Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabet hastasinin sinirleri bozuk

Doç. Dr. Sükrü Ugur, kisideki ruhsal bozuklugun, kan sekerindeki dalgalanmalari artirarak tedaviyi güçlestirdigine dikkat çekti. Diyabetli yakinlarinin ve doktorlarin da psikolojik durum üzerinde etkili olabileceklerini belirten Ugur, kisiye hasta ve farkli oldugu duygusunun verilmemesini önerdi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Sükrü Ugur, diyabetin çogu kronik hastaliklar gibi psikiyatrik boyutlari oldugunu, ruhsal, duygusal, sosyal, cinsel sorunlara neden olabildigini söyledi. Diyabetli bireylerde uyum güçlükleri ve depresif bozukluklara sik rastlandigini kaydeden Doç. Dr. Ugur, “Kisi, hasta degilmis gibi davranmayi ya da bir gün tamamen iyilesecegine inanmayi tercih eder. Hastaliga yakalanmasinin nedeni olarak kendisini ya da çevredekileri sorumlu tutmaya çalisir” dedi.

Diyabetlilerin hastaliga karsi çesitli tepkiler gelistirdiklerini ifade eden Doç. Dr. Ugur, söyle konustu: “Hastaligi bir haksizlik olarak algilamak, kendine acimak ya da öfkelenmek, (artik eskisi gibi olamayacagim) diye düsünmek ve utanmak bu kisilerin ruhsal yasamlarinda olumsuz yansimalar olusturur. Sürekli kullanilan ilaçlar nedeniyle sosyal hayatta yapilmasi gereken zorunlu düzenlemeler, hastaliga uyum sürecini zorlastirabilir. Ancak bu düsünceler uzun süre devam edecek olursa bazi ruhsal bozukluklarin ortaya çikmasi kaçinilmaz olacaktir.”

’RUHSAL TEDAVI, HASTALIGIN ZARARINI AZALTIR’

Kisirdöngüye dönüsebilecek sürece dikkati çeken Doç. Dr. Ugur, “Diyabet hastasinin ruhsal bozuklugunun olmasi, kan sekerindeki dalgalanmalari artiracak ve tedaviyi güçlestirecektir. Ruhsal bozuklugun tedavisi ile bedensel hastaligin zararlari da azaltilacak” diye konustu. Doç. Dr. Ugur, diyabetli hastalarda depresyona yakalanma sikliginin yüzde 24 oldugunu, kötü sosyoekonomik düzey, hastaliga erken yaslarda yakalanma ve komplikasyonlar ile organ kayiplarinin bu orani artirdigini söyledi.

Diyabetli hastalarda sikça rastlanan cinsel islev bozukluklarinin da özellikle evli çiftlerde sorunlara yol açtigini bildiren Doç. Dr.Ugur, söyle devam etti: “Diyabetik hastada davranissal, duygusal, zihinsel ve insanlar arasi iliskilere dönük tepkiler gelisir. Bu tepkiler hasta, aile ve doktor için güçlüklere yol açabilir. Gerginlik yasayan hasta, beslenme, ensülin alimi, fiziksel etkinliklere iliskin kurallara uyma konularinda sorunlar yasar. Çabuk sinirlenme, asiri duygusallik, endise gibi tepkiler gelistirir. Temel özgüven duygusu zedelenir. Gelecege iliskin umut ve beklentiler yasam amaçlari azalir.”

‘YASAMIN SONU ANLAMINA GELMIYOR’

Diyabetli yakinlarinin ve doktorlarin psikolojik durum üzerinde etkili olabileceklerinin altini çizen Doç. Dr.Ugur, hastaya becerilerini kaybettigi, yardimsiz yapamayacagi gibi mesajlar verilmemesi gerektigini vurguladi. Kisiye hasta ve farkli oldugu duygusunun verilmesinin son derece yanlis oldugunu kaydeden Doç. Dr.Ugur, “Diyabetin yasamin sonu anlamina gelmedigi, gerekli kurallara uyulmasi halinde hayatin eksinden çok da farkli olmayacagi anlatilmali” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası