Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis aylarinda cildi nemli tutun

Soguk hava, özellikle deri kurulugu bulunan kisilerde daha kötü etkiler birakiyor. Uzmanlar, derinin bu tür soguklara karsi cildin nemli tutulmasini öneriyorlar.

Soguk havanin, özellikle deri kurulugu bulunan kisilerde daha kötü etkiler biraktigi belirtildi.

Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi Arastirma Hastanesi Dermatoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Akin Aktas, AA muhabirine yaptigi açiklamada, özellikle Dogu Anadolu Bölgesi'nde kis mevsiminin sert geçtigini, mevsimin önemli bölümünde karla birlikte soguk rüzgarin hakim oldugunu kaydetti.

Dogu'da yasayan kisilerin derisinin soguk ve dondurucu havaya daha fazla maruz kaldigini ifade eden Aktas, bu nedenle bölgede yasayanlarin derilerini soguga karsi koruma konusunda daha duyarli davranmalari gerektigini söyledi.

Derinin bu tür soguklarin olumsuz etkilerine maruz kalmasini önlemek için cildin nemli tutulmasina dikkat edilmesi gerektigini belirten Aktas, ''Soguk hava, özellikle deri kurulugu bulunan kisilerin ciltlerinde daha kötü ve kalici etkiler birakir. Bu kisiler derilerini nemlendirmeleri gerekiyor'' diye konustu.

Aktas, bunun yaninda fazla süre asiri sogukta kalma sonucu bazi kisilerin özellikle ellerinde kalici morluklar olusabilecegini ifade etti.

Bu tür durumlarin önüne geçebilmek için soguk havadan korunmanin da önemine deginen Aktas, özellikle küçük çocuklarin, asiri soguklarda zorunlu olmadikça disari çikarilmamasini tavsiye etti.

BRONZLASIRKEN CILDINIZI KORUYUN

Kayakseverleri de ciltlerini koruma konusunda uyaran Aktas, kayma aninda süratin önemli oranda arttigini, bu sirada kisinin yüzünün günes ve kardan yansiyan günes isigindan önemli oranda etkilendigini söyledi. Aktas, ''Bunlarin üzerine karin vermis oldugu yüzdeki nemin de etkisiyle, kayakseverin yüzünde bronzluk olusabilir. Ancak bunun fazlasi ciltte olumsuz etkiler de yapar'' diye konustu.

Bronzlasmaya çalisan kayakseverlerin ciltlerini korumayi da ihmal etmemeleri gerektigini kaydeden Aktas, bu duruma maruz kalinmamasi için kayak öncesinde, cildi koruyucu kremlerin kullanilmasi ya da yüzün iyi saklanmasinin yararli olacagini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası