MANTAR GİZEMLİ KANSER SAVAŞÇISI MI?

Mantarın kanser tedavisinde kullanımını araştırıyor.

İngiliz bilim adamları, mantarın içerdiği bazı kimyasalların yeni kanser ilaçları geliştirmeye yardımcı olabileceğini ileri sürdüler.

Asya’da geleneksel ilaçlarda mantar kullanımıyla ilgili araştırmalar yapan İngiltere Kanser Araştırma Merkezi’nden bilim adamları, bu ilaçların bazılarında anti-tümör özellikler bulduklarını belirtti. Çin, Japonya ve ABD’de mantar içeren bazı kimyasal ilaçların kanser hastalarının yaşam sürelerinin uzamasına önemli katkılarda bulunduğu yönünde varsayımlar olduğu bildirilirken, Uzak Doğu’da mantardan türetilmiş ilaçların faydalarının kanıtlanması ve güvenilir olması için bazı yeni deneyler yapılmasına ihtiyaç olduğu kaydedildi.

Bu arada Japonya’da yenilebilir mantar üreten işçilerle yenilmeyen mantar üreten işçiler arasında, yenilebilir mantar üreten işçilerin bu mantarları tükettikleri varsayılarak yapılan bir araştırmada, yenilebilir mantar üretenlerin diğerlerine göre daha fazla yaşadıkları tespit edildi.

Bilim adamı Dr. Richard Sullivan, “tıbbi mantarların” kanser tedavisinde büyük yarar sağlayabileceği gibi, ilerlemiş kanser hastası kişilerin kullandığı kanser ilaçlarının yan etkisini de azaltabileceğini ifade etti.

Çin’de mantarın 100’den fazla çeşidinin geleneksel ilaçlarda kullanıldığı, mantarın toz konsantrelerinin sıcak suyla içecek olarak alındığı belirtiliyor.