Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Baskici anne-baba, panik atak nedeni

Panik atak yasayan bireyler, çocukluklarini utangaç, korkulu ve sinirli; anne-babalarini ise öfkeli, tehditkar ve kontrol edici olarak tanimliyor.

Yrd. Doç. Dr. Yarkin Özenli, çocuk üzerinde kontrolcü, elestirel baski kuran anne-babanin, yabanci durumlara karsi çocukta korkuyu arttirdigini kaydetti. Korkunun obje iliskilerinde bozulmaya ve bagimlilik-bagimsizlik arasinda çatismanin sürüp gitmesine neden oldugunu belirten Özenli, hastaligin çok korkulmasina ve sik görülmesine karsin kolay tedavi edilebildigini hatirlatti.

Abant Izzet Baysal Üniversitesi (AIBÜ) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Baskani Yrd. Doç. Dr. Yarkin Özenli, panik atagin akut olarak ve beklenmedik biçimde ortaya çikan yogun sikinti nöbeti oldugunu anlatarak, “Atak, ani baslar ve yaklasik 10 dakikada doruk noktasina ulasir. Çogunlukla kiside bir tehlike beklentisi, sonunun geldigi duygusu, kaçma dürtüsü bas gösterir. Panik atak; beklenmedik, duruma bagli ve durumsal olarak egilim gösterebilen ataklar olarak üç sekilde görülür” dedi.

Panik atagin 15-20 dakika sürebildigi gibi, bazen 1 saatten daha fazla yasanabildigine dikkat çeken Özenli, “Panik atak yasayan kisinin çevresindeki insanlarla iliskisi bozulur, egitimini ve isini aksatmasina neden olur. Yasam kalitesi düsen kisi, eve bagimli duruma gelir. Sürekli kaygi yada kontrolünü kaybetme, kalp krizi geçirme gibi semptomlarin en az birinin varligi, panik ataklarin bir bozukluk ve hastalik olduguna isaret eder” diye konustu.

BELIRTILERI

Yapilan arastirmalara dayanarak panik atagin yasam boyu yayginlik oraninin yüzde 5.6 oldugunu belirten Yrd. Doç. Dr. Özenli, panik bozuklugu kadinlarda yüzde 2.1, erkeklerde ise yüzde 0.6 oraninda görüldügünü söyleyen Yrd. Doç. Dr. Özenli, “Panik bozukluk yasayan bireylerin yüzde 75-80’i kadindir. Öte yandan atagin, kendini belli eden fiziksel belirtilerle karistirilmamasi, normal olarak algilanmamasi gerekir. Terleme, çarpinti, nefes darligi, titreme, gögüs agrisi, bulanti, karin agrisi, bas dönmesi, ölüm korkusu, uyusma ve ates basmasi atak belirtisi olabilir” dedi.

BASKICI ANNE-BABA

Panik atak yasayan bireylerin, kendi çocukluklarini utangaç, korkulu ve sinirli; anne-babalarini ise öfkeli, tehditkar ve kontrol edici olarak tanimladiklari hatirlatan Yarkin Özenli, “Çocuk üzerinde kontrolcü, elestirel baski kuran anne-baba, yabanci durumlara karsi çocukta korkuyu artirir. Korku ise obje iliskilerinde bozulmaya ve bagimlilik-bagimsizlik arasinda çatismanin sürüp gitmesine neden olur. Genelde atak yasayanlar, çocukluktan getirdikleri bu duygulari ani nöbetlerle disa yansitirlar. Yani bu hastaligin genel olarak sebebi, aileler olabilir” diye kaydetti.

KOLAY TEDAVI EDILEBILIR

Hastaligin çok korkulmasina ve sik görülmesine karsin kolay olarak tedavi edilebildigini de anlatan Özenli, söyle devam etti: “Hasta, ilk kez yasandiginda çok travmatik bir etki yaratir. Kisi, ilk ataktan sonra endiseli bir bekleyis haline girer. Ancak panik atak, düzenli egzersiz programi, kafein ve seker gibi uyarici maddelerden uzak durma, duygularin farkina varilmasi ile hisleri ifade edebilmeyi saglama, ilaçlar ve psikoterapiyle tedavi edilebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası