MUTLU BİR BAYRAM TATİLİ İÇİN SEYAHAT HASTALIKLARINA DİKKAT !

Dünyada ulusal ve uluslararası trafiğin artması ile birlikte seyahatle ilgili hastalıklar da giderek artan bir şekilde görülmektedir.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nermin Etiz “Yaklaşan Bayram tatili ile birlikte özellikle yurt dışına seyahate çıkacaklar için, alınacak basit önlemler ile seyahat hastalıklarını azaltmanın hatta önlemenin mümkün olduğunu” belirtiyor.
Her yıl Dünya Sağlık örgütü düzenli olarak ülkelerde görülen enfeksiyonları tüm dünyaya bildirmektedir. 2014 yılı başından beri; çin’de Avian İnfluenza virus (H7N9) enfeksiyonu, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Ortadoğu Respituvar Sendromu- Coronavirus (MERS-CoV) , Gine’de ise Ebola Hemorajik Ateşi olduğuna dair raporlar yayınlamaktadır.
Gerek iş gerekse tatil amacıyla yapılan seyahatler için alınacak basit önlemler ile seyahat hastalıklarını azaltmak hatta sıfırlamak mümkün olacaktır. ülkelerde görülen enfeksiyonların yanı sıra, bu enfeksiyonları önlemeye yönelik hangi aşıların zorunlu, hangi aşıların genel ya da risk durumunda önerilen aşılar olduğu da Dünya Sağlık örgütü tarafından belirlenmektedir.
3. Dünya ülkelerine seyahate çıkmadan aşı yaptırmayı ihmal etmeyin!
Enfeksiyon hastalıklardan korunmak için önerilen aşı ya da aşılar mutlaka seyahatten önce (seyahate çıkmadan en az birkaç ay önce) yapılması gerekmektedir. çünkü aşılanmış kişilerde bağışıklık yanıtı genellikle 3-4 haftada ortaya çıkmakta, kişinin bağışık durumuna, aşıya ve aşının dozuna bağlı olarak bu süre değişmektedir.
Seyahatte görülebilecek hastalıklar için bazı aşılar ;
 Hepatit A
 Hepatit B
 Polio, Difteri
 Tetanoz
 Tifo
 İnfluenza (grip)
 Pnömokoksik pnömoni
 Kızamık – Kızamıkçık – Kabakulak
 Suçiçeği
 Kolera
 Kuduz
 Şarbon
 Veba
 Tüberküloz
 Meningokoksik menenjit
 Sarıhumma
Meningokoksik menenjit aşısı ve sarıhumma aşısı zorunlu aşılar olup, seyahate çıkmadan en az 10 gün önce mutlaka yapılması ve belgelenmesi gerekmektedir.
Hepatit A, Hepatit B, Polio, Difteri, Tetanoz ve tüberküloz aşıları ise herkese önerilmektedir. Diğer aşılar ise, gidilecek ülkedeki riske göre önerilen aşılardır.
Dünya Sağlık örgütü, ülkelerde ortaya çıkan enfeksiyonlar ve önerilen aşılarla birlikte, gidilecek ülkede görülen enfeksiyonları da önleyebilmek için proflaktik anti-enfektif ilaçların başlanması gerektiğini bildirmektedir. örneğin halen pek çok Sahra-altı Afrika ülkesinde sıtma (Plasmodium falciparum) görülmekte ve bu nedenle bu ülkelere gideceklere mutlaka seyahat öncesi anti-malaryal tedaviye başlanması gerektiği vurgulanmaktadır.
Sadece aşı yetmez hijyen kurallarına da dikkat !
Bilinmesi gerekir ki, seyahat sağlığı açısından enfeksiyon hastalıklarından korunmak için sadece aşılanma ve proflaktik ilaç kullanımı yeterli değildir. Aynı zamanda her zaman olduğu gibi genel sağlık kuralları ve kişisel hijyen kurallarına tam olarak uyulması da çok büyük önem taşır.
Seyahat eden kişilerin enfeksiyon hastalıkları yönünden sorunsuz seyahat edebilmeleri için gidilecek ülkeyle ilgili enfeksiyonlar hakkında bilgi almak ve önerilen/zorunlu aşıları yaptırmak için seyahate çıkmadan en az 4 – 6 hafta önce sağlık merkezlerine veya seyahat danışma merkezine başvurmaları gerekmektedir.