Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Manyetik kirlilige dikkat

Elektromanyetik enerjilerin yaydigi dalgalarin, insan sagligini tehdit edecek boyutlara ulastigi bildirildi.

Erzurum SSK Bölge Hastanesi Asabiye Servisi Sefi Dr. Mehmet Yavuz, sagliktan güvenlige birçok alanda yasamimizi kolaylastiran elektromanyetik enerjilerin yaydigi dalgalarin, özellikle bu dalgalarin etki alanindaki insanlara agir faturalar çikardigini söyledi.

Birçok alanda oldugu gibi elektromanyetik alaninda da dünya standartlarini yakalayamayan ülkemizde, dijital kirliligin insan hayatini olumsuz etkileyecek degerlere ulastigi ifade ediliyor. 20. yüzyilin öncelikli çevre problemleri arasindaki dijital kirliligin, ülkemizde daha yeni tanindigini belirten uzmanlar, elektromanyetik dalgalardan korunma konusunda da AB standartlarinin uygulanmasi zorunluluguna isaret ediyor. Uzmanlar, AB ülkelerinde oldugu gibi ülkemizde de bir an önce elektromanyetik ile ilgili yasal düzenlemeler yapilmasinin sart oldugunu belirtiyor.

Türkiye'nin adeta dijital çöplük haline geldigini belirten Dr. Mehmet Yavuz, özellikle baz istasyonlarinin daha siki denetlenmesi gerektigini vurguladi.

Dünyanin gelismis ülkelerinde elektromanyetik kaynaklarin yayacagi dalga boylari standartlarinin bile belirlendigini aktaran Dr. Yavuz, "Bugün Türkiye'de hangi tipte kaç baz istasyonu oldugu kamuoyu tarafindan bilinmemektedir" diye konustu.

Manyetik alan nasil olusur?

Elektromanyetik alanlar; akim tasiyan kablolar, elektrikli aletler, yüksek gerilim hatlari, TV ve bilgisayarlar, FM ve TV vericileri, mikrodalga firinlar, mobil telefonlar, uydu antenleri ve verici antenlerden kaynaklaniyor. Çamasir makinesi, bulasik makinesi, buzdolaplari, mikrodalga firinlar, saç kurutma makinesi, elektrikli tiras makinesi, elektrikli isiticilar gibi birçok aletin de elektromanyetik alani bulunuyor.

Manyetik alan hareketli ve elektrik yüklü zerrelerin, güç etkisinde kaldigi bosluk olup atomlarin içindeki elektronlarin çekirdek etrafinda ve kendi etraflarinda dönmeleri sonucu olusuyor. Manyetik alan, dogrudan gözle görülemeyen veya kolayca hissedilemeyen fakat sonuçlari görülebilen veya hissedilebilen bir olgu. Günümüzde teknolojinin gelismesi ile birlikte cihazlar kanaliyla ölçümü de mümkün. Tüm maddelerin canli veya cansiz, zayif ya da güçlü manyetik alanlari bulunuyor. Her madde gibi insanin da bir manyetik alani bulunmaktadir. Insanlar kendi manyetik alanlari yaninda dogal olarak yasadiklari çevrenin de manyetik alanlari etkisi altinda. Bu manyetik alanin faydalari yaninda dengenin bozulmasi ile birlikte zararlari da olabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası