligi nakli yapiyoruz. Su ana kadar 41 talesemili hastaya kemik iligi nakli yaptik ve yüzde 85 oraninda basari sagladik.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası