Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zatürree alarmi devam ediyor

Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) genel salgin uyarisi yaptigi gizemli zatürree tipi SARS sendromu nedeniyle, bugün bütün dünyada saglik kuruluslari ve havaalanlari alarm durumuna geçerken, Çin hükümeti, WHO’dan benzer bir virüsü incelemek için yardim istedi

Pekin’deki WHO yetkilisi yaptigi açiklamada, Kasim ayinda basladigi bildirilen zatürree salgini nedeniyle ülkenin güneyinde yüzlerce kisinin hastalandigini, 5 kisinin öldügünü söyledi.

Dünya Saglik Örgütü (WHO) yetkilisi Hank Bekedam, Çin hükümeti tarafindan salginla ilgili olarak verilen rakamlarin degismedigini, buna göre 305 kisinin hastalandigini, 5 kisinin öldügünü belirtti. WHO yetkilisi, hastaligin tedavi edilebilir oldugunun anlasildigini ve Çin hükümetinin salgini arastirmak için kendilerinden yardim istedigini söyledi.

Dünya Saglik Örgütü (WHO) tarafindan açiklanan Çin Saglik Bakanligi’nin bir raporuna göre, antibiyotikler hastalar üzerinde açik bir etki göstermedi, ancak hastalarin tedavisi sürüyor. Ancak WHO yetkilisi, Çin’deki salginla diger ülkelerdeki salgin arasinda henüz açik bir bag bulunmadigini da vurguladi.

DÜNYA ÇAPINDA ALARM

Japonya Saglik Bakanligi’ndan bir yetkili ise “Yerel yönetimlerdeki bütün saglik yetkililerinden, bu hastaliktan haberdar olmalarini ve süpheli belirtiler gösteren bir hasta olmasi durumunda derhal bize haber vermelerini istedik” dedi. Ülkede simdiye kadar SARS belirtisi gösteren herhangi bir hastaya rastlanmadi.

Güney Kore ve Yeni Zelanda ise vatandaslarindan salgin nedeniyle gereksiz seyahatlere çikmamalarini istedi. Yeni Zelanda Basbakani Helen Clark, Saglik Bakani Annette King’in kabineye salgin hakkinda bilgi vermesinden sonra yaptigi açiklamada, vatandaslarinin zorunlu olmayan seyahatlerini bir kez daha gözden geçirmelerini istedi. Ülkede henüz SARS vakasina rastlanmamis olmasina ragmen bugün bütün saglik merkezlerinin alarmda oldugu bildirildi.

Güney Kore de vatandaslarini Çin, Hong Kong ve Vietnam’a gereksiz seyahatler yapmamalari konusunda uyardi.

Singapur ve Tayvan da geçen Cuma vatandaslarina benzer uyarilarda bulunmuslardi.

Vietnam, Avustralya ve Yeni Zelanda da havaalanlari ve bazi havayolu sirketlerine salgin belirtisi gösteren yolculari kabul etmemeleri emri verildi.

SALGININ BOYUTU KONUSUNDA ANLASMAZLIK

Clark, BM saglik yetkililerinin simdiki salginin 1918’deki salgin kadar tehlikeli hale gelebileceginden kaygilandiklarini belirtirken, Dünya Saglik Örgütü’nden bir yetkili, salginin bu kadar büyük olacagi yönünde kaygilari olmadigini söyledi.

Salginin ilk görüldügü Vietnam’daki bir WHO yetkilisi Clark’in yorumunun asiri oldugunu belirterek, “salgin hakkinda, böyle bir yorumda bulunabilecek kadar bilgileri olmadigini, kendisinin her gün salgin belirtileri gösteren hastalarla mesgul oldugunu ve daha iyimser oldugunu” söyledi.

1918’deki salginda en az 20 milyon, 1957-58 ve 1968-69’daki salginlarin her ikisinde de birer milyondan fazla kisi ölmüstü.

INGILTERE’DE BIR KISININ VIRÜSÜ TASIDIGI KUSKUSU

Uzak Dogu’da ortaya çikan gizemli zatürree tipi SARS sendromunun Ingiltere’de de görüldügünden kusku duyuluyor. Hastaneye basvuran bir kisinin, dünya çapinda bir tehdit olarak sunulan bu virüsü tasidigindan kuskulanan Ingiliz tip otoriteleri, söz konusu kisinin hemen bakim altina alindigini ve bir tür karantina kosulunun uygulandigini bildirdi.

Saglik Bakan Yardimcisi Liam Donaldson, yaptigi açiklamada, bir kisinin virüsü tasidigindan kuskulanildigini dogrularken, “Bu hastanin durumu son derece büyük bir dikkatle izleniyor. Söz konusu hastanin dün Hong Kong’tan kalkan bir uçakla Ingiltere’ye geldigi ve bugün de hastaneye kabul edildigi biliniyor” dedi. Hastanin tasidigi virüsün üç kitada tehlike yaratan virüs olup olmadigini henüz anlayamadiklarini belirten Donaldson, bütün olasiliklarin dikkate alindigini ifade etti.

Saglik Bakanligi sözcüsü de, sözü geçen ülke ve bölgelerden Ingiltere’ye seyahat eden kisileri uyardi ve herhangi bir yüksek ates, öksürük, bogaz agrisi, nefes darligi ve adale agrisi durumunda bu semptomlari tasiyan kisilerin en yakin tam tesekküllü hastaneye basvurmalarini istedi.

HOLLANDA’DA GIZEMLI ZATÜRREE IÇIN UYARI

Ilk kez güneydogu Asya ülkelerinde görülen ve Dünya Saglik Örgütü tarafindan tehlikeli ilan edilen gizemli zatürreeye karsi Hollanda’da bütün hastaneler ve doktorlar uyarildi. Saglik Bakanligi’ndan yapilan açiklamada, doktor ve saglik kuruluslarinin, gizemli zatürree belirtileri (SARS) gösteren bütün hastalar konusunda çok dikkatli olmalari ve bu belirtilerle gelen hastalarin bakanliga bildirilmesinin istendigi kaydedildi. Nasil ortaya çiktigi ve yayildigi henüz tam belirlenemeyen hastaligin, saglik personeli ve diger hastalara bulasma riskinin daha yüksek olduguna isaret edildi.

Saglik Bakanligi ve Enfeksiyon Hastaliklari Koordinasyon Merkezi’nin ortak girisimiyle bu tür hastaliga yakalanmis kisilerin bakilacagi Leiden ve Amsterdam’daki birer hastanede özel bölümlerin olusturuldugu da kaydedildi. Schiphol Havaalani’nda da bugünden itibaren, daha çok Asya ülkelerinden gelen uçaklarin personel ve yolcularinda görülebilecek hastalik belirtilerine karsi özel saglik ekibi görevlendirildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası