Genel SağlıkHABERLER

SÜNNETTE HİJYENE DİKKAT

Sünnet mevsimibaşlarken bir cerrahi girişim olan sünnette hijyene çok dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet, sünnetin toplumumuzda bir taraftan dini anlamda sünnetin yerine getirilmesi için yapılan, diğer taraftan geleneksel anlamda en yaygın uygulanan cerrahi girişim olduğunu söyledi. Bu kadar geniş kitleyi ilgilendiren bu cerrahi girişime çok büyük bir dikkat gösterilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Söylet, “Maalesef bu anlamda gereken özenin gösterilmediğini görüyoruz. İşin en önemli tarafı, bu cerrahi girişim psikolojik ve fiziksel gelişimini henüz tamamlamakta olan bir yaş grubundaki çocuklarda uygulanmaktadır. Her cerrahi girişim gibi sünnetin de çeşitli komplikasyonları olabilmekte, bazen düzeltilmesi için birkaç ameliyat gereken olumsuzluklar meydana gelebilmektedir” dedi.

Tıbbi hatalar

Bu tür hasarlara en çok ehil olmayan ellerin yaptığı sünnetlerde rastlandığını belirten Prof. Dr. Söylet, “Son yıllarda toplumumuzda ‘toplu sünnet’ olayı giderek yaygınlaştı. Genellikle hayır işlemek maksadıyla yapılan bu faaliyetlerde bir günde 500, hatta bazen bin çocuk sünnet ettirilmektedir. Bu da büyük bir telaş içinde olmakta ve zaman zaman hijyen şartlarının ihmal edilmesine sebep olmaktadır. Böylece de hayır işleyelim derken önemli tıbbi hatalara yol açılabilmektedir. Bunun önlenmesi için sünnet girişimi sürecinde hijyene çok dikkat edilmelidir. Bir kere bunun bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır ve bir ameliyat hangi ortamda yapılıyorsa, sünnet için de aynı hassasiyet gösterilmelidir. Burada şunu hatırlatmakta fayda var: Eğer toplu bir etkinlik yapılacaksa, bunun eğlencesi ve ikramı dış ortamda olabilir, ancak sünnet operasyonu mutlaka hijyenik ortamlarda gerçekleştirilmelidir.”

Yarım sünnet

Prof. Dr. Yunus Söylet, tıp dilinde hipospadyas denilen yarım sünnet konusunda da aileleri uyardı. Söz konusu rahatsızlığın erkek bebeklerde rastlandığını ve çocukların adeta sünnet olmuş gibi doğduğunu hatırlatan Prof. Dr. Söylet, “Dikkatli bakıldığında çocukların idrarlarını bacaklarına doğru yaptıkları fark edilir. Bu erkek bebeklerde sık rastlanan bir doğumsal anormalliktir, ancak tedavisi mümkündür. Çocuklarında bu tür rahatsızlık bulunan anne-babaların en kısa sürede bir çocuk cerrahisi uzmanına müracaat etmesi gerekir. Bu anne-babalara şunu özellikle hatırlatalım. Yarım sünnet rahatsızlığı bulunan çocuklarınızı kesinlikle sünnet ettirmeyin. Zira bu çocukların ameliyatlarında mevcut sünnet derisine ihtiyaç duyulmaktadır ve ayrıca bu aşamada sünnetleri de yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.