Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk kadini cinselligi önemsemiyor

Türk kadinlari üzerinde yapilan bir arastirmaya göre Türk kadinlarinin yüzde 80'i fiziksel olarak cinselligi zevkli bulmuyor...

Pfizer ilaç firmasi, Türkiye'de 40-80 yas arasindaki kadin ve erkeklerle yaptigi bir arastirma, Türk kadinlarinin 40 yasindan sonra dünya kadinlarina göre "cinselligi çokaz önemsedigini" ve "cinsel yasamini en aza indirdigini" ortaya koydu.

Pfizer tarafindan 29 ülkede, 27 bin 500 kisinin katilimiyla 2.5 yil süren "Cinsel Tavirlar ve Davranislar Global Gözlem Çalismasi" yapildi. Çalismanin Türkiye ayaginin sonuçlari, Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi ile Acibadem Saglik Grubu Üroloji Ana Bilim Dali ve Üroloji Bölüm Baskanligi görevlerini yürüten Prof. Dr. Ferruh Simsek tarafindan açiklandi. Arastirmanin Türkiye ayagi Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Samsun,Diyarbakir ve Erzurum´da yüz yüze görüsme yöntemiyle büyük çogunlugu evli olan bin 500 kadin ve erkekle gerçeklestirildi.

Bu yas grubunun cinsel saglikla ilgili tutum ve inanislarini ögrenmek, seksin ve cinsel yasamin önemini ve yasamdaki rolünü saptamak ve tedavi arayislarini belirlemek amaciyla yapilan arastirma,40 yas üzeri kadinlarla ilgili ilginç verileri ortaya koydu. Diger ülkelerdeki kadinlarin yüzde 45.3 yasadiklari cinsellikten kisisel olarak mutlu olduklarini ifade ederken, bu oran Türk kadinlarinda yüzde 28.85 olarak ortaya çikti. Arastirmaya katilan Türk kadinlarin yüzde 80´inin "fiziksel olarak cinselligi zevkli bulmadigini düsündügü" belirlendi.

Yine "geçtigimiz 12 ay içinde partnerinizle yasadiginiz cinsel iliskiden duygusal olarak ne kadar doyum alindigina" iliskin bir soruya karsilik da kadinlarin yarisindan çogunun "40 yasindan sonra bunu doyurucu bulmadigini" kaydetti.

Türk erkeklerinin yüzde 70.5'i sekse ve cinsel iliskinin yasaminda son derece önemli oldugunu ifade ederken, kadinlarda bu oran yüzde 29.5 olarak gerçeklesti. Diger ülkelerdeki kadinlar içinse yüzde 30.8 olarak belirlendi.

Türkiye'de, "cinselligi gün içinde düsünen kadin sayisinin çok azoldugu" vurgulanan arastirmada, son bir yil içinde cinsel iliskiye girme sayi oranlarinin Türk kadininda düsük oldugu gözlemlendi.

Türk erkekleri

Arastirma Türk erkekleri için de bugüne kadar bilenenlerin aksine farkli sonuçlari ortaya koydu. Arastirmaya katilan erkeklerin büyük çogunlugu cinsel iliski sirasinda partnerlerine sevgi ve sefkat göstermek istedigini ifade etti. "Yasaminizin geri kalaninda cinsel sagliginiz bugün oldugu gibi kalsa memnun olur musunuz?" sorusuna, Türk katilimcilardan erkeklerinyüzde 89.8'i, kadinlarin da yüzde 52.9'u evet yaniti verdi.

Arastirma, cinsel islev bozukluguyla ilgili olarak batili ülkelerde oldugu gibi hekime basvuru oranin çok düsük oldugunu ortaya koyarken, katilimcilarin büyük çogunlugunun konuyla ilgili doktorun kendilerine soru sormasini bekledigini ifade ettigi kaydedildi. Arastirmada, "Yasi ilerlemis insanlar cinsel istek duymazlar. Buna katiliyor musun?" sorusuna ise her iki cins de yüzde 70 oranindahayir cevabini verdi.

Prof. Dr. Ferruh Simsek, arastirmanin 40 yasindan sonra Türk toplumundaki kadinlarin cinselligi önemli bulmasina ragmen bu yastan sonra bu konuyu çok az önemseyip cinsel yasamini en aza indirdigini gösterdigini söyledi.

Prof. Dr. Simsek, Türk kadininin elli yasindan sonra bu konuda "eleklerini duvara asma" egiliminde oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası