Genel SağlıkHABERLER

SÖZLEŞMELİ PERSONELE DANIŞTAY ENGELİ

Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerin sözleşmeli personel çalıştırması için çıkardığı taslak sonucu hastaneler personel almaya başladılar. Takii Danıştay engeline kadar…

Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerin sözleşmeli personel çalıştırmasına imkan veren tebliğini Danıştay iptal etti. Yeni eleman alımı için ihale açan 28 devlet ve üniversite hastanesi zor durumda kaldı.

Sağlık Bakanlığı, 5 Mayıs 2004’te kamu hastanelerinin sözleşmeli personelden hizmet satın almasına imkan tanıyan bir tebliğ yayınladı. Türkiye’nin dört bir yanındaki hastaneler, ihale açarak eleman aldı. Bazı hastanelerin ihale süreci halen devam ediyor. Ancak Türk Tabipler Birliği’nin başvurusunu değerlendiren Danıştay, oybirliği ile yürütmeyi durdurdu. Danıştay ayrıca tebliğin dayanağı olan yasa maddesinin iptali için de Anayasa Mahkemesi’ne başvurma kararı aldı. Kararı değerlendiren hastaneler, “Birçok hizmet aksayacak.” değerlendirmesini yapıyor. Personelinin yüzde 70’i sözleşmeli olan Türkiye’nin en iyi kalp hastanelerinden İstanbul Siyami Ersek’in bazı bölümleri eleman eksikliğinden dolayı kapanmak zorunda kalacak.

Sağlık Bakanlığı, kamu hastanelerinin doktor, hemşire, anestezist, fizyoterapist, laborant ve eczacı gibi her türlü yardımcı sağlık personelini sözleşmeli olarak çalıştırmasına imkan veren tebliği mayıs ayında hastanelere gönderdi. Doktor ile diğer personel alımı aynı tebliğ kapsamında düzenlendi. Çok sayıda hastane gibi Denizli Devlet Hastanesi de sözleşmeli doktor almak için ihale açtı. Bunun üzerine Türk Tabipler Birliği, dava açtı. Sağlık Bakanlığı, davadan hemen sonra bir genelge yayınlayarak sözleşmeli doktor alımını durdurdu. Ancak doktor dışındaki diğer sağlık personeli için ihale süreci devam etti. 28 hastane, 2 bin 431 personel için ihaleye çıktı. Geçtiğimiz hafta İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi 271, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ise 204 sözleşmeli personel alımı yaptı.

24 Kasım’da toplanan Danıştay’ın tebliği iptal etmesi kamu hastanelerini zor durumda bıraktı. Edinilen bilgiye göre Danıştay kararının tebliğinin 20 gün içinde kendisine ulaşacağını tahmin eden Sağlık Bakanlığı, aynı uygulamaya imkan verecek yeni bir düzenleme ile hastaneleri felce uğratacak söz konusu kararın önüne geçmek için çalışıyor.

Türk Tabipler Birliği’nin avukatı Ziynet Özçelik’e göre yürütmeyi durdurma kararı ve iptal istemi sadece sözleşmeli doktor alımıyla ilgili olmayıp ebe, hemşire gibi tüm sağlık personelini de kapsıyor. Özçelik, “Doktor dışındaki personelin sözleşmeli olarak çalıştırılmasının dayanağı da bu karardan sonra ortadan kalktı.” diye konuştu. Özçelik’e göre gerekçeli karar 2 hafta içinde yazılıp açıklanacak ve işe yerleştirilmiş dahi olsa sözleşmelilerin iş akdi sona ermiş sayılacak. Bazı hukukçular ise işe yerleşmiş olanların karardan etkilenmeyeceğini savunuyor. Bu yüzden de hastaneler 2005 yılı içinde çalıştıracakları personelin ihalesini Danıştay’ın kararı açıklanmadan bitirmeye çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastaneleri, Danıştay kararını açıklamadığı, bakanlık da “Danıştay’ın bize tebliğ edilmiş böyle bir kararı yok” dediği için ihaleleri iptal edip etmeme konusunda kararsız. Halen 24 personeli sözleşmeli çalıştıran 330 yatak kapasiteli Bursa Onkoloji Hastanesi, 7 Aralık’ta 60 eleman daha almak için ihaleye çıktı. Hastane ihale komisyonundan bir üye, “İhaleye çıkmış Türkiye’nin dört bir yanındaki kamu hastaneleri olarak organize olduk, yürütmeyi durdurma kararının doğru olup olmadığını öğrenmeye çalışıyoruz. Doğruysa boşu boşuna ihaleye çıkmayacağız. Ama kimse bize bir şey söylemediği için ne iptal edebiliyoruz ne de gönül rahatlığıyla ihaheye çıkabiliyoruz.” dedi. Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Mithat Ekici’nin açıklamasına göre ilk ihaleye müracaat eden iki psikiyatrist ile anlaşamadıkları için işe almadılar. İkinci kez ihaleye çıktıkları gün de Sağlık Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda doktor ihalesi iptal oldu. Ancak bir eczacı ile bir fizyoterapisti hastane sözleşmeli olarak işe aldı. Ekici, “16 kişi daha almak için ihale açtık. Herkes uygulamadan memnun.” diye konuştu. Sözleşmeli personel alımı için ihale açan kamu hastanelerinin alacakları personelin yarısı hemşire. Kalanları ise anestezi teknikeri, biyolog, röntgen teknisyeni, sağlık memuru, eczacı gibi sağlık personelini kapsıyor. Sağlık Bakanlığı’nın “sözleşmeli personelden hizmet satın alınmasına” imkan veren tebliği 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesine eklenen 4924 sayılı bende dayanıyor. Danıştay, bunun iptali için de Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak. Öte yandan yönetmeliğin iptalini sağlayan Türk Tabipler Birliği, uygulamayı “kamu sağlık hizmetlerinde taşeron usulü” olarak nitelendirdi. Yardımcı sağlık personelinin doğum izninin 20 gün olması ve gerektiğinde iş akdinin feshedilmesine dikkat çeken Konsey, yürütmenin durdurulması kararını ‘kölelikten kurtuluş’ olarak görüyor.

zaman