Genel SağlıkHABERLER

GRİP İÇİN ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN

Bakteriyel enfeksiyonlarda etkili olan antibiyotiklerin, virüs kökenli soğuk algınlığı ve grip için kullanılamayacağı belirtildi.

Giresun Sağlık Müdürü Cenap Damcı, bilinçsiz antibiyotik kullanımının tedavi maliyetini artırmanın yanısıra, antibiyotiklere karşı direnç oluşturduğunu kaydetti. Damcı, hiçbir ilacın ve özellikle antibiyotiklerin doktor reçetesi olmadan satışına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Cenap Damcı, antibiyotiklerin bazı enfeksiyonları durdurabilen, bunun yanı sıra yaşamı koruyabilen güçlü ilaçlar olduğunu, ancak doğru kullanılmadıklarında insana yarardan çok zarar getirebildiğini belirtti. Antibiyotiklerden ne zaman yararlanıp ne zaman uzak durulacağının bilinmesi gerektiğini ifade eden Damcı, “Antibiyotiklerden her hastalığı tedavi etmesini beklemeyiniz. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili olan antibiyotikler, virüs kökenli hastalık olan soğuk algınlığı ve grip için kullanılmaz” dedi.

BİR HEKİME BAŞVURUN

Soğuk algınlığı ve gribe yakalanan hastaların mutlaka bir hekime başvurmaları gerektiğini kaydeden Damcı, “Hastalığın dikkatlice değerlendirilmesi ve diğer hastalıklarla ayırıcı tanısının yapılması gerekmektedir. Ülkemizde ciddi sorunlardan biri de bu hastaların birçoğunun önce eczanelere giderek bilinçsiz antibiyotik tüketimi… Bu davranış gereksiz yere tedavi maliyetini artırmakla birlikte antibiyotiklere karşı direnç gelişimi yapmaktadır” diye konuştu.

Damcı, doktor reçetesi olmadan hiçbir ilacın, özellikle antibiyotiklerin satışına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.