Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisin oda nemini iyi ayarlayin

Soba ve kaloriferlerin odadaki nemi çabuk tüketmesi solunum yolu enfeksiyonlarina davetiye çikariyor.

Nemin dengesini korumak için kaloriferli evlerde peteklere su dolu kaplar ilistirilebilir. Soba ile isinan evlerde ise soba üzerinde su dolu bir çaydanlik konulabilir.

Konya Il Saglik Müdür Vekili Murat Uyav, özellikle kis aylarinda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin görülme sikliginin arttigini söyledi. Bu enfeksiyonlarin artisinda mevsimsel kosullarin da etkili oldugunu belirten Uyav, kis mevsiminde kapali ortamlarin nem orani dengesinin iyi ayarlanmasi gerektigini ifade etti. Nemsiz bir ortamin, üst solunum yolu enfeksiyonlarina adeta davetiye çikardigini kaydeden Uyav, “Bogazdaki mikrobik faaliyetler, nemsiz ortamda daha etkin hale gelir. Bundan dolayi, farenjit, larenjit, tonsillit ve sinüzit gibi hastaliklara yakalanma riskini artirir” diye konustu.

NEMI KORUMAK IÇIN

Kisin evlerde yanan soba veya kaloriferlerin ortamdaki nemi daha çabuk tükettigini vurgulayan Uyav, sunlari kaydetti: “Ortamin sicakligini saglamaya çalisirken ihtiyaç duyulan nemi tüketmis oluyoruz. Kaybolan nemi tekrar havaya vermek için kaloriferli evlerde peteklere su dolu kaplar ilistirilebilir. Soba ile isinan evlerde ise soba üzerinde su dolu bir çaydanligin olmasi ortama saglik için ihtiyaç duyulan nemi saglayacaktir.”

Özellikle uyku esnasinda genizde bulunan kaslarin gevsemesinden dolayi burundan nefes alip vermenin zorlasmasi nedeniyle solunumun agizdan yapildigini, bunun da alinan havadaki nem oranini düsürdügünü anlatan Uyav, “Bu durum uykudan sonra agizda ve genizde kuruluga ve yutkunma zorluguna neden olur. Uyumadan önce odanin neminin kontrol edilmesi ve nem için gereken tedbirlerin alinmasi gerekiyor” dedi.

IYILESME SÜRECI UZAYABILIR

Uyav, üst solunum yolu enfeksiyonlarindan herhangi birine yakalanmis hastalarin, nemsiz ortamlarda bulunmalari halinde hastaligin iyilesme sürecinin de uzayacagini söyledi. Iyilesme sürecinin uzamasinin yaninda hastaligin bir süre sonra kroniklesme olasiliginin da bulundugunu belirten Uyav, “Hatta, hastalik bir süre sonra seyrini degistirip daha agir olarak tabir edilen alt solunum yolu enfeksiyonlarindan bronsit ve zatürreeye dönüsebilir” diye konustu.(ntvmsnbc)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası