Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Seyahat ishalleri’ne dikkat!

Uludag Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Resit Mistik, “kisinin, zaten seyahatten dolayi yorgun olan vücudu, bakterilere karsi son derece dayaniksiz oluyor” dedi.

Gelismislik düzeyi düsük kent ya da ülkelere yapilan seyahatlerden sonra, ishal vakalarinin daha sik ortaya çiktigi bildirildi. Seyahat edilen bölgede ishale yakalanmamak için, kisisel hijyene dikkat edilmesi, açikta satilan çig meyve, sebze ve kontrolsüz sularin kullanilmamasi gerektigi ifade edildi.

Uludag Üniversitesi (UÜ) Tip Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Resit Mistik, yaz aylarindaki yolculuklar sonrasinda görülen “seyahat ishallerine”, enterotoksijenik e-coli, salmonella, shigella gibi bakterilerin neden oldugunu belirtti. Ishale neden olan bu bakterilerin insana, sindirim yoluyla geçtigine dikkati çeken Prof. Dr. Mistik, seyahat edilen bölgedeki çevre sartlarinin, gelinen bölgeye göre kötü olmasinin ve kisisel hijyene dikkat edilmemesinin, vakalarin artmasina neden oldugunu vurguladi.

Seyahat edilen bölgedeki bakterilerin, o yörede yasayan insanlardaki etkisinin daha düsük seviyede kaldigini da anlatan Prof. Dr. Mistik, sunlari söyledi: “Gelismislik düzeyi düsük kent ya da ülkelere yapilan seyahatlerden sonra, ishal vakalari daha sik ortaya çikiyor. Az gelismis yörelerdeki, insanlar bu bakterilerle sürekli iç içe yasadiklarindan, bagisiklik sistemleri daha güçlü oluyor. Disaridan ayni ortama gelip, hijyene dikkat etmeyen kisinin, zaten seyahatten dolayi yorgun olan vücudu, bakterilere karsi son derece dayaniksiz oluyor. Seyahatin daha ilk gününde ishale yakalanabiliyorlar. Her yas grubunda görülmekle birlikte, bu tür ishaller çocuklarda daha agir seyredebiliyor. E-coli bakterisinin neden oldugu ishaller genellikle mide bulantisi, kusma, karin agrisi seklinde belirtiler veriyor. Bu gibi ishallerde bol bol su içilmelidir. Ishalin kendiliginden geçmesi beklenmeden mutlaka bir doktora basvurulmalidir.”

Prof. Dr. Mistik, seyahat edilen bölgede ishale yakalanmamak için, kisisel hijyene dikkat edilmesini, açikta satilan çig meyve, sebze ve kontrolsüz sularin kullanilmamasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası