Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara ölümleri kazalari ona katladi

Ülkemizde sigaraya bagli hastaliklardan ölen kisi, trafik kazalarinda ölenlere oranla 10 kat fazla olmasi gözönüne alinirsa, tehlikenin boyutu gözler önüne serildi.

Saatte 200-250 km hizla ve 100 derecenin üzerinde sicaklikla dumani agiz içine çarpan sigara, içerdigi 4000 den fazla zararli madde ile insan sagliginda ciddi bozulmalara yol açar.

Boya sökücü aseton, akü yapiminda kullanilan kadmiyum, roket yakiti metanol, çakmak gazi bütan, temizlik maddesi amonyak, fare zehiri arsenik, öldürücü zehir hidrojen siyanür, naftalin bu 4000 maddeden sadece birkaç tanesidir. Nikotin ise sigarada bulunan bagimliliktan sorumlu ana maddedir.

Genellikle ergenlik çaglarinda özenti, gösteris, taklit, büyüme veya özgürlük ifadesi olarak baslanan sigara, dumaninin akcigerlere çekilmeye baslamasiyla bagimliliga yol açar. Sigaranin zararlarinin ortaya çikarilmasiyla birlikte, gelismis ülkelerde kontrol programlari ile içim oranlari azaltilirken, ülkemizin de içinde bulundugu gelismekte olan ülkelerde içim daha yaygin hale gelir.

SIGARA VE SAGLIK

Ülkemizde sigaraya bagli hastaliklardan ölen kisi sayisinin, trafik kazalarinda ölenlere oranla 10 kat fazla olmasi gözönüne alinirsa, sigara bagimliligi ile mücadelenin gerekliligi daha net anlasilir.

Sigara otuza yakin hastalik için ciddi risk faktörüdür. Sigaranin dumaninda gaz halinde bulunan CO (karbon monoksit) hücrelerin kandaki oksijeni kullanmasini engelleyerek, tüm organlarin çalismasina zarar verir.

Sigara dislerde lekelenmeye, dislerde daha kolay çürümeye, tad duygusunda bozulmaya yol açar ve dis tasi olusumunu hizlandirir.

Sigara içenlerde agiz içi kanserleri, diseti kanserleri, dil kanserleri, bademcik kanserleri, sigara içmeyenlere göre 3-33 kat daha fazla görülür.

Sigara, solunum yollarini örten hücreleri ve koruyucu siliyer yapiyi bozarak akcigerlerin her türlü zarara açik hale gelmesine yol açar. Kronik akciger hastaliklarinin % 80-90 sorumlusu, sigaradir. Sigara içenlerde kronik bronsit, amfizem gibi hastaliklardan ölüm orani, sigara içmeyenlere göre 2.5 kat fazladir. Akciger kanserlerinin % 90’i sigarayla ilgili olup, sigara içmeyenlere göre riskleri 15-20 kat yüksektir.

Sigara içen kisiler, içmeyenlere göre ortalama 8 yil daha erken ölmektedirler.

Sigara damar sertligi gelismesini olaylastirir, koroner arter hastaligi gelisiminde ise en önemli risk faktörlerinden biridir. Kalbin oksijen tüketimini arttirir, damarlarda büzülmelere neden olur.

Yemek borusu kanserlerinin en önemli risklerinden birisi sigara içimidir. Sigara mide salgisini arttirir, mide ülseri ve mide kanseri gelismesini ise kolaslastirir.

Idrar kesesi ve pankreas kanseri sigara içenlerde, içmeyenlere göre 2 kat daha fazla görülür. Böbrek kanserleri ise 5 kat daha fazladir.

Sigara erkeklerde ejekülasyon miktarini ve spermlerin hareket yetenegini azaltir. Cinsiyet hormanlarinin da salgilanisini bozarak, cinsel istegin ve gücün azalmasina yol açar. Sigara içenlerde prostat kanseri de, içmeyenlere göre 2 kat fazla görülür.

Sigara kadinlarda ise istenmeyen düsüklere, erken ve düsük kilolu bebek dogumlarina, ölü dogumlara ve erken menapoza yol açar. Ayrica ses kisikligina, ses kalinlasmasina ve cilt damarlarinin daralmasina bagli cilt kurumalarina yol açarak cinsel yasantiyi olumsuz yönde etkiler. Sigara içen kadinlarda rahim agzi kanserleri de yaklasik 20 kat fazla görülür.

Dogum kontrol hapi kullanan kadinlarda sigara içimi de eklenirse, kalp-damar hastaliklari içmeyenlere göre 2 kat fazla görülür.

PASIF SIGARA IÇICILIGI

Kendisi sigara içmedigi halde, bulundugu ortamlarda sigara içilmesine bagli duman solumak zorunda kalan kisilerin durumuna pasif sigara içiciligi denir. Yanmakta olan bir sigaranin dumaninin 2/3’ü asla içen kisinin akcigerine ulasmamakta, sigara içmeyenlerin de soludugu havaya karismaktadir.

Ayrica bu duman, sigarada süzülmeyip direkt havaya karistigi için içerdigi zehirli maddeler açisindan daha zengindir. ABD Çevre Koruma Örgütü havaya karisan sigara dumanini hardal gazi, benzen ve arsenigin de içinde bulundugu “A Grubu insan kanserojenigi içine almistir.

Pasif sigara içiciliginde, akciger kanseri de dahil olmak üzere meme kanseri, rahim agzi kanseri, kan kanseri gibi sigara içen kiside görülen her türlü kanser çesidi ve bronsit, amfizem, kalp krizi gibi her türlü hastalik artmis oranda görülmektedir.

Emziren bir annenin sigara içmesi durumunda ise, bebekte kusma, dalginlik, çarpinti, mide-bagirsak sistemi bozukluklari ve bronsit, pnömoni gibi solunum yolu enfeksiyonlari sik olarak görülmektedir. Sigara içenlerin yasam süreleri içmeyenlere göre belirgin derecede kisalmaktadir.

NEDEN SIGARAYI BIRAKMAK?

Sigarayi birakmak, bir insanin sagligiyla ilgili verdigi en kazançli kararlardan birisidir. Sigara birakildiktan 1yil sonra koroner kalp hastaligi riski %50 düser. 15 yil sonra ise koroner kalp hastaligina bagli ölüm riski hemen hemen içmeyenlerin seviyesine iner.

10 yil sonra akciger kanserinden ölüm riski yari yariya düser. Ayrica akciger fonksiyonlari hiç sigara içmeyenlerinkine yaklasir.

20 yil sonra ise saglik açisindan, hiç sigara içmeyen birisiyle neredeyse ayni duruma gelinir.

BIRAKMAK ZOR AMA IMKANSIZ DEGIL!

Sigara bagimlilarinin 3/4’ü sigarayi birakmak istemektedir. 1/3’nün ise en az 3 ciddi birakma girisimi olmustur. Sigarayi kendi basina birakmak oldukça zor olup, bu sekilde birakabilme orani % 4 iken, bu oran profesyonel yardim araciligi ile % 45’lere kadar yükselebilmektedir. Baslamasi kolay ama birakmasi zor gözüken sigarayla mücadelede çok boyutlu düsünmek zorundayiz. Sigarayi birakmanin kolay olmadigini biliyoruz, ancak sigarasiz geçen her gününüzün hem kendinize, hem çevrenize, hem de dünyaya faydali oldugunu unutmayin.

Kaynak: Acibadem Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası