Genel SağlıkHABERLER

UYUŞTURUCU TÜKETİMİ GİDEREK ARTIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın yaptırdığı “Türkiye’nin Madde Kullanımı Profili 2003” adlı araştırmasına göre uyuşturucu kullanımı çok ufak yaşlarda başlıyor. İşte sonuçlar.

“Türkiye’nin Madde Kullanım Profili 2003” çalışmasına göre, araştırma yapılan illerin tamamında uçucu madde, esrar, ekstazi, benzodiazepinler, eroin ve damar yolundan madde kullanım trendi giderek artıyor.

Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından ilgili kurum ve kuruluşların katkılarıyla gerçekleştirilen “Türkiye Madde Kullanım Profili 2003” çalışmasının sonuçları, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi’nde açıklandı.

Anketle yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de en çok esrar ve uçucu maddeler kullanılıyor. Bunları daha az oranlarda olmak üzere eroin ve diğer uyuşturucu maddeler izliyor.

İlk kullanım yaşı uçucu maddeler için 11 iken, esrar ve ekstazi için sırasıyla 16 ve 17, genel olarak tüm maddeler için ilk kullanım yaşı 25’in altında. Madde kullanıcılarının çoğunun yaşı 15-34 arasında değişiyor. Madde kullanıcılarının büyük bölümü madde kullanımı nedeniyle suç işliyor.

Çalışmaya katılan lise çağındaki 16 yaş grubu öğrencilerin hemen hemen yarısı sigara ve alkol kullanıyor. Bu öğrencilerden, erkeklerin yüzde 6’sı ve kızların yüzde 2’si esrar, tüm öğrencilerin yüzde 4’ü uçucu madde, yüzde 3’ü reçetesiz edindikleri bir sakinleştirici trankilizanlar, yüzde 3’ü performans artırmak amacıyla kullanılan anabolik steroid ve yüzde 2’si ekstazi kullandığını ifade ediyor.

Çalışmaya göre, esrar ve sakinleştirici ilaçlar öğrencilerin arkadaş grubu içinde ilk kullandıkları maddeler ve gençlerin bu maddelere başlamalarındaki en büyük etken, merak ve arkadaş.