Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Basagrisini hafife almayin

Siddetli basagrilarinin beyin kanamasinin habercisi oldugu, bu tür agriyla karsilasanlarin, ilaç alip agriyi geçirmek yerine, en yakin saglik kurulusuna basvurmalari gerektigi bildirildi.

Prof. Dr. Ibrahim Bora, beyin kanamalarinin siklikla yüksek tansiyondan kaynaklandigini, bazi ilaçlarin, asiri alkol kullaniminin ve madde bagimliliginin da beyin kanamasina neden olabildigini belirtti. Bora, bilinen basagrilarindan farkli olarak gelisen, siddetli basagrisi, göz kapaginda düsme, suur bozuklugu ve kusmanin beyin kanamasinin belirtileri olabilecegine dikkat çekti.

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Nöroloji Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ibrahim Bora, beyin kanamalarinin siklikla yüksek tansiyondan kaynaklandigini, bazi ilaçlarin, asiri alkol kullaniminin ve madde bagimliliginin da beyin kanamasina neden olabildigini belirtti.

ÜÇÜNCÜ ÖLÜM NEDENI

Bilinen basagrilarindan farkli olarak gelisen, siddetli basagrisi, göz kapaginda düsme, suur bozuklugu ve kusmanin beyin kanamasinin belirtileri olabilecegini anlatan Prof. Dr. Bora, sunlari söyledi: “Beyin kanamalari dünyada ve Türkiye’deki insan ölüm sebepleri arasinda 3’üncü sirada yer aliyor. Beyin kanamasi geçiren hastalarin yüzde 30-50’si ölüyor, kurtulanlar ise sakat kalma riskiyle karsi karsiya kaliyor. Siddetli basagrilari beyin kanamasinin habercisidir. Insanlar basagrilarini ciddiye almalilar. Hastalar bazen beyin kanamasi geçirdiklerinin farkina bile varmiyorlar. Beyin kanamasi geçirdikleri daha sonra yapilan tetkiklerde anlasiliyor. Siddetli basagrilari ilaç alip geciktirmemeli, zaman kaybetmeden bir saglik kurulusuna basvurulmalidir. Kanama geçiren bir hastanin, ilk bes gün içinde tekrar kanama geçirme riski oldukça yüksektir.”

ASIRI SICAKLARA DIKKAT

Prof. Dr. Bora, yazin asiri sicaklarda beyin kanamalarinda artis gözlendigine isaret ederek, özellikle tansiyon hastalarinin ve 50 yasin üstündeki kisilerin sicak havalarda dikkatli olmalari gerektigini dile getirdi. Risk grubundaki kisilerin sicak havalarda yüksek efor gerektiren islerden ve asiri yemek yemekten kaçinmalarinin önemli olduguna deginen Prof. Dr. Bora, “Tansiyon hastalari tansiyonlarini kontrol altinda tutmali ve diyetlerine uymalilar” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası