Genel SağlıkHABERLER

TÜRK KADINI CİNSELLİĞİ ÖNEMSEMİYOR

Türk kadınları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre Türk kadınlarının yüzde 80’i fiziksel olarak cinselliği zevkli bulmuyor…

Pfizer ilaç firması, Türkiye’de 40-80 yaş arasındaki kadın ve erkeklerle yaptığı bir araştırma, Türk kadınlarının 40 yaşından sonra dünya kadınlarına göre “cinselliği çokaz önemsediğini” ve “cinsel yaşamını en aza indirdiğini” ortaya koydu.

Pfizer tarafından 29 ülkede, 27 bin 500 kişinin katılımıyla 2.5 yıl süren “Cinsel Tavırlar ve Davranışlar Global Gözlem Çalışması” yapıldı. Çalışmanın Türkiye ayağının sonuçları, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Acıbadem Sağlık Grubu Üroloji Ana Bilim Dalı ve Üroloji Bölüm Başkanlığı görevlerini yürüten Prof. Dr. Ferruh Şimşek tarafından açıklandı. Araştırmanın Türkiye ayağı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Samsun,Diyarbakır ve Erzurum´da yüz yüze görüşme yöntemiyle büyük çoğunluğu evli olan bin 500 kadın ve erkekle gerçekleştirildi.

Bu yaş grubunun cinsel sağlıkla ilgili tutum ve inanışlarını öğrenmek, seksin ve cinsel yaşamın önemini ve yaşamdaki rolünü saptamak ve tedavi arayışlarını belirlemek amacıyla yapılan araştırma,40 yaş üzeri kadınlarla ilgili ilginç verileri ortaya koydu. Diğer ülkelerdeki kadınların yüzde 45.3 yaşadıkları cinsellikten kişisel olarak mutlu olduklarını ifade ederken, bu oran Türk kadınlarında yüzde 28.85 olarak ortaya çıktı. Araştırmaya katılan Türk kadınların yüzde 80´inin “fiziksel olarak cinselliği zevkli bulmadığını düşündüğü” belirlendi.

Yine “geçtiğimiz 12 ay içinde partnerinizle yaşadığınız cinsel ilişkiden duygusal olarak ne kadar doyum alındığına” ilişkin bir soruya karşılık da kadınların yarısından çoğunun “40 yaşından sonra bunu doyurucu bulmadığını” kaydetti.

Türk erkeklerinin yüzde 70.5’i sekse ve cinsel ilişkinin yaşamında son derece önemli olduğunu ifade ederken, kadınlarda bu oran yüzde 29.5 olarak gerçekleşti. Diğer ülkelerdeki kadınlar içinse yüzde 30.8 olarak belirlendi.

Türkiye’de, “cinselliği gün içinde düşünen kadın sayısının çok azolduğu” vurgulanan araştırmada, son bir yıl içinde cinsel ilişkiye girme sayı oranlarının Türk kadınında düşük olduğu gözlemlendi.

Türk erkekleri

Araştırma Türk erkekleri için de bugüne kadar bilenenlerin aksine farklı sonuçları ortaya koydu. Araştırmaya katılan erkeklerin büyük çoğunluğu cinsel ilişki sırasında partnerlerine sevgi ve şefkat göstermek istediğini ifade etti. “Yaşamınızın geri kalanında cinsel sağlığınız bugün olduğu gibi kalsa memnun olur musunuz?” sorusuna, Türk katılımcılardan erkeklerinyüzde 89.8’i, kadınların da yüzde 52.9’u evet yanıtı verdi.

Araştırma, cinsel işlev bozukluğuyla ilgili olarak batılı ülkelerde olduğu gibi hekime başvuru oranın çok düşük olduğunu ortaya koyarken, katılımcıların büyük çoğunluğunun konuyla ilgili doktorun kendilerine soru sormasını beklediğini ifade ettiği kaydedildi. Araştırmada, “Yaşı ilerlemiş insanlar cinsel istek duymazlar. Buna katılıyor musun?” sorusuna ise her iki cins de yüzde 70 oranındahayır cevabını verdi.

Prof. Dr. Ferruh Şimşek, araştırmanın 40 yaşından sonra Türk toplumundaki kadınların cinselliği önemli bulmasına rağmen bu yaştan sonra bu konuyu çok az önemseyip cinsel yaşamını en aza indirdiğini gösterdiğini söyledi.

Prof. Dr. Şimşek, Türk kadınının elli yaşından sonra bu konuda “eleklerini duvara asma” eğiliminde olduğunu sözlerine ekledi.