Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp-damar hastaliklarinda sampiyonuz

Türkiye’de ölümlerin yüzde 50’sinden fazlasinin kalp-damar hastaliklarindan kaynaklandigi ifade edildi.

Türk Kalp Vakfi’nca bu yil 15’incisi gerçeklestirilen Kalp Haftasi nedeniyle basin toplantisi düzenleyen Türk Kalp Vakfi Baskani Çetin Yildirimakin, Dünya Saglik Örgütü’nün kalp ve damar hastaliklarini “insanlik düsmani” olarak ilan ettigini belirtti.

Yildirimakin, “Türkiye, kalp-damar hastaliklarinda dünya sampiyonu. Ülkemiz nüfusunun yüzde 12’si kalp-damar hastasi. Nasil olmasin ki bu ülkede art arda gelen dünyanin en büyük depremlerini yasadik. Ardindan tabii afetler oldu. Yetmedi, ekonomik afetler oldu. Kalp-damar hastaliklarinin en önemli nedeni stres. Neredeyse öfkemiz burnumuzun ucunda. Bir de buna diger nedenler eklenince kalp-damar hastasi olmamak mümkün mü?” diye konustu.

Insanlarin bu hastaliklar konusunda bilgilendirilmesi gerektigini de vurgulayan Yildirimakin, Türkiye’de ölümlerin yüzde 50’sinden fazlasinin kalp-damar hastaliklarindan kaynaklandigini söyledi. Vakif olarak kalp haftalarini bu nedenle gündeme getirdiklerini kaydeden Yildirimakin, bu yilki sloganlarinin da “Saglikli kalplerle gülen yüzler” oldugunu söyledi. Yildirimakin, ülke insanlarinin gülmeye layik olduklarini ifade etti.

Istanbul Il Saglik Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer de kalp-damar hastaliklarini “dünyadaki en büyük afet” olarak nitelendirerek, bunun önüne geçebilmek için ciddi bilgi ve egitime ihtiyaç bulundugunu söyledi.

15. kalp haftasi

5-13 Nisan tarihleri arasinda gerçeklestirilecek olan 15. Kalp Haftasi’nin resmi açilisi 7 Nisan Pazartesi günü Taksim Cumhuriyet Aniti’nda düzenlenecek törenle yapilacak. Hafta kapsaminda sempozyumlar, ücretsiz halka açik kolesterol, seker ve obezite taramasi gerçeklestirilecek.

Ayrica, Geleneksel Golf Turnuvasi ve Türk Kalp Vakfi Kosusu da yapilacak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası