ÇİN’DE GELİŞTİRİLEN İLAÇ UMUT VERDİ

Aspirinle beraber alınan ‘Plavix’ adlı ilaç, kalp krizinden ölümleri önlemede yeni umut oldu. Çin’de yaklaşık 46 bin hasta üzerinde yapılan araştırmalar umut ışığı oldu

Kalp krizlerine karşı yeni ilaç kombinasyonu

‘Plavix’ adlı ilaç, kalp krizinden ölümleri önlemede yeni umut oldu. Çin’de yaklaşık 46 bin hasta üzerinde yapılan araştırmada başarılı sonuçlar elde edildi.

Damar tıkanıklıklarını önleyen yeni bir ilaç sayesinde, kalp krizi ve inmeler yüzünden binlerce ölüm önlenebilecek. Oxford Üniversitesi’nden Zheng-Ming Chen, ‘Plavix’ adıyla satılan ‘clopidogrel’ maddesi içerikli ilacının aspirin ile birlikte alınması halinde, binlerce yaşamı kurtarabileceğini keşfetti. Dünyada her yıl 10 milyon kişinin kalp krizi geçirdiğini söyleyen Dr. Chen, bu ilaçların hastalara birlikte verildiği takdirde en az 5 bin kalp krizi kökenli ölümün ve bir o kadar da öldürmeyen, ama tekrarlayan kalp krizinin önleneceğini bildirdi.

Araştırmacılar, Çin’de 1250 hastanede 45 bin 800 hasta üzerinde yaptıkları çalışmalarda, 4 hafta boyunca günde bir aspirin ile birlikte 75 miligram ‘clopidogrel’ verilen hastaların, etkin madde içermeyen placebo verilen hastalara göre yüzde 7 daha az kalp krizinden öldüklerini saptadılar. Tekrarlanan kalp krizlerinde ise yüzde 14 düşüş görüldü.