Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Baskici anne-baba, panik atak nedeni

Panik atak yasayan bireyler, çocukluklarini utangaç, korkulu ve sinirli; anne-babalarini ise öfkeli, tehditkar ve kontrol edici olarak tanimliyor.

Yrd. Doç. Dr. Yarkin Özenli, çocuk üzerinde kontrolcü, elestirel baski kuran anne-babanin, yabanci durumlara karsi çocukta korkuyu arttirdigini kaydetti. Korkunun obje iliskilerinde bozulmaya ve bagimlilik-bagimsizlik arasinda çatismanin sürüp gitmesine neden oldugunu belirten Özenli, hastaligin çok korkulmasina ve sik görülmesine karsin kolay tedavi edilebildigini hatirlatti.

Abant Izzet Baysal Üniversitesi (AIBÜ) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Baskani Yrd. Doç. Dr. Yarkin Özenli, panik atagin akut olarak ve beklenmedik biçimde ortaya çikan yogun sikinti nöbeti oldugunu anlatarak, “Atak, ani baslar ve yaklasik 10 dakikada doruk noktasina ulasir. Çogunlukla kiside bir tehlike beklentisi, sonunun geldigi duygusu, kaçma dürtüsü bas gösterir. Panik atak; beklenmedik, duruma bagli ve durumsal olarak egilim gösterebilen ataklar olarak üç sekilde görülür” dedi.

Panik atagin 15-20 dakika sürebildigi gibi, bazen 1 saatten daha fazla yasanabildigine dikkat çeken Özenli, “Panik atak yasayan kisinin çevresindeki insanlarla iliskisi bozulur, egitimini ve isini aksatmasina neden olur. Yasam kalitesi düsen kisi, eve bagimli duruma gelir. Sürekli kaygi yada kontrolünü kaybetme, kalp krizi geçirme gibi semptomlarin en az birinin varligi, panik ataklarin bir bozukluk ve hastalik olduguna isaret eder” diye konustu.

BELIRTILERI

Yapilan arastirmalara dayanarak panik atagin yasam boyu yayginlik oraninin yüzde 5.6 oldugunu belirten Yrd. Doç. Dr. Özenli, panik bozuklugu kadinlarda yüzde 2.1, erkeklerde ise yüzde 0.6 oraninda görüldügünü söyleyen Yrd. Doç. Dr. Özenli, “Panik bozukluk yasayan bireylerin yüzde 75-80’i kadindir. Öte yandan atagin, kendini belli eden fiziksel belirtilerle karistirilmamasi, normal olarak algilanmamasi gerekir. Terleme, çarpinti, nefes darligi, titreme, gögüs agrisi, bulanti, karin agrisi, bas dönmesi, ölüm korkusu, uyusma ve ates basmasi atak belirtisi olabilir” dedi.

BASKICI ANNE-BABA

Panik atak yasayan bireylerin, kendi çocukluklarini utangaç, korkulu ve sinirli; anne-babalarini ise öfkeli, tehditkar ve kontrol edici olarak tanimladiklari hatirlatan Yarkin Özenli, “Çocuk üzerinde kontrolcü, elestirel baski kuran anne-baba, yabanci durumlara karsi çocukta korkuyu artirir. Korku ise obje iliskilerinde bozulmaya ve bagimlilik-bagimsizlik arasinda çatismanin sürüp gitmesine neden olur. Genelde atak yasayanlar, çocukluktan getirdikleri bu duygulari ani nöbetlerle disa yansitirlar. Yani bu hastaligin genel olarak sebebi, aileler olabilir” diye kaydetti.

KOLAY TEDAVI EDILEBILIR

Hastaligin çok korkulmasina ve sik görülmesine karsin kolay olarak tedavi edilebildigini de anlatan Özenli, söyle devam etti: “Hasta, ilk kez yasandiginda çok travmatik bir etki yaratir. Kisi, ilk ataktan sonra endiseli bir bekleyis haline girer. Ancak panik atak, düzenli egzersiz programi, kafein ve seker gibi uyarici maddelerden uzak durma, duygularin farkina varilmasi ile hisleri ifade edebilmeyi saglama, ilaçlar ve psikoterapiyle tedavi edilebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası