Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Grip için antibiyotik kullanmayin

Bakteriyel enfeksiyonlarda etkili olan antibiyotiklerin, virüs kökenli soguk alginligi ve grip için kullanilamayacagi belirtildi.

Giresun Saglik Müdürü Cenap Damci, bilinçsiz antibiyotik kullaniminin tedavi maliyetini artirmanin yanisira, antibiyotiklere karsi direnç olusturdugunu kaydetti. Damci, hiçbir ilacin ve özellikle antibiyotiklerin doktor reçetesi olmadan satisina izin verilmemesi gerektigini vurguladi.

Cenap Damci, antibiyotiklerin bazi enfeksiyonlari durdurabilen, bunun yani sira yasami koruyabilen güçlü ilaçlar oldugunu, ancak dogru kullanilmadiklarinda insana yarardan çok zarar getirebildigini belirtti. Antibiyotiklerden ne zaman yararlanip ne zaman uzak durulacaginin bilinmesi gerektigini ifade eden Damci, “Antibiyotiklerden her hastaligi tedavi etmesini beklemeyiniz. Bakteriyel enfeksiyonlara karsi etkili olan antibiyotikler, virüs kökenli hastalik olan soguk alginligi ve grip için kullanilmaz” dedi.

BIR HEKIME BASVURUN

Soguk alginligi ve gribe yakalanan hastalarin mutlaka bir hekime basvurmalari gerektigini kaydeden Damci, “Hastaligin dikkatlice degerlendirilmesi ve diger hastaliklarla ayirici tanisinin yapilmasi gerekmektedir. Ülkemizde ciddi sorunlardan biri de bu hastalarin birçogunun önce eczanelere giderek bilinçsiz antibiyotik tüketimi... Bu davranis gereksiz yere tedavi maliyetini artirmakla birlikte antibiyotiklere karsi direnç gelisimi yapmaktadir” diye konustu.

Damci, doktor reçetesi olmadan hiçbir ilacin, özellikle antibiyotiklerin satisina izin verilmemesi gerektigini vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası