Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinsi bakteriler nefesle bilinecek

Ülser, gastrit ve mide kanserine yol açan sinsi bakteri artik nefesinizle tesp edilecek. Daha önce bulunan bu bulus bilim adamlari tarafindan kabul görmemisti.

Ülser, gastrit ve mide kanserine yol açan sinsi bakteri artik nefesinizde tespit edilebiliyor.

Helicobacter pylori’nin Türk insani ile olan iliskisi Ilsan Hexal sponsorlugunda Marmara Üniversitesi Halk Sagligi Anabilim Dali tarafindan Türkiye çapinda 55 ilde 10.000 kisi ile yapilan çalismalar sonucu tespit edilecek. 2004 yilinin Eylül ayinda bitirilip açiklanmasi planlanan bu çalisma sonucunda Türkiye’nin Helicobacter pylori haritasi bilimsel olarak belirlenecek.

Avustralyali patolog Robin Warren ve gastroenterolog Barry Marshall’in 1982 yilinda yaptiklari arastirma ülser hastaliginin nedeninin bir bakteri oldugunu ortaya çikarmistir. Bu bulus bilim dünyasinda bomba etkisi yaratmis, ancak hekimlerin çogu bu teoriye karsi tavir koyup eski tedavilerde israr etmislerdir. 1994 yilinda Amerika Birlesik Devletlerinde düzenlenen bir uzlasma toplantisinda peptik ülsere büyük bir çogunlukla Helicobacter pylori adli bakterinin yol açtigi ve bu hastalikta antimikrobiyal tedavi yapilmasinin zorunlulugu kabul edilmistir.

Helicobacter pylori gastriti ve ülseri bugün dünyada en yaygin görülen hastaliklardandir. Dünya nüfusunun yaklasik olarak %60’i bu bakteri ile enfektedir ve enfekte olanlarin hemen hemen tümünde gastrit gelismektedir. Helicobacter pylori onikiparmak barsagi ülserlerinin %95, mide ülserinin ise

%85’inde neden olarak gösterilmektedir. Bu bakterinin %1-3 oraninda mide kanserine yol açmasi enfeksiyonun önemini artirmaktadir.

Enfeksiyon oral-oral (agiz yoluyla) veya oral-fekal (diski bulasik gida/içecek) yolla bulasmaktadir.

Saglik kosullarinin kötü oldugu durumlarda, sosyoekonomik düzeyi düsük ve gelismekte olan ülkelerde enfeksiyonun görülme sikligi daha yüksektir. Ülkenin sosyoekonomik durumu düzeldikçe, hijyen problemleri çözüldükçe Helicobacter pylori görülme sikligi düsmektedir.

Böylesine yaygin ve sürekli gündemde olan Helicobacter pylori enfeksiyonu açisindan ülkemize baktigimizda, bugüne kadar saglikli bireylerde Helicobacter pylori görülme sikligina iliskin tüm yurdu temsil eden ve geçerli bir örneklemeye dayanan epidemiyolojik bir arastirma yapilmadigini görmekteyiz. Söz konusu açigi kapatmak amaciyla Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi (MÜTF) Halk Sagligi Anabilim Dali ve ILSAN HEXAL ortakliginda “Türkiye Helicobacter pylori Prevalans Çalismasi” adli bir proje hazirlanmistir. MÜTF Halk Sagligi Anabilim Dali tarafindan görevlendirilen arastirmacilar tüm Türkiye’yi temsil eden örneklem dahilinde, belirlenen haneleri ziyaret ederek 10.000 kisi üzerinde üre nefes testi ile ölçüm yapmislardir. Ölçüm yapilan kisilere epidemiyolojik verilere yardimci olmasi amaciyla sosyodemografik özellikler ve risk faktörlerine iliskin bazi sorular da sorulmustur. Ölçümlerin MÜTF ‘de degerlendirilmesinden sonra, sonuçlarin

posta ile ilgili kisilere ulastirilmasi da çalismanin basamaklari içerisinde yer almaktadir.

HP taramasinda kullanilan C13 üre nefes testi ile HP ölçümü yapilarak hastada ülsere kolayca tani konulabiliyor.

Ilsan Hexal Pazarlama ve Satis Koordinatörü Uzm. Dr. Erkin PEKMEZCI ‘ye göre 300.000 USD bütçesi olan bu projede saha çalismasi sonrasinda, tüm verilerin derlenmesi ve istatistik analizlerin yapilmasi ile Türkiye Helicobacter pylori haritasi yaninda çok degerli epidemiyolojik verilerin de elde edilecegini düsünülmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası