Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kemik erimesinde kahve faktörü

Uzmanlar fazla kola ve kahvenin kemik erimesini çogalttigina dikkat çekerek, Çocuklari koladan uzak tutun uyarisi yapti.

OMÜ Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kuru,

OMÜ Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kuru, dünyada her yil osteoporoza bagli olarak 3 milyonun üzerinde kirik meydana geldigini, yapilan hesaplamalara göre 50 yasin üzerindeki her 2 kadindan birinde osteoporoza bagli olarak bir veya daha fazla kirik olustugunu ve bunun saglik maliyetinin sadece ABD'de 15 milyar dolari astigini söyledi.

Osteoporoza bagli kiriklarin vücudun her tarafindan görülebilmekle birlikte siklikla omurga, el bilegi ve kalçada meydana geldigini belirten Doç. Dr. Kuru, "Omurgada olusan çökme kiriklari kronik sirt ve bel agrilarina neden olarak kisilerin yasam kalitesini önemli ölçüde bozmaktadir. Kalça kiriklarinda ise durum daha vahimdir. Kalça kirigi geçirenlerin yüzde 12-20'si kirigi takiben ilk yil içerisinde ölmekte, üçte biri bakimlari için tam bagimli hale gelmekte ve yüzde 50'si ise kirik öncesi duruma dönememektedir. Tüm bu yönleriyle osteoporoz çok önemli bir halk sagligi problemi olusturmaktadir" diye konustu.

Normalde kemik yogunlugunun büyüme çagi boyunca arttigini ve 25 yasinda zirveye ulastigini, devaminda 10 yil boyunca sabit kaldigini, 35 yasindan sonra erkeklerde ve kadinlarda yaslanmanin dogal bir sonucu olarak her yil yüzde 0.3 ila 0.5 arasinda bir kayip meydana gelmeye basladigini kaydeden Doç. Dr. Kuru, kadinlarda menopoz döneminde östrojen hormonundaki eksiklikten dolayi bu kayip hizinin arttigini ve yillik yüzde 2 ila 5'lere ulastigini, bu yüzden osteoporozun kadinlarda önemli bir saglik problemi haline geldigini vurguladi. Doç. Dr. Ömer Kuru, osteoporozun daha çok kadinlarda görünen bir hastalik oldugunu belirtti, ancak her 8 erkekten birinde osteoporoz görmenin de mümkün olduguna dikkat çekti.

Osteoporozun tedavisinin amacinin kemik yogunlugunu ve gücünü artirmak suretiyle kemik kaybini ve kirik olusumunu önlemek oldugunu bildiren Doç. Dr. Ömer Kuru, osteoporozdan korunmanin yollarini söyle siraladi:

"Kemik kaybini azaltan ve kemik gücünü artiran ilaçlarin kullanilmasi, düzenli egzersiz, osteoporoz için en iyi egzersiz yürüyüs. Haftada en az 3 gün 1-2 saat tempolu yürüyüs hem nöromusküler koordinasyonu artirarak düsme riskini önlüyor, hem de kemik yogunlugu üzerine olumlu etkileri var. Hayati boyunca günde bir paket sigara içenlerde kemik kütlesindeki normal kayba ilaveten yüzde 5-10'luk kayip meydana geliyor. Ayrica sigara içen kadinlar erken menopoza giriyor. Fazla kahve, kola içilmesi kemik erimesini artiriyor. Özellikle çocuklari koladan uzak tutmamiz gerekiyor. Normal kemik yogunlugunun devam ettirilebilmesi için günde 1000-1500 miligram kalsiyum ve 400-800 ünite D vitamini alinmasi gerekir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası