Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogru bildigimiz yanlislar..

Hacettepe Üniversitesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Nefroloji Bilimdali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Turgan, bugüne kadar dogru bildigimiz yanlislari siraladi..

Hacettepe Üniversitesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Nefroloji Bilimdali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Turgan, tansiyonun yükselmesi veya düsmesi aninda halk arasinda sikça kullanilan, tuzlu ayran içilmesi veya sarimsak yenilmesi gibi yöntemlerin yararli olmadigini belirtti.

Antalya Belek'te düzenlenen, ''6. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Kongresi''ne katilan Prof. Dr. Turgan, AA muhabirine yaptigi açiklamada, insanlarin günde ortalama 8-10 gram tuz aldiklarini, islenmis gida ve hazir gida tüketenlerde, tadina bakmadan yemegine tuz ilave edenlerde bu rakamin 15 grama çiktigini söyledi.

Bir kisinin günde 3-4 gramdan daha fazla tuza ihtiyaci olmadigini vurgulayan Prof. Dr. Turgan, söyle konustu:

''Ancak hipertansiyon tedavisinde bu kadar siki tuz kisitlamasi yapmiyoruz. Günde 6 gramin altindaki tuz kisitlamasi, hipertansiyon tedavisi için yeterlidir. Hipertansiyonu olan kisi, islenmis gida tüketimini azaltarak, içerigini bilmedigi hazir gidalari daha dikkatli tüketerek, sebze ve meyve tüketimini artirarak günlük 6 gramin altindaki tuz kisitlamasini tek basina saglayabilir. Hipertansiyonlu hastalarda, tuz tüketiminin azaltilmasinin kan basincini tek bir ilaç kadar düsürdügü görülmüstür.'' Insanlarin ihtiyaç duyduklari tuzu besinlerden alabilecegine dikkati çeken Prof. Dr. Turgan, özellikle islenmis gidalarda tuz oraninin fazla oldugunu bildirdi. Turgan, evde yapilan tarhana, salça, tursu gibi gidalarin da yüksek oranda tuz içerdigini anlatti.

SARIMSAK YERINE LIMON SUYU

Prof. Dr. Çetin Turgan, tansiyonun yükselmesi veya düsmesi aninda halk arasinda sikça kullanilan tuzlu ayran içilmesi veya sarimsak yenilmesi gibi yöntemlerin yararli olmadigini söyledi.

Tansiyonun düsmesi ve yükselmesinin ortak belirtiler gösterdigini belirten Turgan, ''Tansiyon düsmesi halinde tuzlu ayran içme uygulamasini bir kere mutlaka kaldirmak lazim. Tansiyonu düsen kisi uzanip dinlenirse sorunu çözülecektir'' dedi.

Ayni durumun sarimsak için de geçerli oldugunu ifade eden Turgan, söyle devam etti:

''Samsun'da 19 Mayis Üniversitesi Tip Fakültesi'nde yapilan bir çalismada, acil servise gelen hastalarin yarisina sarimsak verilmis, yarisina ise verilmemis. Yapilan kan basinci ölçümlerinde her iki grup arasinda fark olmadigi görülmüs. Tabii ki, sarimsak yararli bir bitki ama tansiyonu düsürmek için sarimsak kullanmanin bir yarari yok. Tedavi amaciyla kullanmamak sartiyla limon suyunun kan basincini düsürücü etkisi var. Tansiyonu düsürme adina, limon suyu içmek sarimsak yemekten daha faydali.''

GAZLI IÇECEKLERDE YÜKSEK TANSIYON RISKI

Çetin Turgan, yüksek miktardaki alkol tüketiminin kronik hipertansiyonun nedenlerinden biri oldugunu bildirdi. Günlük alkol tüketiminin 30 gramin üzerine çikmamasi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Turgan, kola ve soda gibi gazli içeceklerde de sodyum oldugunu ifade etti. Prof. Dr. Turgan, bu nedenle, yüksek tansiyon tedavisi gören kisilerin kola, gazoz ve soda gibi içecek tüketimine dikkat etmesi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası