NARGİLE DE ZARARLI

Son yıllarda farklı bir nostalji yaşamak ve sigara alışkanlığından kurtulmak için nargileye başlanmasının büyük bir yanılgı ve kandırmaca olduğu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Sigarayı Bırakma Polikliniği’nde görevli Yard. Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu, sigara bağımlılarına sağlıklı bir hayat hediye etmek için kesinlikle tütünden uzak durmaları gerektiğini önerdiklerini söyledi.

Kutlu, son zamanlarda sigaradan daha az zararlı olduğu düşünüldüğü için özellikle gençlerin nostalji unsurları ile süslü mekanlarda nargileye başladıklarını belirterek, bu durumun bir imaj pazarlamasından başka bir şey olmadığını ifade etti. İçinde çeşitli meyve aromaları bulunan nargilenin, içildiği mekan ve görünümü nedeniyle “eskiye özlem” adı altında başka bir zehirlenme türü olduğunu vurgulayan Kutlu, son yıllarda sigara bağımlılığından kurtulmak için nargile içenlere rastlandığını, ancak bunun son derece yanlış bir davranış olduğunu anlattı.

Sigarayı bırakmak için nargileye başlamanın tiryakinin kendini kandırmasından başka bir şey olmadığını vurgulayan Kutlu, şöyle konuştu: “Sigarada insan sağlığı için ne kadar zararlı özellik varsa, nargilede de aynısı vardır. Puro, pipo ve nargile gibi tütünlü içeceklerde sadece imaj değişir, fakat zararları asla azalmaz. Bu nedenle sigaradan daha az zarar vereceğini düşünerek nargile içilmesi farklı bir zehirlenme alışkanlığının kazanılmasından başka bir şey değildir.”

Kutlu, sigaranın yerine başka bir tütünlü içecek konularak değil, kararlılık ve azimle sağlıklı bir yaşama başlangıç yapılabileceğini sözlerine ekledi.