BAŞAĞRISINI HAFİFE ALMAYIN

Şiddetli başağrılarının beyin kanamasının habercisi olduğu, bu tür ağrıyla karşılaşanların, ilaç alıp ağrıyı geçirmek yerine, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği bildirildi.

Prof. Dr. İbrahim Bora, beyin kanamalarının sıklıkla yüksek tansiyondan kaynaklandığını, bazı ilaçların, aşırı alkol kullanımının ve madde bağımlılığının da beyin kanamasına neden olabildiğini belirtti. Bora, bilinen başağrılarından farklı olarak gelişen, şiddetli başağrısı, göz kapağında düşme, şuur bozukluğu ve kusmanın beyin kanamasının belirtileri olabileceğine dikkat çekti.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Bora, beyin kanamalarının sıklıkla yüksek tansiyondan kaynaklandığını, bazı ilaçların, aşırı alkol kullanımının ve madde bağımlılığının da beyin kanamasına neden olabildiğini belirtti.

ÜÇÜNCÜ ÖLÜM NEDENİ

Bilinen başağrılarından farklı olarak gelişen, şiddetli başağrısı, göz kapağında düşme, şuur bozukluğu ve kusmanın beyin kanamasının belirtileri olabileceğini anlatan Prof. Dr. Bora, şunları söyledi: “Beyin kanamaları dünyada ve Türkiye’deki insan ölüm sebepleri arasında 3’üncü sırada yer alıyor. Beyin kanaması geçiren hastaların yüzde 30-50’si ölüyor, kurtulanlar ise sakat kalma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Şiddetli başağrıları beyin kanamasının habercisidir. İnsanlar başağrılarını ciddiye almalılar. Hastalar bazen beyin kanaması geçirdiklerinin farkına bile varmıyorlar. Beyin kanaması geçirdikleri daha sonra yapılan tetkiklerde anlaşılıyor. Şiddetli başağrıları ilaç alıp geciktirmemeli, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kanama geçiren bir hastanın, ilk beş gün içinde tekrar kanama geçirme riski oldukça yüksektir.”

AŞIRI SICAKLARA DİKKAT

Prof. Dr. Bora, yazın aşırı sıcaklarda beyin kanamalarında artış gözlendiğine işaret ederek, özellikle tansiyon hastalarının ve 50 yaşın üstündeki kişilerin sıcak havalarda dikkatli olmaları gerektiğini dile getirdi. Risk grubundaki kişilerin sıcak havalarda yüksek efor gerektiren işlerden ve aşırı yemek yemekten kaçınmalarının önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Bora, “Tansiyon hastaları tansiyonlarını kontrol altında tutmalı ve diyetlerine uymalılar” dedi.