Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi birakmada basari...

Uzmanlar sigarayi birakmada basari oraninin 1 yil boyunca içmemek oldugu görüsünde birlesiyor

Özlü, yaptigi açiklamada, sigara içme aliskanliginin, uzun yillardan beri zevk verici bir aliskanlik olarak toplumda kabul gördügünü, ancak yan etkiler ortaya çiktikça birakilmasi zor bir aliskanlik oldugunun tespit edildigini belirtti.

Sigara birakma uygulamalarinda asamali bir sistemin gelistirildigini ifade eden Özlü, kisilerin öncelikle hangi asamada oldugunun belirlenmesi, her asamada yapilacaklarin farkli olmasi nedeniyle önemli oldugunu vurguladi.

Özlü, "Önemli olan azim irade ve sabirdir. Sigarayi birakmada basari 1. yilin sonunda içmeden kalmadir. Kendi kendine birakanlarda bu oran % 8-15, hekim destegi ile olanlarda % 20-25, polikliniklerin yardimiyla ise % 25-60 oranlarina varmaktadir. Genel olarak sigara kullanimindaki azalma ise birakma orani ile degerlendirilmektedir" dedi.

Kalici olarak sigarayi birakmanin kimi zaman birden çok girisim gerektirebilecegini de kaydeden Özlü, söyle konustu: "Bazi insanlar ilk girisiminde basarili olabilir. Birakma karari veren bir kisinin yeterli hazirlanma süresi geçirmesi birakma basarisinda çok önemli bir faktör olabilir. Bu hazirlanma süresi günler veya haftalar sürebilir fakat sürekli bir ilerleme göstermelidir."

Sigarayi birakmak için nedenlerin listesinin yapilmasi gerektigini ve birakmanin pozitif etkilerinin tespitinin çok önemli olduguna isaret eden Özlü, sigarayi birakmak için destek sistemlerinin gelistirilmesi gerektigini de ifade etti.

Sigarayi birakacak olanlarin sigara içme ve tütün çigneme aliskanliklarini degistirmeye baslamasi gerektigini de belirten Özlü, söyle konustu: "Sigarayi kartonla almaktan vazgeçin sadece bittigi zaman alin, daha düsük nikotin ve katran içeren sigaralar seçin, bunlardan çok içmediginizi gözleyeceksiniz. Gereken nikotin alimi için daha derin ve daha sik nefes çekme istegi yasayacaksiniz. Her bir sigarayi daha az içmeye baslayin. Küçük bir tütün parçasi agzinizda birakin. Ilk sigara içim zamanini geciktirin ögleden sonraya veya mümkün olan daha geç bir zaman ertelemeye çalisin. Acil istekleri geciktirin."

Sigara birakma eyleminin bir bebegin yürümeyi ögrenmesine benzedigini kaydeden Özlü, "Birkaç kez tökezlemeler veya düsmeler sonucunda yürümeyi ögrenen çocuk gibi, birkaç kez denemenin sonunda basariyi yakalamak mümkündür" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası