Genel SağlıkHABERLER

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ’DAN AKILDA KALAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR:

Trt Haber’de Nuriye Akman ve Rıdvan Memi’nin sunduğu ‘Akılda Kalan’ programına konuk olan Akdağ, birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE’DE SEZARYEN ÇILGINLIK HALİNİ ALDI, EYLEM PLANI GELİYOR!

Sağlık Bakanlığı’nın sezaryen operasyonlarıyla ilgili eylem planına dair ayrıntıları ilk kez Akılda Kalan programında açıklayan Akdağ,“ Yaklaşık iki yıldır ciddi çalışmalar yapıyoruz. Gereksiz sezaryen operasyonlarını önleme konusunda bir eylem planı hazırladık. Fazla sezaryen yapan kadın doğum uzmanlarını yeniden eğitime alacağız” dedi. Akdağ ayrıca, özel hastanelerde, sezaryenin riskleri konusunda, anne adaylarına bilgilendirme amaçlı bir rıza formunun da imzalattırılacağını söyledi.

BAKANLIK TOMOGRAFİ KULLANIMINI MERCEK ALTINA ALIYOR!

Nuriye Akman ve Rıdvan Memi’nin, kanser riski nedeniyle İngiltere’de tomografi uygulamalarına getirilen kısıtlamarla ilgili sorusu üzerine, Recep Akdağ, “İngiltere’deki uygulamaları değerlendirmeye aldık. Meseleye uyanık olacağız ve tedbir aldık” dedi. Akdağ, Sosyal Güvenlik Kurumu ile konu hakkında beraber çalışmaya başladıklarını belirtti.

“MESLEK ÖRGÜTLERİ MUHALEFET AJANI GİBİ ÇALIŞIRSA, MECLİS GEREKİRSE YASA ÇIKARTIR VE BİRLİKLERİ KAPATIR”

Akılda Kalan’da, Tabipler Birliği’nin 31 Mart’ta açıkladığı ses kaydı ile ilgili sorulara da yanıt veren Akdağ, bazı birliklerin Meclis tarafından kapatılabileceği uyarısında bulundu. “Milli iradeyi temsil eden meclisler gerekirse kanun yaparlar, bir birliği kapatırlar, başka bir birliği kurarlar. Bu milleti temsil edenlerin iradesindedir” diyen Akdağ “Meslek örgütleri kendi üyelerinin haklarını korumayı bir tarafa bırakıp, açıkça bir muhalefet ajanı gibi çalışmaya başlarsa, kuruluş kanunlarıyla ilgili hükümleri antidemokratikse, gerekirse bunlar değiştirilir” dedi.

RECEP AKDAĞ’IN “DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN EŞCİNSELLİK İLE İLGİLİ KARARINDAN HABERİ YOKMUŞ…

Nuriye Akman’ın “Bir doktor gözüyle soruyorum. Biz sizin hala ne düşündüğünüzü bilmiyoruz. Eşcinsellik bir hastalık mıdır, değil midir?” sorusuna Akdağ, “Eşcinsellik bir tercihtir…İnsaflı olmalıyız ve asla ayrımcılık yapmamalıyız” şeklinde yanıt verdi. Rıdvan Memi’nin “1990’da Dünya Sağlık Örgütü eşcinselliğin bir hastalık olmadığını kabul ediyor. ve 92’de de uluslararası hastalıklar listesinden çıkartıyor. Bu Türkiye’deki sağlık sistemi açısından bağlayıcı bir şey midir?” sorusu üzerine ise Akdağ “Doğrusu Dünya Sağlık Örgütü’nün bu kararından benim haberim yok” dedi.