Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Manyetik kirlilige dikkat

Elektromanyetik enerjilerin yaydigi dalgalarin, insan sagligini tehdit edecek boyutlara ulastigi bildirildi.

Erzurum SSK Bölge Hastanesi Asabiye Servisi Sefi Dr. Mehmet Yavuz, sagliktan güvenlige birçok alanda yasamimizi kolaylastiran elektromanyetik enerjilerin yaydigi dalgalarin, özellikle bu dalgalarin etki alanindaki insanlara agir faturalar çikardigini söyledi.

Birçok alanda oldugu gibi elektromanyetik alaninda da dünya standartlarini yakalayamayan ülkemizde, dijital kirliligin insan hayatini olumsuz etkileyecek degerlere ulastigi ifade ediliyor. 20. yüzyilin öncelikli çevre problemleri arasindaki dijital kirliligin, ülkemizde daha yeni tanindigini belirten uzmanlar, elektromanyetik dalgalardan korunma konusunda da AB standartlarinin uygulanmasi zorunluluguna isaret ediyor. Uzmanlar, AB ülkelerinde oldugu gibi ülkemizde de bir an önce elektromanyetik ile ilgili yasal düzenlemeler yapilmasinin sart oldugunu belirtiyor.

Türkiye'nin adeta dijital çöplük haline geldigini belirten Dr. Mehmet Yavuz, özellikle baz istasyonlarinin daha siki denetlenmesi gerektigini vurguladi.

Dünyanin gelismis ülkelerinde elektromanyetik kaynaklarin yayacagi dalga boylari standartlarinin bile belirlendigini aktaran Dr. Yavuz, "Bugün Türkiye'de hangi tipte kaç baz istasyonu oldugu kamuoyu tarafindan bilinmemektedir" diye konustu.

Manyetik alan nasil olusur?

Elektromanyetik alanlar; akim tasiyan kablolar, elektrikli aletler, yüksek gerilim hatlari, TV ve bilgisayarlar, FM ve TV vericileri, mikrodalga firinlar, mobil telefonlar, uydu antenleri ve verici antenlerden kaynaklaniyor. Çamasir makinesi, bulasik makinesi, buzdolaplari, mikrodalga firinlar, saç kurutma makinesi, elektrikli tiras makinesi, elektrikli isiticilar gibi birçok aletin de elektromanyetik alani bulunuyor.

Manyetik alan hareketli ve elektrik yüklü zerrelerin, güç etkisinde kaldigi bosluk olup atomlarin içindeki elektronlarin çekirdek etrafinda ve kendi etraflarinda dönmeleri sonucu olusuyor. Manyetik alan, dogrudan gözle görülemeyen veya kolayca hissedilemeyen fakat sonuçlari görülebilen veya hissedilebilen bir olgu. Günümüzde teknolojinin gelismesi ile birlikte cihazlar kanaliyla ölçümü de mümkün. Tüm maddelerin canli veya cansiz, zayif ya da güçlü manyetik alanlari bulunuyor. Her madde gibi insanin da bir manyetik alani bulunmaktadir. Insanlar kendi manyetik alanlari yaninda dogal olarak yasadiklari çevrenin de manyetik alanlari etkisi altinda. Bu manyetik alanin faydalari yaninda dengenin bozulmasi ile birlikte zararlari da olabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası