Genel SağlıkHABERLER

TALASEMİLİ FARELER, KÖK HÜCRELERLE TEDAVİ EDİLDİ

ABD’li bilimadamları, talasemili fareleri, kandan alınan ve genetik olarak değiştirilmiş kök hücrelerle tedavi etmeyi başardı.

Bilimadamları, kemoterapi ilaçlarından etkilenmeyen kök hücrelerle, kalıtsal bir kan hastalığı olan ve Akdeniz anemisi olarak bilinen talaseminin tedavisi için sağlıklı kök hücre elde edebileceklerini umuyorlar.

“Blood” dergisinde yayımlanan habere göre, Memphis’teki St. Jure Çocuk Araştırma Hastanesi’nde görevli bilim adamı Derek Persons ve ekibi, beta-talasemi hastası fareler üzerinde deney yaptılar. Persons, beta-talasemili farelerin vücutlarının akyuvar üretemediğini belirtti.

Deney çerçevesinde, farelerdeki bozuk kök hücreleri kemoterapi ilaçlarıyla öldürülürken, kandan alınan sağlıklı kök hücrelere, onları kemoterapi ilaçlarının etkisinden koruyan bir gen yerleştirildi. Genetik olarak değiştirilmiş bu kök hücreleri farelere enjekte eden bilim adamları, sağlıklı kök hücrelerin bozuk olanların yerini aldığını ve farelerin böylece sağlıklı akyuvar üretebildiğini kaydettiler. Şimdiye kadar uygulanan tedavi yöntemlerinde, enjekte edilen sağlıklı kök hücre sayısının, bozuk kök hücre sayısına göre yetersiz kalması sorun yaratıyordu.

Bilim adamları, kemoterapi ilaçlarından etkilenmeyen kök hücrelerle, beta-talasemi gibi hastalıkların başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için yeterli sağlıklı kök hücre elde edebileceklerini umuyorlar.