DONDURULMUŞ SPERM VE YUMURTA İLE TÜP BEBEĞE ONAY

Sayıları her geçen gün artan tüp bebek kliniklerine denetim geliyor.

Sağlık Bakanlığı, çiftlerin tüp bebek sahibi olmalarını düzenleyen Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri İşletme Yönetmeliği’nde değişikliğe gidiyor. Yapılan yeni düzenlemeyle artık çiftler, dondurulmuş yumurta ve spermlerle de çocuk sahibi olabilecek.

Üremeye yardımcı tedavi merkezlerinin mevcut yönetmeliği, sadece hastalardan alınan taze sperm ve yumurtaların kullanılması yöntemiyle çocuk sahibi olmayı düzenliyordu. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yönetmelik ile, artık çiftler, yumurtalık ve spermlerin dondurulması yoluyla da bebek sahibi olabilecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sabahattin Aydın, yeni düzenlemeyle tüm tedavilere rağmen bebek sahibi olamayan çiftlere büyük bir imkan getirildiğini açıkladı:

“Bu düzenlemelerle sperm hücrelerinin saklanabilmesi, dondurulabilmesi ve evli çiftlere arzu ettikleri zaman bunların kullanılarak çocuk sahibi olma imkanı getirilmiş oluyor.”

DNA TESTİ ŞARTI GETİRİLDİ

Başkasına ait spermlerin kullanıldığı veya yurtdışından sperm getirildiği gibi iddiaların doğru olmadığını kaydeden Aydın, yeni düzenlemeyle bu iddiaların da önüne geçileceğini ifade etti:

“Bu uygulamalarda halkımızın güvenli bir uygulama yapıldığını ve kendi spermlerinin kullanıldığını garanti altına almak için de saklanmış bütün spermlerde yapılacak uygulamalarda DNA testinin yapılmasını şart koşuyoruz bu düzenlemeyle.”