HİJYENİK KURALLARA DİKKAT

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Elgün, hijyenik kurallara dikkat edilmemesi durumunda bütün gıdaların mikroorganizma kaynağı olacağını, bunun da insan sağlığı açısından büyük risk taşıdığını kaydetti.

Geçim sıkıntısı içinde bulunan vatandaşların sadece ucuz olduğu için kırık yumurta, kırık peynir gibi defolu ürünlere yönelmesinin tehlikesine işaret eden Elgün, şunları söyledi:

”Marketlerde kırık olduğu için ucuz olarak satılan yumurtalar, protein oranı yüksek olduğu için (salmonella) ve (shigella) gibi tehlikeli mikroorganizmaların gelişmesine neden olur. Kırıldığı ya da çatladığı anda hemen tüketilmesi gereken bu yumurtalar raflarda uzun süre bekledikten sonra tüketilirse, mide krampı, yüksek ateş, sindirimve solunum bozukluğu gibi belirtiler gösterdiği gibi ölümle de sonuçlanacak gıda zehirlenmelerine yol açar.”

Ayrıca, ”kırık” olarak adlandırılan peynir parçalarında, süt proteinlerinin parçalanması ve yağ oksidasyonunun oluşmasıyla birlikte mikroorganizma yükünün artmasının insan sağlığını tehdit ettiğini ifade eden Elgün, şunları kaydetti:

”Zaten kırık peynirler deforme olmuş peynirden ortaya çıkmaktadır. Bu tür parçalanmış peynirlerde mikroorganizmalar daha rahat üremektedir. Aslında çok temiz gibi görünen peynir parçaları Lacto Bacillus mikroorganizmasının üremesi ile çok tehlikeli hale gelmektedir. Ayın şekilde parça etlerde de mikroorganizma yükü oldukça fazladır.”

Elgün, vatandaşların ucuz ürün alma düşüncesiyle sağlıklarını riske sokmamalarını, aldıkları gıda ürünlerinde hijyen koşullarına büyük önem vermeleri gerektiğini ifade etti.