Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisin oda nemini iyi ayarlayin

Soba ve kaloriferlerin odadaki nemi çabuk tüketmesi solunum yolu enfeksiyonlarina davetiye çikariyor.

Nemin dengesini korumak için kaloriferli evlerde peteklere su dolu kaplar ilistirilebilir. Soba ile isinan evlerde ise soba üzerinde su dolu bir çaydanlik konulabilir.

Konya Il Saglik Müdür Vekili Murat Uyav, özellikle kis aylarinda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin görülme sikliginin arttigini söyledi. Bu enfeksiyonlarin artisinda mevsimsel kosullarin da etkili oldugunu belirten Uyav, kis mevsiminde kapali ortamlarin nem orani dengesinin iyi ayarlanmasi gerektigini ifade etti. Nemsiz bir ortamin, üst solunum yolu enfeksiyonlarina adeta davetiye çikardigini kaydeden Uyav, “Bogazdaki mikrobik faaliyetler, nemsiz ortamda daha etkin hale gelir. Bundan dolayi, farenjit, larenjit, tonsillit ve sinüzit gibi hastaliklara yakalanma riskini artirir” diye konustu.

NEMI KORUMAK IÇIN

Kisin evlerde yanan soba veya kaloriferlerin ortamdaki nemi daha çabuk tükettigini vurgulayan Uyav, sunlari kaydetti: “Ortamin sicakligini saglamaya çalisirken ihtiyaç duyulan nemi tüketmis oluyoruz. Kaybolan nemi tekrar havaya vermek için kaloriferli evlerde peteklere su dolu kaplar ilistirilebilir. Soba ile isinan evlerde ise soba üzerinde su dolu bir çaydanligin olmasi ortama saglik için ihtiyaç duyulan nemi saglayacaktir.”

Özellikle uyku esnasinda genizde bulunan kaslarin gevsemesinden dolayi burundan nefes alip vermenin zorlasmasi nedeniyle solunumun agizdan yapildigini, bunun da alinan havadaki nem oranini düsürdügünü anlatan Uyav, “Bu durum uykudan sonra agizda ve genizde kuruluga ve yutkunma zorluguna neden olur. Uyumadan önce odanin neminin kontrol edilmesi ve nem için gereken tedbirlerin alinmasi gerekiyor” dedi.

IYILESME SÜRECI UZAYABILIR

Uyav, üst solunum yolu enfeksiyonlarindan herhangi birine yakalanmis hastalarin, nemsiz ortamlarda bulunmalari halinde hastaligin iyilesme sürecinin de uzayacagini söyledi. Iyilesme sürecinin uzamasinin yaninda hastaligin bir süre sonra kroniklesme olasiliginin da bulundugunu belirten Uyav, “Hatta, hastalik bir süre sonra seyrini degistirip daha agir olarak tabir edilen alt solunum yolu enfeksiyonlarindan bronsit ve zatürreeye dönüsebilir” diye konustu.(ntvmsnbc)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası