Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Herkese saglik sigortasi

Sosyal Güvenlik Reformu'nun ayaklarindan olan Genel Saglik Sigortasi Yasa Taslagi tamamlandi

Sosyal Güvenlik Reformu'nun ayaklarindan olan Genel Saglik Sigortasi Yasa Taslagi tamamlandi. Edinilen bilgiye göre, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi'nca hazirlanan taslak, görüsleri alinmak üzere sosyal taraflara gönderildi. Taslaga göre, nüfusun tümü, Genel Saglik Sigortasi kapsaminda olacak. Bu çerçevede, oturma izni almis yabanci ülke vatandaslarindan, Türkiye'de 1 yildan fazla kesintisiz olarak ikamet edecekler de sigortali sayilacak.

90 GÜN PRIM SARTI

Sigortalinin ve bakmakla yükümlü oldugu kisilerin saglik yardimlarindan yararlanabilmeleri için en az 90 gün prim ödemis olmasi ve tedavi sirasinda kimlik veya yerine geçen belgelerden birini göstermesi gerekecek. Hekim ve dis hekimi muayenesi, ayakta tedavide verilen ilaçlar ile ortez, protez, iyilestirme araç ve gereçleri için katilim payi alinacak. Katilim payi, gereksiz kullanimi caydirma, saglik yardiminin niteligi itibariyle hayati öneme sahip olup olmamasi ve benzeri kriterler dikkate alinarak, yüzde 0 ile yüzde 50 arasinda belirlenebilecek. Ancak katilim payi, net asgari ücreti geçemeyecek.

EMEKLI PRIM ÖDEMEYECEK

Yesil kart sahipleri, kanunun yürürlüge girmesinden itibaren, otomatikman kanun hükümlerinden yararlanacak. Yesil kart sahiplerinin primlerini, Maliye Bakanligi ödeyecek. Emeklilerden prim alinmayacak

Hekim tavsiyesine uymayana ceza

Taslaga göre, ''saglik yardimlarindan yararlanan sigortali ve bakmakla yükümlü oldugu kisiler sagliklarini korumaktan asli olarak sorumlu'' tutulacak. Hekim veya dis hekimince alinmasi istenen önlem ve önerilere uyulmamasi nedeniyle tedavi süresinin uzamasi, malul kalinmasi veya malullük derecesinin artmasi nedeniyle olusan ek masraflarin yüzde 50'si sigortalidan tahsil edilecek. Yazili bildiriye ragmen, teklif edilen tedaviyi kabul etmeyen sigortaliya, bu hastaligi nedeniyle saglik yardimi, tedaviyi kabul edinceye kadar verilmeyecek. Saglik kurum ve kuruluslari, birinci, ikinci ve üçüncü basamak olarak siniflandirilacak. Sigortali ve bakmakla yükümlü oldugu kisiler, sevk zincirine uygun hareket etmek zorunda olacak.

Sosyal güvenlige tek çati

Sosyal güvenlik kurumlarinin tek çati altinda toplanmasini öngören yasa taslagi hazirlandi. Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi'nca hazirlanan ve görüs alinmak üzere sosyal taraflara gönderilen taslaga göre, SSK, Bag-Kur ve Emekli Sandigi kaldirilarak, ''Sosyal Güvenlik Kurumu'' olusturulacak. ''Sosyal Güvenlik Kurumu''nun kisa adi ''SGK'' olacak. Kaldirilan sosyal güvenlik kurumlarinin her türlü menkul ve gayrimenkul mal varliklari, alacaklari, borçlari, istirakleri, bütçe gelirleri ve tüm ödenekleri, SGK'ya devredilecek. ''Emeklilik Sigortasi Genel Müdürlügü'', ''Genel Saglik Sigortasi Genel Müdürlügü'' ve ''Primsiz Ödemeler Genel Müdürlügü'', kurumun ana hizmet birimlerini olusturacak.

Çalisandan yüzde 5 kesilecek

Taslaga göre Genel Saglik Sigortasi için alinacak prim orani yüzde 5'i çalisan, yüzde 7.5'i isveren payi olmak üzere prime esas kazancin yüzde 12.5'i oraninda olacak. Sigortalinin ve bakmakla yükümlü oldugu kisilerin saglik yardimlarindan yararlanabilmeleri için en az 90 gün prim ödemis olmasi sarti aranacak

Aksam

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası