Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sözlesmeli personele Danistay engeli

Saglik Bakanligi'nin hastanelerin sözlesmeli personel çalistirmasi için çikardigi taslak sonucu hastaneler personel almaya basladilar. Takii Danistay engeline kadar...

Saglik Bakanligi'nin hastanelerin sözlesmeli personel çalistirmasina imkan veren tebligini Danistay iptal etti. Yeni eleman alimi için ihale açan 28 devlet ve üniversite hastanesi zor durumda kaldi.

Saglik Bakanligi, 5 Mayis 2004'te kamu hastanelerinin sözlesmeli personelden hizmet satin almasina imkan taniyan bir teblig yayinladi. Türkiye'nin dört bir yanindaki hastaneler, ihale açarak eleman aldi. Bazi hastanelerin ihale süreci halen devam ediyor. Ancak Türk Tabipler Birligi'nin basvurusunu degerlendiren Danistay, oybirligi ile yürütmeyi durdurdu. Danistay ayrica tebligin dayanagi olan yasa maddesinin iptali için de Anayasa Mahkemesi'ne basvurma karari aldi. Karari degerlendiren hastaneler, “Birçok hizmet aksayacak.” degerlendirmesini yapiyor. Personelinin yüzde 70'i sözlesmeli olan Türkiye'nin en iyi kalp hastanelerinden Istanbul Siyami Ersek'in bazi bölümleri eleman eksikliginden dolayi kapanmak zorunda kalacak.

Saglik Bakanligi, kamu hastanelerinin doktor, hemsire, anestezist, fizyoterapist, laborant ve eczaci gibi her türlü yardimci saglik personelini sözlesmeli olarak çalistirmasina imkan veren tebligi mayis ayinda hastanelere gönderdi. Doktor ile diger personel alimi ayni teblig kapsaminda düzenlendi. Çok sayida hastane gibi Denizli Devlet Hastanesi de sözlesmeli doktor almak için ihale açti. Bunun üzerine Türk Tabipler Birligi, dava açti. Saglik Bakanligi, davadan hemen sonra bir genelge yayinlayarak sözlesmeli doktor alimini durdurdu. Ancak doktor disindaki diger saglik personeli için ihale süreci devam etti. 28 hastane, 2 bin 431 personel için ihaleye çikti. Geçtigimiz hafta Istanbul Üniversitesi Çapa Tip Fakültesi 271, Cerrahpasa Tip Fakültesi ise 204 sözlesmeli personel alimi yapti.

24 Kasim'da toplanan Danistay’in tebligi iptal etmesi kamu hastanelerini zor durumda birakti. Edinilen bilgiye göre Danistay kararinin tebliginin 20 gün içinde kendisine ulasacagini tahmin eden Saglik Bakanligi, ayni uygulamaya imkan verecek yeni bir düzenleme ile hastaneleri felce ugratacak söz konusu kararin önüne geçmek için çalisiyor.

Türk Tabipler Birligi'nin avukati Ziynet Özçelik'e göre yürütmeyi durdurma karari ve iptal istemi sadece sözlesmeli doktor alimiyla ilgili olmayip ebe, hemsire gibi tüm saglik personelini de kapsiyor. Özçelik, "Doktor disindaki personelin sözlesmeli olarak çalistirilmasinin dayanagi da bu karardan sonra ortadan kalkti." diye konustu. Özçelik'e göre gerekçeli karar 2 hafta içinde yazilip açiklanacak ve ise yerlestirilmis dahi olsa sözlesmelilerin is akdi sona ermis sayilacak. Bazi hukukçular ise ise yerlesmis olanlarin karardan etkilenmeyecegini savunuyor. Bu yüzden de hastaneler 2005 yili içinde çalistiracaklari personelin ihalesini Danistay'in karari açiklanmadan bitirmeye çalisiyor.

Saglik Bakanligi'na bagli devlet hastaneleri, Danistay kararini açiklamadigi, bakanlik da “Danistay'in bize teblig edilmis böyle bir karari yok” dedigi için ihaleleri iptal edip etmeme konusunda kararsiz. Halen 24 personeli sözlesmeli çalistiran 330 yatak kapasiteli Bursa Onkoloji Hastanesi, 7 Aralik'ta 60 eleman daha almak için ihaleye çikti. Hastane ihale komisyonundan bir üye, “Ihaleye çikmis Türkiye'nin dört bir yanindaki kamu hastaneleri olarak organize olduk, yürütmeyi durdurma kararinin dogru olup olmadigini ögrenmeye çalisiyoruz. Dogruysa bosu bosuna ihaleye çikmayacagiz. Ama kimse bize bir sey söylemedigi için ne iptal edebiliyoruz ne de gönül rahatligiyla ihaheye çikabiliyoruz.” dedi. Denizli Devlet Hastanesi Bashekimi Mithat Ekici'nin açiklamasina göre ilk ihaleye müracaat eden iki psikiyatrist ile anlasamadiklari için ise almadilar. Ikinci kez ihaleye çiktiklari gün de Saglik Bakanligi'nin genelgesi dogrultusunda doktor ihalesi iptal oldu. Ancak bir eczaci ile bir fizyoterapisti hastane sözlesmeli olarak ise aldi. Ekici, "16 kisi daha almak için ihale açtik. Herkes uygulamadan memnun." diye konustu. Sözlesmeli personel alimi için ihale açan kamu hastanelerinin alacaklari personelin yarisi hemsire. Kalanlari ise anestezi teknikeri, biyolog, röntgen teknisyeni, saglik memuru, eczaci gibi saglik personelini kapsiyor. Saglik Bakanligi'nin “sözlesmeli personelden hizmet satin alinmasina” imkan veren tebligi 657 sayili Devlet Memurlari Kanunu'nun 36. maddesine eklenen 4924 sayili bende dayaniyor. Danistay, bunun iptali için de Anayasa Mahkemesi'ne basvuracak. Öte yandan yönetmeligin iptalini saglayan Türk Tabipler Birligi, uygulamayi “kamu saglik hizmetlerinde taseron usulü” olarak nitelendirdi. Yardimci saglik personelinin dogum izninin 20 gün olmasi ve gerektiginde is akdinin feshedilmesine dikkat çeken Konsey, yürütmenin durdurulmasi kararini ‘kölelikten kurtulus' olarak görüyor.

zaman

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası