Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deli daha hastaligi ABD’de siçradi

ABD’nin Washington eyaletinde, deli dana hastaligina rastlandi.

ABD Tarim Bakani Ann Veneman, Washington eyaletinde, holstein türü bir inekte bu hastaliga rastlandigini söyledi. Bakan, inegin bulundugu çiftligin karantinya altina alindigini belirtti. Bu arada, deli dana vakasi, ABD’nin et ihracatinda etkisini hemen göstermeye basladi. Japonya, Güney Kore, Güney Afrika, Rusya, Ukrayna ve Sili ABD’den et alimini geçici olarak durdurdu.

Amerikan Tarim Bakanligi, Washington eyaletinde deli dana hastaligina rastlandigini dogruladi. ABD Tarim Bakani Ann Veneman, düzenledigi basin toplantisinda, bir Holstein ineginde rastlanan hastaligin, ABD’deki ilk vaka oldugunu söyledi. Veneman, ABD’nin gida kaynaklarinin güvenilirliginden emin olduklarini ifade ederek, insan sagligi için riskin çok az olmasina ragmen gerekli bütün önlemleri alacaklarini kaydetti. Veneman, vakanin incelendigini belirterek, 9 Aralik’ta hayvandan alinan örnegin askeri bir uçakla daha ileri testler yapilmasi için Ingiltere’deki bir laboratuvara gönderildigini söyledi. Vakanin rastlandigi çiftligin karantinaya alindigini ifade eden Veneman, “bu olayda elde ettigimiz bilgiler isiginda bunun terörizmle alakasi olmadigini belirtirim” dedi.

AB RAHAT

ABD’de görülen deli dana vakasi, ABD menseli sigir eti ürünlerine zaten yasak uygulayan Avrupa Birligi’nde telasa yol açmadi. Avrupa Komisyonu’ndan yapilan açiklamada, gelismelerin yakindan takip edildigi, ancak ABD menseli etlere uygulanan mevcut denetimlerin yeterli oldugu, yeni önlemlere gerek bulunmadigi bildirildi. AB, Washington’in sert tepkisine ragmen, ABD sigir yetistiricilerinin hayvanlarin çabuk gelismesi için insan sagligina zararli büyüme hormonlari kullandigi gerekçesiyle, bu ülkeden gelen et ve et ürünlerinin birlik içinde satisina izin vermiyordu.

INGILTERE’DEN YARDIM ÖNERISI

Bu arada deli dana vakasinin ilk ortaya çiktigi ülke olan ve hastalikla mücadelede agir maddi kayiplara ugrayan Ingiltere, ABD’ye yardim önerdi. Britanya Çevre, Gida ve Kirsal Isler Idaresi’nden yapilan açiklamada, “bu konuda edindigimiz deneyim ve uzmanligi istedikleri anda ABD’li meslekdaslarimizla paylasmaya haziriz” ifadesi kullanildi.

Ingiltere, 1990’li yillarda patlak veren deli dana salgininin önünü alabilmek için, 3.7 milyon büyükbas hayvani itlaf ederek leslerini yakmisti.

ABD ET SANAYII TELASTA

Japonya, Güney Kore, Güney Afrika, Rusya ve Ukrayna, ABD’den sigir eti ithalini yasakladi.

Deli dana vakasinin duyurulmasindan sonra, pek çok ülkenin ABD kaynakli et ve et ürünlerinin ithaline yasak getirmesi ise ABD et sanayiini telaslandirdi. Sektör kaynaklari, hastaligin tek bir vakayla sinirli kalmasi durumunda olayin önemli bir ekkisinin olmayacagini, ancak yeni vakalarin saptanmasi halinde, yillik 27 milyar dolarlik büyüklüge ulasan et sanayiinin önemli bir darbe alacagini belirtiyorlar.

Japonya, Güney Kore, Güney Afrika, Rusya, Ukrayna ve Sili ABD’den sigir eti ve canli hayvan ithalatini durdurdu.

FAST-FOOD LOKANTA ZINCIRININ HISSE SENETLERI ANINDA DÜSTÜ

Hastaligin ortaya çiktigi resmi makamlarca dogrulanir dogrulanmaz McDonalds gibi fast-food lokanta zincirlerinin borsadaki hisse senetlerinde ani düsüsler görüldü. Amerikan canli hayvan yetistiricileri, ülkede deli dana hastaliginin basgöstermesinden çok korkuyorlardi. Hastaligin yayilmasi halinde hayvan üreticilerinin milyarlarca dolar zarara ugrayacaklari belirtiliyor.

DELI DANAYLA ILGILI GERÇEKLER

Deli dana hastaligina en son geçen Mayis ayinda Kanada’da rastlanmisti.

Halk dilinde deli dana olarak bilinen, bilimsel adi “bovine spongiform encephalopathy” (BSE) olan hastalik yüzünden 1980’li ve 90’li yillarda Ingiltere’de milyonlarca hayvan itlaf edilmisti. Hastaliga ilk olarak 1985 yilinda siyah-beyaz mandira ineginde rastlandi. Belirtilileri ise hayvanda sersemlesme, diger sigirlara tos vurma ve diger hayvanlardan ürkmeydi. Ingiltere, BSE gerekçesiyle 1980’li ve 90’li yillarda 3.7 milyon sigiri öldürdü. Ingiliz yetkililer, 1986 ila 2002 yillari arasinda 181 binden fazla BSE vakasina rastlandigini dogruladilar. Deli dana hastaligi, Creutzfeldt-Jakob disease (CJD) denilen türünü içeren etlerin yenilmesi suretiyle insanlara geçebiliyor. CJD yüzünden çogu Ingiltere’de olmak üzere, Fransa, Italya, Irlanda, Kanada ve ABD’de 137 kisi ölmüstü.

Dünya üzerinde halen CJD tasiyan 6 hastanin yasamini sürdürdügü bildirilirken, Ingiltere’de son iki ay içinde yeni CJD vakasina rastlanmadigi belirtiliyor. Ingiltere’de hastaligin bittigi öne sürülürken, bu ay Ingiliz saglik yetkilileri 1997 yilinda ameliyat sirasinda kan verilen bir adamda CJD’nin gelistigini ve bu kisinin daha sonra öldügünü açikladilar. Bilim adamlari, hastaligin CJD formunun insanlarda dogal olarak bulundugunu, genetik degisime ugranilmasi durumunda hastaligin insanlarda ortaya çikma olasiliginin milyonda bir oldugunu ifade ediyorlar. Insanlara kan ve doku ürünleri kullanimi yoluyla bulasabilen BSE nedeniyle ABD 1980’li ve 90’li yillarda Ingiltere’de yasayan kisilere kan bagisi yapma yasagi getirmisti. BSE, ithal edilen sürüler vasitasiyla Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Irlanda, Israil, Italya, Japonya, Liechtenstein, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Ispanya ve Isviçre’ye yayilmisti. ABD ve Kanada, Ingiltere’de ortaya çikan salginlar sirasinda et ithalatini durdurmaya çalismisti. Iki ülkede rastlanan CJD vakalarinin tamami Ingiltere’de yasamis insanlarda çikmisti.

Bilim adamlari, bir koyun hastaligi olan scrapie ile yakin benzerlik tasiyan BSE’nin Ingiltere’de ortaya çikmasina sebep olarak, sigirlara scrapie bulasmis koyunlarin kalintilarinin hayvan yemi olarak yedirilmesini gösteriyorlar. BSE, scrapie, CJD ve benzer hastaliklarin prion denilen hastalikli protein parçalarinin canlilara geçmesiyle ortaya çiktigi bildiriliyor. Ne yasayan bir organizma ne de virüs olan bu sekilsiz protein parçacigi, kendisini ölümcül protein türlerine dönüstürebiliyor. BSE, scrapie, CJD ve benzer hastaliklar için belirli bir iyilestirme ve tedavi sekli ise bulunmuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası