Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Tek tek’ baslayan sigara aliskanligi

Kaldirim kenarlarina kurulan tezgahlarda taneyle satilan sigaralarin, gençlerin bagimli hale gelmelerinde önemli rol oynadigi ve bunun da toplum sagliginin korunmasinda sakinca yarattigi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Patoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ilhan Tuncer, kaldirimlarda açilmis paketlerde tanesi 200 ile 250 bin lira arasinda satilan sigaralarin, ilkögretim çagindaki çocuklarin bile sigarayla tanismalarina neden oldugunu söyledi.

Özellikle okul çevrelerinde yogunlasan bu saticilarin, bayi ve bakkallardan yasi küçük oldugu için sigara alamayan veya ailesinden korktugu için üzerinde paket tasiyamayan çocuklarin zehirlenmesine neden oldugunu ifade eden Prof. Dr. Tuncer, sunlari söyledi: “Sigaranin taneyle satilmasi, gençlerin bu maddeye ulasmalarina kolaylik sagliyor. Bu konuda özellikle yerel yönetimlere büyük görev düsüyor. Sigara kullaniminin azalmasi konusunda mücadele ettigimiz Türk Kanser Arastirma ve Savas Dernegi Adana Subesi yetkilileri olarak, tek sigara satisinin engellenmesi için yetkili mercilere basvurularimiz oldu.”

Prof. Dr. Tuncer, bu tehlikeyi önlemek için sadece kendi çabalarinin yeterli olmadigini, özellikle ögretmenler ve ailelerin de açikta taneyle sigara satan kisileri yetkililere sikayet etmeleri gerektigini bildirdi. Tuncer, aksi taktirde her geçen yil sigaraya baslama yasi düsen Türkiye’de, bu tehlikenin önüne geçmekte zorlanacaklarini da ifade etti.

“ÖNLENEBILIR ÖLÜM NEDENI”

Adana Il Saglik Müdürü Dr. Serdar Mercan ise sigara kullaniminin “sosyal bir hastalik” oldugunu belirtti.

Saglik Bakanligi’nin önümüzdeki günlerde sigarayla ilgili genis bir kampanya baslatacagini vurgulayan Dr. Mercan, söyle devam etti: “Ülke genelinde yapilan arastirmaya göre 17 milyon sigara içicisi bulunuyor. Sigara, toplum sagligini tehdit eden önlenebilir ölüm nedenidir. Ayni zamanda tüketiciyi öldüren ve serbestçe satilan tek yasal üründür. Sigaranin etkisine bagli olarak hastalanan yaklasik 3 milyon kisi bulundugu bilinmektedir. Türk vatandaslari, sigara almak ve neden oldugu hastaliklari tedavi ettirmek için de her yil 8.5 milyar dolar harcamaktadir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası