Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akraba evliligi çift cinsiyetli dogum riskini arttiriyor

Türkiye’de diger ülkelere göre daha sik rastlanilan çift cinsiyetli bebek dogumunda, akraba evliliginin etkili oldugu bildirildi.

Prof. Dr. Murat Aydin, ailelerin, cinsiyet belirsizligiyle dogan çocuklarini çevreden saklamaya çalismalarinin son derece yanlis oldugunu belirterek, “bebek birinci ayini doldurmadan, olusturulan tibbi heyetin ve ailenin verecegi kararla, bebegin hangi cinsiyette kalacagi belirlenerek gerekli müdahaleler yapilmalidir” dedi.

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aydin, disi ve erkek embriyonun, baslangiçta ayni cinsel organ tomurcuklarina sahip oldugunu, cinsel organlarin eger ortamda etkin erkeklik hormonu varsa, erkek cinsel organi seklinde farklilastigini belirtti. Disi embriyonun gelismesi sirasinda erkeklik hormonu etkisinde kaldigi ya da erkek embriyonun gelisimi sirasinda yeterince erkeklik hormonuyla karsilasamadigi durumlarda cinsel organlarin disi-erkek arasinda bir görüntüye sahip oldugunu ifade eden Aydin, akraba evliliklerinin, bu riski artirdigini söyledi.

NORMAL EVLILIKLERDE DE GÖRÜLEBILIR

Türkiye’de akraba evlilikleri yaygin oldugu için, diger ülkelere göre Türkiye’de cinsiyet belirsizligine daha sik rastlandigini belirten Aydin, bu durumun normal evliliklerde de görülebilme ihtimali bulundugunu kaydetti.

Bebegin cinsiyetinin ne olacaginin belirlenerek, geç kalinmadan gerekli müdahalenin yapilmasinin birçok avantaji oldugunu anlatan Prof. Dr. Aydin, sunlari kaydetti: “Cinsiyet belirsizliginde, bebek birinci ayini doldurmadan, olusturulan tibbi heyetin ve ailenin verecegi kararla, bebegin hangi cinsiyette kalacagi belirlenerek gerekli müdahaleler yapilmalidir. Bu durumu uzun süre saklamak ya da bu problemle çocugu bas basa birakmak, ileride ciddi sorunlara yol açabilir.”

Prof. Dr. Aydin, çocuklari cinsiyet belirsizligiyle dogan ailelerin, psikolojik sikinti içine girdiklerini ve çevreden saklamaya çalistiklarini ve bu nedenle saglik kuruluslarina geç basvurduklarini belirterek, bunun son derece yanlis bir hareket olacagini, böyle bir durumla karsilasilmasi durumunda bebege ilk ayinda müdahale edilmesinin dogru olacagini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası