GRİPLE KARIŞTIRILIYOR AMA ÇOCUKLARIN YAŞAMINI TEHDİT EDİYOR

Menenjit nadir görülen bir hastalık olsa da ortaya çıktığında hastada kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Hatta 12 saat içinde hayati kayıplara neden olabiliyor.

Genellikle çocuklara erişkin taşıcılardan bulaşan menenjitten tek korunma yöntemi ise aşı. Memorial Ankara Hastanesi çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Memnune Aladağ, “Meningokok hastalığı ve menenjit aşısı” hakkında bilgi verdi.
Meningokok hastalığı hava yolu ile bulaşmaktadır
Menenjit yani beyin zarlarının iltihabı, virüs veya bakterilerin yol açtığı bir hastalıktır. Menenjit hastalığına neden olan mikroplardan bazılarına karşı rutin aşı programındaki karma ve zatürre aşıları yapılmaktadır. Karma ve zatürre aşılarının rutin olarak uygulanmasından sonra, meningokok mikrobu menenjitin en sık görülen iki etkeninden biri haline gelmiştir.
Meningokok hastalığı, sepsis yani kan zehirlenmesi ve menenjite neden olabilen meningokok adlı mikrobun neden olduğu hızlı ve ağır seyredebilen, hava yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Dünya nüfusunun yaklaşık %5-10 u bu mikrobu taşımakta ancak hastalık ortaya çıkmamaktadır. Bununla birlikte hastaların %10-14 ü etkili antibiyotik tedavisine rağmen kaybedilebilmekte ve %15-20 sinde uzuv kaybı, nörolojik sekeller ve işitme kaybı gibi komplikasyonlar gelişebilmektedir. Hastalık toplu taşıma araçlarında, okul ve ofis gibi toplu halde bulunulan yerlerde sık görülmektedir.
Bu belirtilere dikkat!
Hastalık ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, kusma ve döküntü gibi gribal belirtilerle başladığı için gribal enfeksiyonlarla karıştırılabildiği için doktoru ve hastayı yanıltabilmektedir. Spesifik belirtiler ve bulgular ortaya çıktığında ise tedavi için geç kalınmış olabilmektedir. Türkiye’de görülme sıklığı çok olmasa da yılda ortalama 2 bin kişi meningokok hastalığına yakalanmaktadır. Hastalıktan en fazla okul öncesi çocuklar etkilenmekte, özellikle 2 yaşından küçüklerde daha ağır seyretmektedir.
Hastalığa karşı alınacak başlıca önlem aşılanmaktır
Menenjit aşısı dünyada 30 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Birçok çeşidi bulunan aşının ülkemizde iki farklı türü Sağlık Bakanlığı’ndan onay almıştır. İkisinin arasında uygulama zamanı ve sayısı dışında çok büyük fark yoktur. Meningokok aşısı diğer aşılarla benzer yan etki profiline sahiptir. Aşının yapıldığı bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, ısı artışı, iştahsızlık, kusma, huysuzluk, ağlama, halsizlik, ishal, eklem ağrısı, döküntü gibi alerjik reaksiyonlar gözlenebilmektedir. Yan etkileri azaltmak için diğer aşılarla birlikte yapılmaması önerilmektedir.
Aşı yaptırmadan önce doktora danışın
Aşı nadir görülen ancak ağır seyreden bir hastalıktan koruma sağladığından doktora danışarak karar verilmelidir. özellikle latekse karşı bilinen allerjisi olanlara, daha önce “Guillain-Barre Sendromu” denilen sinirsel bir hastalığı geçirenlere ve ciddi ateşli hastalık geçirmekte olanlara bu aşı yapılmamalıdır. Fakat bağışıklık sistemi yetmezliği olan, dalağı çalışmayan ve HIV hastaları aşılanmalıdır. Bununla birlikte hastalığın sık görüldüğü bölgelere seyahat eden kişilerin de aşılanmasında yarar bulunmaktadır.