Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi birak kemiklerin güçlensin

Uygun beslenme ve egzersiz yaparak, sigara ve alkolden uzak durarak kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz.

Özellikle kadinlarda menopozdan sonra kadinlik hormonunun azalmasi nedeniyle görülen osteoporoz (kemik erimesi), yanlis beslenme, genetik veya hormonal faktörler nedeniyle genç yasli herkeste, her yasta görülebiliyor.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tümay Sözen, kemiklerin kütle kaybetmesine yol açan vücuttaki “sessiz hirsiz” olarak tanimlanan osteoporozun, dünyada yasli nüfusunun artmasiyla artik daha çok gündeme geldigini söyledi.

Osteoporozun bugüne kadar menopozla esdeger gibi algilandigini ve hep kadin hastaligi olarak bilindigini belirten Prof. Dr. Sözen, “Oysa hiçbir zaman menopoz esittir osteoporoz degildir. Osteporozun menopoz disinda birçok etkisi vardir” diye konustu.

Osteoporoz her yasta olur

Yasam süresinin uzamasiyla birlikte son yillarda yasli erkeklerde görülen kirik vakalarinin arastirildigini ve sonunda kiriklarin osteoporoz nedeniyle ortaya çiktiginin anlasildigini belirten Prof. Dr. Sözen, yaslanmanin her iki cinsi de etkiledigini, bu nedenle osteoporozun yaslilarda esit oranda görüldügünü vurguladi.

Prof. Dr. Sözen, son yillarda gençlerde görülen kirik vakalarinin da arastirildigini ve sirt agrisi sikayetiyle gelen genç erkeklerde de osteoporoza rastlandigini ifade etti.

Osteoporozun her yasta görülebilecegini vurgulayan Prof. Dr. Sözen, “Örnegin, ergenlik çagina gelmis veya 30-40’li yaslardaki erkeklerde de genetik veya hormonal faktörlerden dolayi hastaliga rastlaniyor” dedi. Romatizma, böbrek yetmezligi, astim gibi hastaliklarin tedavisinde kullanilan ilaçlarin kortizon içerdigini, bunlarin uzun kullanimi sonucunda da osteoporozun ortaya çiktigini söyleyen Prof. Dr. Sözen, Türkiye’de görülen osteoporoz vakalarinin yüzde 60’inin bu nedenle olustugunu bildirdi.

Beslenmeye dikkat

Prof. Dr. Sözen, dogumla birlikte baslayan kemik olusumunun, 20’li yaslara kadar arttigini, 30’lu yaslara kadar da sabit kaldigini, sonraki yaslarda özellikle kadinlarda kemigin mineral içeriginin azalmasi nedeniyle dayanikliliginin azaldigini anlatti.

Bu nedenle daha kemik olusurken, bebeklik ve ergenlik dönemlerinde kalsiyum aliminin önemine isaret eden Prof. Dr. Sözen, bebeklik çagindan itibaren kalsiyumca zengin besinler tüketmeyenlerin kemiklerinde kiriklara daha fazla rastlandigini kaydetti. Prof. Dr. Sözen, “Gençliginizde ne kadar kalsiyum depolarsaniz, yaslilikta o kadar rahat edersiniz” diye konustu.

Gazli içecekler kemiklere zararli

Uygun beslenme ve egzersiz yaparak, sigara ve alkolden uzak durarak kemiklerin güçlendirilebilecegini söyleyen Prof. Dr. Sözen, “Aileler çocuklarina, otur ders çalis diyor. Çocuklarin oyun oynamasi onlar için egzersizdir. Birakin çocuklariniz yeterince oyun oynasin, hareket etsin” dedi.

Son yillarda fast food tarzi beslenmenin yayginlasmasi nedeniyle özellikle çocuklar arasinda gazozlu içeceklerin tüketiminin de arttigini söyleyen Prof. Dr. Sözen, “Gazli içecekler kemikler için çok zararli. Zaten Türkiye’de süt tüketme aliskanligi yoktu, üzerine bir de gazli içecekler gibi zararli bir etken geldigi için kemiklerin olusumunda bile sorun yasaniyor. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi yayginlastirilmali” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası