Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk kadini cinselligi önemsemiyor

Türk kadinlari üzerinde yapilan bir arastirmaya göre Türk kadinlarinin yüzde 80'i fiziksel olarak cinselligi zevkli bulmuyor...

Pfizer ilaç firmasi, Türkiye'de 40-80 yas arasindaki kadin ve erkeklerle yaptigi bir arastirma, Türk kadinlarinin 40 yasindan sonra dünya kadinlarina göre "cinselligi çokaz önemsedigini" ve "cinsel yasamini en aza indirdigini" ortaya koydu.

Pfizer tarafindan 29 ülkede, 27 bin 500 kisinin katilimiyla 2.5 yil süren "Cinsel Tavirlar ve Davranislar Global Gözlem Çalismasi" yapildi. Çalismanin Türkiye ayaginin sonuçlari, Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi ile Acibadem Saglik Grubu Üroloji Ana Bilim Dali ve Üroloji Bölüm Baskanligi görevlerini yürüten Prof. Dr. Ferruh Simsek tarafindan açiklandi. Arastirmanin Türkiye ayagi Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Samsun,Diyarbakir ve Erzurum´da yüz yüze görüsme yöntemiyle büyük çogunlugu evli olan bin 500 kadin ve erkekle gerçeklestirildi.

Bu yas grubunun cinsel saglikla ilgili tutum ve inanislarini ögrenmek, seksin ve cinsel yasamin önemini ve yasamdaki rolünü saptamak ve tedavi arayislarini belirlemek amaciyla yapilan arastirma,40 yas üzeri kadinlarla ilgili ilginç verileri ortaya koydu. Diger ülkelerdeki kadinlarin yüzde 45.3 yasadiklari cinsellikten kisisel olarak mutlu olduklarini ifade ederken, bu oran Türk kadinlarinda yüzde 28.85 olarak ortaya çikti. Arastirmaya katilan Türk kadinlarin yüzde 80´inin "fiziksel olarak cinselligi zevkli bulmadigini düsündügü" belirlendi.

Yine "geçtigimiz 12 ay içinde partnerinizle yasadiginiz cinsel iliskiden duygusal olarak ne kadar doyum alindigina" iliskin bir soruya karsilik da kadinlarin yarisindan çogunun "40 yasindan sonra bunu doyurucu bulmadigini" kaydetti.

Türk erkeklerinin yüzde 70.5'i sekse ve cinsel iliskinin yasaminda son derece önemli oldugunu ifade ederken, kadinlarda bu oran yüzde 29.5 olarak gerçeklesti. Diger ülkelerdeki kadinlar içinse yüzde 30.8 olarak belirlendi.

Türkiye'de, "cinselligi gün içinde düsünen kadin sayisinin çok azoldugu" vurgulanan arastirmada, son bir yil içinde cinsel iliskiye girme sayi oranlarinin Türk kadininda düsük oldugu gözlemlendi.

Türk erkekleri

Arastirma Türk erkekleri için de bugüne kadar bilenenlerin aksine farkli sonuçlari ortaya koydu. Arastirmaya katilan erkeklerin büyük çogunlugu cinsel iliski sirasinda partnerlerine sevgi ve sefkat göstermek istedigini ifade etti. "Yasaminizin geri kalaninda cinsel sagliginiz bugün oldugu gibi kalsa memnun olur musunuz?" sorusuna, Türk katilimcilardan erkeklerinyüzde 89.8'i, kadinlarin da yüzde 52.9'u evet yaniti verdi.

Arastirma, cinsel islev bozukluguyla ilgili olarak batili ülkelerde oldugu gibi hekime basvuru oranin çok düsük oldugunu ortaya koyarken, katilimcilarin büyük çogunlugunun konuyla ilgili doktorun kendilerine soru sormasini bekledigini ifade ettigi kaydedildi. Arastirmada, "Yasi ilerlemis insanlar cinsel istek duymazlar. Buna katiliyor musun?" sorusuna ise her iki cins de yüzde 70 oranindahayir cevabini verdi.

Prof. Dr. Ferruh Simsek, arastirmanin 40 yasindan sonra Türk toplumundaki kadinlarin cinselligi önemli bulmasina ragmen bu yastan sonra bu konuyu çok az önemseyip cinsel yasamini en aza indirdigini gösterdigini söyledi.

Prof. Dr. Simsek, Türk kadininin elli yasindan sonra bu konuda "eleklerini duvara asma" egiliminde oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası