Genel SağlıkHABERLER

TÜRK NÖROLOJİ DERNEĞİ’NDEN ÖNEMLİ UYARI:

“ALS gibi nörolojik hastalıkların ‘Kök Hücre’ ile tedavisi kanıtlanmış bir yöntem değildir!”

“Karşılığı olmayan umutlar vaat eden yaklaşımlara itibar edilmemeli!”

Derneğin açıklamasında, son günlerde ‘Kök Hücre’ ile tedavi konusunda hastaların ve hasta yakınlarının umutlandırıldığı belirtilerek, “Ticari amaçla uygulanan bu girişimlerin durdurulması için yetkili mercileri göreve çağırıyoruz” denildi.

Türk Nöroloji Derneği (TND), son günlerde ALS başta olmak üzere bazı nörolojik hastalıkların Kök Hücre Transferi ile tedavisinin mümkün olduğu konusunda hasta ve hasta yakınlarının umutlandırılması üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, hasta ve hasta yakınları uyarılarak, “ALS gibi nörolojik hastalıkların ‘Kök Hücre Transferi’ ile tedavisi kanıtlanmış bir yöntem değildir” denildi.

Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) kaslarda kuvvet kaybı, erime ve incelmeye yol açan ilerleyici bir sinir sistemi hastalığı olarak tanımlanıyor. Kök Hücre Tedavisi ise insan vücudunda onarım sürecini hızlandırması açısından tüm dünyada hala ‘deneyimlenen’ bir tedavi yöntemi. TND ise bu tedavi yönteminin hala ‘deneyimlenme’ aşamasında olması ve hiçbir nörolojik hastalık üzerinde ‘iyileştirici’ etkisinin kanıtlanmamış olması konusunda uyarıda bulunuyor.

Türk Nöroloji Derneği’nin konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Zaman zaman Kök Hücre Transferi ile ALS başta olmak üzere bazı nörolojik hastalıkların tedavisine yönelik haberler çıkmakta, hasta ve hasta yakınları hekimlerimize ve kurumlarımıza bu konuda ‘umutla’ başvuruda bulunmaktadır.

ALS hastalığını tedavi ettiği öne sürülen ‘Kök Hücre Transferi’, dünyanın hiçbir ülkesinde ALS Hastalığı’nın tedavisi için kanıtlanmış bir tedavi yöntemi değildir.

ALS hastalarımıza ve yakınlarına, kök hücresini mutlak tedavi edici bir yöntem olarak sunan, maalesef ‘karşılığı olmayan umutlar’ vaat eden ve bilimsel yaklaşımdan uzak haberlere itibar etmemelerini önemle hatırlatmak isteriz.

Konu ile ilgili soruları olan hasta ve hasta yakınları Türk Nöroloji Derneği ile irtibata geçebilirler. Hastalarımızı boş yere umutlandıran ve ticari amaçla uygulanan bu girişimlerin durdurulması konusunda yetkili mercileri göreve çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.”