Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis aylarinda cildi nemli tutun

Soguk hava, özellikle deri kurulugu bulunan kisilerde daha kötü etkiler birakiyor. Uzmanlar, derinin bu tür soguklara karsi cildin nemli tutulmasini öneriyorlar.

Soguk havanin, özellikle deri kurulugu bulunan kisilerde daha kötü etkiler biraktigi belirtildi.

Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi Arastirma Hastanesi Dermatoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Akin Aktas, AA muhabirine yaptigi açiklamada, özellikle Dogu Anadolu Bölgesi'nde kis mevsiminin sert geçtigini, mevsimin önemli bölümünde karla birlikte soguk rüzgarin hakim oldugunu kaydetti.

Dogu'da yasayan kisilerin derisinin soguk ve dondurucu havaya daha fazla maruz kaldigini ifade eden Aktas, bu nedenle bölgede yasayanlarin derilerini soguga karsi koruma konusunda daha duyarli davranmalari gerektigini söyledi.

Derinin bu tür soguklarin olumsuz etkilerine maruz kalmasini önlemek için cildin nemli tutulmasina dikkat edilmesi gerektigini belirten Aktas, ''Soguk hava, özellikle deri kurulugu bulunan kisilerin ciltlerinde daha kötü ve kalici etkiler birakir. Bu kisiler derilerini nemlendirmeleri gerekiyor'' diye konustu.

Aktas, bunun yaninda fazla süre asiri sogukta kalma sonucu bazi kisilerin özellikle ellerinde kalici morluklar olusabilecegini ifade etti.

Bu tür durumlarin önüne geçebilmek için soguk havadan korunmanin da önemine deginen Aktas, özellikle küçük çocuklarin, asiri soguklarda zorunlu olmadikça disari çikarilmamasini tavsiye etti.

BRONZLASIRKEN CILDINIZI KORUYUN

Kayakseverleri de ciltlerini koruma konusunda uyaran Aktas, kayma aninda süratin önemli oranda arttigini, bu sirada kisinin yüzünün günes ve kardan yansiyan günes isigindan önemli oranda etkilendigini söyledi. Aktas, ''Bunlarin üzerine karin vermis oldugu yüzdeki nemin de etkisiyle, kayakseverin yüzünde bronzluk olusabilir. Ancak bunun fazlasi ciltte olumsuz etkiler de yapar'' diye konustu.

Bronzlasmaya çalisan kayakseverlerin ciltlerini korumayi da ihmal etmemeleri gerektigini kaydeden Aktas, bu duruma maruz kalinmamasi için kayak öncesinde, cildi koruyucu kremlerin kullanilmasi ya da yüzün iyi saklanmasinin yararli olacagini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası