Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Basagrisini hafife almayin

Siddetli basagrilarinin beyin kanamasinin habercisi oldugu, bu tür agriyla karsilasanlarin, ilaç alip agriyi geçirmek yerine, en yakin saglik kurulusuna basvurmalari gerektigi bildirildi.

Prof. Dr. Ibrahim Bora, beyin kanamalarinin siklikla yüksek tansiyondan kaynaklandigini, bazi ilaçlarin, asiri alkol kullaniminin ve madde bagimliliginin da beyin kanamasina neden olabildigini belirtti. Bora, bilinen basagrilarindan farkli olarak gelisen, siddetli basagrisi, göz kapaginda düsme, suur bozuklugu ve kusmanin beyin kanamasinin belirtileri olabilecegine dikkat çekti.

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Nöroloji Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ibrahim Bora, beyin kanamalarinin siklikla yüksek tansiyondan kaynaklandigini, bazi ilaçlarin, asiri alkol kullaniminin ve madde bagimliliginin da beyin kanamasina neden olabildigini belirtti.

ÜÇÜNCÜ ÖLÜM NEDENI

Bilinen basagrilarindan farkli olarak gelisen, siddetli basagrisi, göz kapaginda düsme, suur bozuklugu ve kusmanin beyin kanamasinin belirtileri olabilecegini anlatan Prof. Dr. Bora, sunlari söyledi: “Beyin kanamalari dünyada ve Türkiye’deki insan ölüm sebepleri arasinda 3’üncü sirada yer aliyor. Beyin kanamasi geçiren hastalarin yüzde 30-50’si ölüyor, kurtulanlar ise sakat kalma riskiyle karsi karsiya kaliyor. Siddetli basagrilari beyin kanamasinin habercisidir. Insanlar basagrilarini ciddiye almalilar. Hastalar bazen beyin kanamasi geçirdiklerinin farkina bile varmiyorlar. Beyin kanamasi geçirdikleri daha sonra yapilan tetkiklerde anlasiliyor. Siddetli basagrilari ilaç alip geciktirmemeli, zaman kaybetmeden bir saglik kurulusuna basvurulmalidir. Kanama geçiren bir hastanin, ilk bes gün içinde tekrar kanama geçirme riski oldukça yüksektir.”

ASIRI SICAKLARA DIKKAT

Prof. Dr. Bora, yazin asiri sicaklarda beyin kanamalarinda artis gözlendigine isaret ederek, özellikle tansiyon hastalarinin ve 50 yasin üstündeki kisilerin sicak havalarda dikkatli olmalari gerektigini dile getirdi. Risk grubundaki kisilerin sicak havalarda yüksek efor gerektiren islerden ve asiri yemek yemekten kaçinmalarinin önemli olduguna deginen Prof. Dr. Bora, “Tansiyon hastalari tansiyonlarini kontrol altinda tutmali ve diyetlerine uymalilar” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası