Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akraba evliligi çift cinsiyetli dogum riskini arttiriyor

Türkiye’de diger ülkelere göre daha sik rastlanilan çift cinsiyetli bebek dogumunda, akraba evliliginin etkili oldugu bildirildi.

Prof. Dr. Murat Aydin, ailelerin, cinsiyet belirsizligiyle dogan çocuklarini çevreden saklamaya çalismalarinin son derece yanlis oldugunu belirterek, “bebek birinci ayini doldurmadan, olusturulan tibbi heyetin ve ailenin verecegi kararla, bebegin hangi cinsiyette kalacagi belirlenerek gerekli müdahaleler yapilmalidir” dedi.

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aydin, disi ve erkek embriyonun, baslangiçta ayni cinsel organ tomurcuklarina sahip oldugunu, cinsel organlarin eger ortamda etkin erkeklik hormonu varsa, erkek cinsel organi seklinde farklilastigini belirtti. Disi embriyonun gelismesi sirasinda erkeklik hormonu etkisinde kaldigi ya da erkek embriyonun gelisimi sirasinda yeterince erkeklik hormonuyla karsilasamadigi durumlarda cinsel organlarin disi-erkek arasinda bir görüntüye sahip oldugunu ifade eden Aydin, akraba evliliklerinin, bu riski artirdigini söyledi.

NORMAL EVLILIKLERDE DE GÖRÜLEBILIR

Türkiye’de akraba evlilikleri yaygin oldugu için, diger ülkelere göre Türkiye’de cinsiyet belirsizligine daha sik rastlandigini belirten Aydin, bu durumun normal evliliklerde de görülebilme ihtimali bulundugunu kaydetti.

Bebegin cinsiyetinin ne olacaginin belirlenerek, geç kalinmadan gerekli müdahalenin yapilmasinin birçok avantaji oldugunu anlatan Prof. Dr. Aydin, sunlari kaydetti: “Cinsiyet belirsizliginde, bebek birinci ayini doldurmadan, olusturulan tibbi heyetin ve ailenin verecegi kararla, bebegin hangi cinsiyette kalacagi belirlenerek gerekli müdahaleler yapilmalidir. Bu durumu uzun süre saklamak ya da bu problemle çocugu bas basa birakmak, ileride ciddi sorunlara yol açabilir.”

Prof. Dr. Aydin, çocuklari cinsiyet belirsizligiyle dogan ailelerin, psikolojik sikinti içine girdiklerini ve çevreden saklamaya çalistiklarini ve bu nedenle saglik kuruluslarina geç basvurduklarini belirterek, bunun son derece yanlis bir hareket olacagini, böyle bir durumla karsilasilmasi durumunda bebege ilk ayinda müdahale edilmesinin dogru olacagini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası