Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kemik erimesinde kahve faktörü

Uzmanlar fazla kola ve kahvenin kemik erimesini çogalttigina dikkat çekerek, Çocuklari koladan uzak tutun uyarisi yapti.

OMÜ Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kuru,

OMÜ Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kuru, dünyada her yil osteoporoza bagli olarak 3 milyonun üzerinde kirik meydana geldigini, yapilan hesaplamalara göre 50 yasin üzerindeki her 2 kadindan birinde osteoporoza bagli olarak bir veya daha fazla kirik olustugunu ve bunun saglik maliyetinin sadece ABD'de 15 milyar dolari astigini söyledi.

Osteoporoza bagli kiriklarin vücudun her tarafindan görülebilmekle birlikte siklikla omurga, el bilegi ve kalçada meydana geldigini belirten Doç. Dr. Kuru, "Omurgada olusan çökme kiriklari kronik sirt ve bel agrilarina neden olarak kisilerin yasam kalitesini önemli ölçüde bozmaktadir. Kalça kiriklarinda ise durum daha vahimdir. Kalça kirigi geçirenlerin yüzde 12-20'si kirigi takiben ilk yil içerisinde ölmekte, üçte biri bakimlari için tam bagimli hale gelmekte ve yüzde 50'si ise kirik öncesi duruma dönememektedir. Tüm bu yönleriyle osteoporoz çok önemli bir halk sagligi problemi olusturmaktadir" diye konustu.

Normalde kemik yogunlugunun büyüme çagi boyunca arttigini ve 25 yasinda zirveye ulastigini, devaminda 10 yil boyunca sabit kaldigini, 35 yasindan sonra erkeklerde ve kadinlarda yaslanmanin dogal bir sonucu olarak her yil yüzde 0.3 ila 0.5 arasinda bir kayip meydana gelmeye basladigini kaydeden Doç. Dr. Kuru, kadinlarda menopoz döneminde östrojen hormonundaki eksiklikten dolayi bu kayip hizinin arttigini ve yillik yüzde 2 ila 5'lere ulastigini, bu yüzden osteoporozun kadinlarda önemli bir saglik problemi haline geldigini vurguladi. Doç. Dr. Ömer Kuru, osteoporozun daha çok kadinlarda görünen bir hastalik oldugunu belirtti, ancak her 8 erkekten birinde osteoporoz görmenin de mümkün olduguna dikkat çekti.

Osteoporozun tedavisinin amacinin kemik yogunlugunu ve gücünü artirmak suretiyle kemik kaybini ve kirik olusumunu önlemek oldugunu bildiren Doç. Dr. Ömer Kuru, osteoporozdan korunmanin yollarini söyle siraladi:

"Kemik kaybini azaltan ve kemik gücünü artiran ilaçlarin kullanilmasi, düzenli egzersiz, osteoporoz için en iyi egzersiz yürüyüs. Haftada en az 3 gün 1-2 saat tempolu yürüyüs hem nöromusküler koordinasyonu artirarak düsme riskini önlüyor, hem de kemik yogunlugu üzerine olumlu etkileri var. Hayati boyunca günde bir paket sigara içenlerde kemik kütlesindeki normal kayba ilaveten yüzde 5-10'luk kayip meydana geliyor. Ayrica sigara içen kadinlar erken menopoza giriyor. Fazla kahve, kola içilmesi kemik erimesini artiriyor. Özellikle çocuklari koladan uzak tutmamiz gerekiyor. Normal kemik yogunlugunun devam ettirilebilmesi için günde 1000-1500 miligram kalsiyum ve 400-800 ünite D vitamini alinmasi gerekir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası