Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tatil için degil saglik için diyet

Yaz aylarinda daha ince ve güzel bir vücuda sahip olmak için yapilan hizlandirilmis diyetler çesitli saglik sorunlarina yol açabiliyor.

Diyet uzmanlari, verilenden çok kilo alimiyla sonuçlanan kisa süreli sert diyet programlarina itibar edilmemesi konusunda vatandaslari uyariyor.

Kis aylarinda soguk havanin da etkisiyle hamur isi basta olmak üzere yagli ve tatli agirlikli yiyeceklerin bol miktarda tüketilmesi, yaz aylarinda özellikle kadinlarin karsisina “vücutta depolanmis yag problemi” olarak çikiyor. Hava sicakligindaki artis nedeniyle giysilerin inceldigi yaz aylarinda, en gözde tatil mekani plajlara çikabilmek için vücutlarindaki bu yagdan kurtulmak isteyen kadinlar, solugu, en kisa sürede bu sorundan kurtaracak diyet uzmanlarinda aliyor.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi Diyet Uzmani Elif Yildirim, yaz diyetinin kis diyetine göre daha kolay, ancak bilinçli yapilmadigi takdirde saglik açisindan daha riskli oldugunu söyledi. Yildirim, zayiflamak için yapilan diyetin bir sey yiyip içmemekten ibaret olmadigini belirterek, “Yaz aylarinda uygulanacak diyet programlarinin, hava sicakligi nedeniyle olusan yeme-içme isteksizliginin de yardimiyla basari sansi daha yüksektir. Ancak, tüm diyetlerde oldugu gibi yaz aylarinda yapilacak diyetin de hizli ve sert bir sekilde degil, yavas yavas ve düzenli yapilmasi yararlidir” dedi.

“BILINÇSIZ DIYET HASTA EDIYOR”

Sanilanin aksine yaz mevsiminde ihtiyaçtan fazla içilen suyun zayiflamak için olumlu ya da olumsuz herhangi bir etkisi bulunmadigini vurgulayan Yildirim, sunlari kaydetti: “Çok çesitli diyet türleri var, ancak herkesin metabolizmasi farklidir. Bu nedenle uygulanacak diyetin nasil olacagina diyet uzmanlarindan çok, vücudunu daha iyi taniyan kisinin kendisi vermelidir. Diyetisyen, sadece denetleyici ve yanlis yeme içme aliskanliklarinin degistirilmesi konusunda danisman olarak görev yapmalidir. Dikkat edilmesi gereken önemli konu ise 15 gün gibi kisa süre içinde zayiflamaya çalismaktir. Bu durum hava sicakliginin da etkisiyle vücut direncini zayiflatip, yetersiz beslenmeye bagli olarak kalp, böbrek rahatsizligi gibi önceden varolan ancak bilinmeyen hastaliklarin ortaya çikmasina neden olabilir. Izlenmesi gereken en iyi yöntem, diyetin belli bir plan dahilinde yavas yavas uygulanmasidir.”

Konya Numune Hastanesi’nde görevli Diyet Uzmani Nilgün Baysal ise diyetin sadece zayiflamak degil, kisinin bedensel durumunu iyilestirmek, gerekli enerjiyi saglayan protein, karbonhidrat ve yag gruplarindan herhangi birinin dogru ve saglikli beslenme programiyla denetim altina alinmasi anlamina geldigini söyledi.

MUCIZEYE ÖNERILERE KANMAYIN

Baysal, vücuttaki su kaybinin normal kisilerde bile tehlike sinirina dayandigi yaz aylarinda yapilacak diyetlere daha fazla özen gösterilmesi gerektiginin altini çizen , sunlari kaydetti: “Yaz aylarinda ince ve güzel bir vücuda sahip olmak, hem de bunu birkaç hafta içinde gerçeklestirmek ümidiyle diyetisyenlere basvuranlarin sayisi çok fazla. Hiç kimse bir hafta 10 gün içinde yaglarindan tamamen kurtulmak gibi yanlis bir beklenti içine girmemelidir. Tatile yagsiz ve formda bir vücutla çikmak isteyenler, zayiflama çayi gibi, kendilerine kisa sürede kilo verdirecegini düsündükleri (mucizevi) diyet programlarina ilgi göstermemelidir. Çünkü, diyet sadece tatil için degil, saglik için yapilmalidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası