Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabet hastasinin sinirleri bozuk

Doç. Dr. Sükrü Ugur, kisideki ruhsal bozuklugun, kan sekerindeki dalgalanmalari artirarak tedaviyi güçlestirdigine dikkat çekti. Diyabetli yakinlarinin ve doktorlarin da psikolojik durum üzerinde etkili olabileceklerini belirten Ugur, kisiye hasta ve farkli oldugu duygusunun verilmemesini önerdi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Sükrü Ugur, diyabetin çogu kronik hastaliklar gibi psikiyatrik boyutlari oldugunu, ruhsal, duygusal, sosyal, cinsel sorunlara neden olabildigini söyledi. Diyabetli bireylerde uyum güçlükleri ve depresif bozukluklara sik rastlandigini kaydeden Doç. Dr. Ugur, “Kisi, hasta degilmis gibi davranmayi ya da bir gün tamamen iyilesecegine inanmayi tercih eder. Hastaliga yakalanmasinin nedeni olarak kendisini ya da çevredekileri sorumlu tutmaya çalisir” dedi.

Diyabetlilerin hastaliga karsi çesitli tepkiler gelistirdiklerini ifade eden Doç. Dr. Ugur, söyle konustu: “Hastaligi bir haksizlik olarak algilamak, kendine acimak ya da öfkelenmek, (artik eskisi gibi olamayacagim) diye düsünmek ve utanmak bu kisilerin ruhsal yasamlarinda olumsuz yansimalar olusturur. Sürekli kullanilan ilaçlar nedeniyle sosyal hayatta yapilmasi gereken zorunlu düzenlemeler, hastaliga uyum sürecini zorlastirabilir. Ancak bu düsünceler uzun süre devam edecek olursa bazi ruhsal bozukluklarin ortaya çikmasi kaçinilmaz olacaktir.”

’RUHSAL TEDAVI, HASTALIGIN ZARARINI AZALTIR’

Kisirdöngüye dönüsebilecek sürece dikkati çeken Doç. Dr. Ugur, “Diyabet hastasinin ruhsal bozuklugunun olmasi, kan sekerindeki dalgalanmalari artiracak ve tedaviyi güçlestirecektir. Ruhsal bozuklugun tedavisi ile bedensel hastaligin zararlari da azaltilacak” diye konustu. Doç. Dr. Ugur, diyabetli hastalarda depresyona yakalanma sikliginin yüzde 24 oldugunu, kötü sosyoekonomik düzey, hastaliga erken yaslarda yakalanma ve komplikasyonlar ile organ kayiplarinin bu orani artirdigini söyledi.

Diyabetli hastalarda sikça rastlanan cinsel islev bozukluklarinin da özellikle evli çiftlerde sorunlara yol açtigini bildiren Doç. Dr.Ugur, söyle devam etti: “Diyabetik hastada davranissal, duygusal, zihinsel ve insanlar arasi iliskilere dönük tepkiler gelisir. Bu tepkiler hasta, aile ve doktor için güçlüklere yol açabilir. Gerginlik yasayan hasta, beslenme, ensülin alimi, fiziksel etkinliklere iliskin kurallara uyma konularinda sorunlar yasar. Çabuk sinirlenme, asiri duygusallik, endise gibi tepkiler gelistirir. Temel özgüven duygusu zedelenir. Gelecege iliskin umut ve beklentiler yasam amaçlari azalir.”

‘YASAMIN SONU ANLAMINA GELMIYOR’

Diyabetli yakinlarinin ve doktorlarin psikolojik durum üzerinde etkili olabileceklerinin altini çizen Doç. Dr.Ugur, hastaya becerilerini kaybettigi, yardimsiz yapamayacagi gibi mesajlar verilmemesi gerektigini vurguladi. Kisiye hasta ve farkli oldugu duygusunun verilmesinin son derece yanlis oldugunu kaydeden Doç. Dr.Ugur, “Diyabetin yasamin sonu anlamina gelmedigi, gerekli kurallara uyulmasi halinde hayatin eksinden çok da farkli olmayacagi anlatilmali” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası