Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi birak kemiklerin güçlensin

Uygun beslenme ve egzersiz yaparak, sigara ve alkolden uzak durarak kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz.

Özellikle kadinlarda menopozdan sonra kadinlik hormonunun azalmasi nedeniyle görülen osteoporoz (kemik erimesi), yanlis beslenme, genetik veya hormonal faktörler nedeniyle genç yasli herkeste, her yasta görülebiliyor.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tümay Sözen, kemiklerin kütle kaybetmesine yol açan vücuttaki “sessiz hirsiz” olarak tanimlanan osteoporozun, dünyada yasli nüfusunun artmasiyla artik daha çok gündeme geldigini söyledi.

Osteoporozun bugüne kadar menopozla esdeger gibi algilandigini ve hep kadin hastaligi olarak bilindigini belirten Prof. Dr. Sözen, “Oysa hiçbir zaman menopoz esittir osteoporoz degildir. Osteporozun menopoz disinda birçok etkisi vardir” diye konustu.

Osteoporoz her yasta olur

Yasam süresinin uzamasiyla birlikte son yillarda yasli erkeklerde görülen kirik vakalarinin arastirildigini ve sonunda kiriklarin osteoporoz nedeniyle ortaya çiktiginin anlasildigini belirten Prof. Dr. Sözen, yaslanmanin her iki cinsi de etkiledigini, bu nedenle osteoporozun yaslilarda esit oranda görüldügünü vurguladi.

Prof. Dr. Sözen, son yillarda gençlerde görülen kirik vakalarinin da arastirildigini ve sirt agrisi sikayetiyle gelen genç erkeklerde de osteoporoza rastlandigini ifade etti.

Osteoporozun her yasta görülebilecegini vurgulayan Prof. Dr. Sözen, “Örnegin, ergenlik çagina gelmis veya 30-40’li yaslardaki erkeklerde de genetik veya hormonal faktörlerden dolayi hastaliga rastlaniyor” dedi. Romatizma, böbrek yetmezligi, astim gibi hastaliklarin tedavisinde kullanilan ilaçlarin kortizon içerdigini, bunlarin uzun kullanimi sonucunda da osteoporozun ortaya çiktigini söyleyen Prof. Dr. Sözen, Türkiye’de görülen osteoporoz vakalarinin yüzde 60’inin bu nedenle olustugunu bildirdi.

Beslenmeye dikkat

Prof. Dr. Sözen, dogumla birlikte baslayan kemik olusumunun, 20’li yaslara kadar arttigini, 30’lu yaslara kadar da sabit kaldigini, sonraki yaslarda özellikle kadinlarda kemigin mineral içeriginin azalmasi nedeniyle dayanikliliginin azaldigini anlatti.

Bu nedenle daha kemik olusurken, bebeklik ve ergenlik dönemlerinde kalsiyum aliminin önemine isaret eden Prof. Dr. Sözen, bebeklik çagindan itibaren kalsiyumca zengin besinler tüketmeyenlerin kemiklerinde kiriklara daha fazla rastlandigini kaydetti. Prof. Dr. Sözen, “Gençliginizde ne kadar kalsiyum depolarsaniz, yaslilikta o kadar rahat edersiniz” diye konustu.

Gazli içecekler kemiklere zararli

Uygun beslenme ve egzersiz yaparak, sigara ve alkolden uzak durarak kemiklerin güçlendirilebilecegini söyleyen Prof. Dr. Sözen, “Aileler çocuklarina, otur ders çalis diyor. Çocuklarin oyun oynamasi onlar için egzersizdir. Birakin çocuklariniz yeterince oyun oynasin, hareket etsin” dedi.

Son yillarda fast food tarzi beslenmenin yayginlasmasi nedeniyle özellikle çocuklar arasinda gazozlu içeceklerin tüketiminin de arttigini söyleyen Prof. Dr. Sözen, “Gazli içecekler kemikler için çok zararli. Zaten Türkiye’de süt tüketme aliskanligi yoktu, üzerine bir de gazli içecekler gibi zararli bir etken geldigi için kemiklerin olusumunda bile sorun yasaniyor. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi yayginlastirilmali” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası