Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi birakmada basari...

Uzmanlar sigarayi birakmada basari oraninin 1 yil boyunca içmemek oldugu görüsünde birlesiyor

Özlü, yaptigi açiklamada, sigara içme aliskanliginin, uzun yillardan beri zevk verici bir aliskanlik olarak toplumda kabul gördügünü, ancak yan etkiler ortaya çiktikça birakilmasi zor bir aliskanlik oldugunun tespit edildigini belirtti.

Sigara birakma uygulamalarinda asamali bir sistemin gelistirildigini ifade eden Özlü, kisilerin öncelikle hangi asamada oldugunun belirlenmesi, her asamada yapilacaklarin farkli olmasi nedeniyle önemli oldugunu vurguladi.

Özlü, "Önemli olan azim irade ve sabirdir. Sigarayi birakmada basari 1. yilin sonunda içmeden kalmadir. Kendi kendine birakanlarda bu oran % 8-15, hekim destegi ile olanlarda % 20-25, polikliniklerin yardimiyla ise % 25-60 oranlarina varmaktadir. Genel olarak sigara kullanimindaki azalma ise birakma orani ile degerlendirilmektedir" dedi.

Kalici olarak sigarayi birakmanin kimi zaman birden çok girisim gerektirebilecegini de kaydeden Özlü, söyle konustu: "Bazi insanlar ilk girisiminde basarili olabilir. Birakma karari veren bir kisinin yeterli hazirlanma süresi geçirmesi birakma basarisinda çok önemli bir faktör olabilir. Bu hazirlanma süresi günler veya haftalar sürebilir fakat sürekli bir ilerleme göstermelidir."

Sigarayi birakmak için nedenlerin listesinin yapilmasi gerektigini ve birakmanin pozitif etkilerinin tespitinin çok önemli olduguna isaret eden Özlü, sigarayi birakmak için destek sistemlerinin gelistirilmesi gerektigini de ifade etti.

Sigarayi birakacak olanlarin sigara içme ve tütün çigneme aliskanliklarini degistirmeye baslamasi gerektigini de belirten Özlü, söyle konustu: "Sigarayi kartonla almaktan vazgeçin sadece bittigi zaman alin, daha düsük nikotin ve katran içeren sigaralar seçin, bunlardan çok içmediginizi gözleyeceksiniz. Gereken nikotin alimi için daha derin ve daha sik nefes çekme istegi yasayacaksiniz. Her bir sigarayi daha az içmeye baslayin. Küçük bir tütün parçasi agzinizda birakin. Ilk sigara içim zamanini geciktirin ögleden sonraya veya mümkün olan daha geç bir zaman ertelemeye çalisin. Acil istekleri geciktirin."

Sigara birakma eyleminin bir bebegin yürümeyi ögrenmesine benzedigini kaydeden Özlü, "Birkaç kez tökezlemeler veya düsmeler sonucunda yürümeyi ögrenen çocuk gibi, birkaç kez denemenin sonunda basariyi yakalamak mümkündür" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası