Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Seyahat ishalleri’ne dikkat!

Uludag Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Resit Mistik, “kisinin, zaten seyahatten dolayi yorgun olan vücudu, bakterilere karsi son derece dayaniksiz oluyor” dedi.

Gelismislik düzeyi düsük kent ya da ülkelere yapilan seyahatlerden sonra, ishal vakalarinin daha sik ortaya çiktigi bildirildi. Seyahat edilen bölgede ishale yakalanmamak için, kisisel hijyene dikkat edilmesi, açikta satilan çig meyve, sebze ve kontrolsüz sularin kullanilmamasi gerektigi ifade edildi.

Uludag Üniversitesi (UÜ) Tip Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Resit Mistik, yaz aylarindaki yolculuklar sonrasinda görülen “seyahat ishallerine”, enterotoksijenik e-coli, salmonella, shigella gibi bakterilerin neden oldugunu belirtti. Ishale neden olan bu bakterilerin insana, sindirim yoluyla geçtigine dikkati çeken Prof. Dr. Mistik, seyahat edilen bölgedeki çevre sartlarinin, gelinen bölgeye göre kötü olmasinin ve kisisel hijyene dikkat edilmemesinin, vakalarin artmasina neden oldugunu vurguladi.

Seyahat edilen bölgedeki bakterilerin, o yörede yasayan insanlardaki etkisinin daha düsük seviyede kaldigini da anlatan Prof. Dr. Mistik, sunlari söyledi: “Gelismislik düzeyi düsük kent ya da ülkelere yapilan seyahatlerden sonra, ishal vakalari daha sik ortaya çikiyor. Az gelismis yörelerdeki, insanlar bu bakterilerle sürekli iç içe yasadiklarindan, bagisiklik sistemleri daha güçlü oluyor. Disaridan ayni ortama gelip, hijyene dikkat etmeyen kisinin, zaten seyahatten dolayi yorgun olan vücudu, bakterilere karsi son derece dayaniksiz oluyor. Seyahatin daha ilk gününde ishale yakalanabiliyorlar. Her yas grubunda görülmekle birlikte, bu tür ishaller çocuklarda daha agir seyredebiliyor. E-coli bakterisinin neden oldugu ishaller genellikle mide bulantisi, kusma, karin agrisi seklinde belirtiler veriyor. Bu gibi ishallerde bol bol su içilmelidir. Ishalin kendiliginden geçmesi beklenmeden mutlaka bir doktora basvurulmalidir.”

Prof. Dr. Mistik, seyahat edilen bölgede ishale yakalanmamak için, kisisel hijyene dikkat edilmesini, açikta satilan çig meyve, sebze ve kontrolsüz sularin kullanilmamasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası