Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fazla kilolar meme kanseri riskini artiriyor

Tüm dünyada her 10 kadindan birinin yakalandigi meme kanserinin olusumunda, fazla kilolarin da ciddi bir etkisi var. Fazla kilolar, menopoz döneminden sonra meme kanseri riskini 2 kat artiriyor. Arastirmalar et ve süt ürünleri gibi yüksek yag içeren yiyeceklerin tüketilmesi ile meme kanseri riski arasinda pozitif bir iliski oldugunu gösteriyor.

Kadinlarda görülen kanserlerin beste birini olusturan meme kanserinin, menopozdan sonra artisinda fazla kilolar çok önemli rol oynuyor. Arastirmalar fazla kilolarin, meme kanserinin menopoz sonrasinda görülme riskini 2 kat artirdigini gösteriyor. Ülkemizde her üç kadindan birinin sisman oldugunu belirten uzmanlar, sismanligin özellikle menopoz ve menopoz sonrasi dönemde arttigina dikkat çekiyorlar.

Acibadem Saglik Grubu Tibbi Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Haluk Onat menopoz öncesi dönemde, sismanlarda meme kanserinin daha az görüldügünü, hatta zayiflarda daha fazla olduguna dikkat çekiyor ve ekliyor:

“Meme kanseri, üst sosyal gruplarda daha sik görülmektedir. Bu gruptaki daha fazla yag ve kalori alimi olmasi ile iliskisi düsünülmüstür. Alinan yag miktari mi yoksa kalori miktari mi önemlidir. Karsi görüsler vardir. Bunun yaninda yagin kendisinden ziyade, yiyecek gruplari ile ilgili yapilan kontrollü çalismalarda, et ve süt ürünleri gibi yüksek yag içeren yiyeceklerin tüketilmesi ile meme kanseri riski arasinda pozitif bir iliski saptanmistir. Diger taraftan bitkisel gidalarla beslenen kadinlarda, meme kanseri egilimi daha az bulunmustur. Ayrica günlük alkol alim miktari artisi ile risk artisi arasinda iliski vardir. Günde 15 gram ve üstü alkol alimi, alkol içmeyenlere göre meme kanseri riskini yüzde 50 arttirir. Aktif sigara içenlerde risk artisi görülmemis, ancak pasif sigara dumanina maruz kalanlarda yani örnegin esi sigara içenlerde veya is yerinde sigara içiliyorsa bu kadinlarda riskin arttigi bildirilmistir.”

MEME KANSERI NE SIKLIKLA GÖRÜLÜR?

Meme kanseri görülme sikligi yasla birlikte artiyor. Yasin yani sira meme kanseri aile hikayesi olanlar, üretkenlik hayati ile ilgili faktörler, diyet, menopozda hormon kullanimi da meme kanseri riskini artiran faktörler arasinda yer aliyor.Acibadem Saglik Grubu Tibbi Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Haluk Onat kalitimin meme kanserinin olusumundaki rolüyle ilgili sunlari söylüyor:

“Görülen tüm meme kanserleri arasinda irsi meme kanseri yüzde 15’i kapsamaktadir. Bu oranda kalitimin önemi vardir, ama genel olarak kalitimsal bir hastalik denemez. Kalitimsal meme kanseri birinci ve ikinci derece akrabalarinda (anne, annenin annesi, kiz kardes, teyze, hala, kuzenlerde) meme kanseri, over (yumurtalik), rahim kanseri, hatta kalin bagirsak görülmesi sik olan kadinlarda ve özellikle bu ailelerde görülen meme kanserinin, genç yaslarda olusmasi durumunda süphe edilmelidir. Kalitimsal meme kanseri ile ilgili genler saptanmistir. Bunlar meme kanseri geni 1 ve 2’dir (BRCA 1 ve BRCA 2). Bu aile özellikleri olan bir kadinda, bu genlerin olup olmadigi arastirilabilir ve irsi meme kanseri riski saptanabilir. 300 kadindan biri bu geni tasimaktadir. Tüm meme kanseri olmus kadinlarin ancak yüzde 4’ünde bu gen mevcuttur. Bu genleri mevcut olan bir kadinda, 80 yasindan önce meme kanseri olma olasiligi yüzde 85 olup, bu kadinlarin yarisinda 50 yasindan önce meme kanseri olusmaktadir.”

Fazla kilolar ve kalitimin yani sira erken yasta adet görmek ve geç yasta menopoza girmek de önemli risk faktörleri arasinda yer aliyor. Dogum yapmamis veya 30 yasindan sonra ilk dogumunu yapmis, bebegini emzirmemis kadinlar açisindan riskin daha fazla arttigini hatirlatan Prof. Dr. Onat sözlerini söyle sürdürüyor:

“Bugün iyice anlasilmistir ki, meme kanseri riski üzerine gebeligin etkisi ilk dogum yasi ile ilgilidir. Ilk dogum yasi 18 veya 19 olanlara karsin, ilk dogum yasi 30 ve üstünde olanlarin meme kanseri olma riski 4 ile 5 kat artmaktadir.”

HORMON KULLANIMININ ETKILERI

Meme kanserinin olusumunda hormon tedavisinin rolü yillardir tartisiliyor. Son olarak Amerika’da 16 bin kadin üzerinde yapilan bir arastirmada, rahmi yerinde olan kadinlarda verilen hem östrojen hem de progesteron kapsayan hormon tedavisinin uzun süreli kullanimi ile meme kanseri riski arttigi saptandi.

Prof. Dr. Onat “Menopoz sikayetleri için hormon verilmesi gerekiyorsa kadinlarin özellikle medikal onkoloji uzmanlari tarafindan meme kanseri risklerinin olup olmadigi, hatta hormon kullanimi ile diger risklerinin örnegin kalp hastaligi, damar tikanikligi gibi risklerinin de olup olmadigi arastirilmasi gerekir” diyor ve ekliyor:

” Dogum kontrol haplarinin, riski küçük oranda arttirdigi saptanmistir, ancak uzun süreli kullanimi ve genç yasta kullanmaya baslamak riski arttirmaktadir. Özellikle annesi veya kiz kardesi meme kanseri olanlarda risk, kullanmayanlara göre 3 kati artmaktadir.”

MEME KANSERINDEN KORUNMA

Meme kanserinden korunmada, özellikle kisinin kendi risklerini bilmesi büyük önem tasiyor. Özellikle riskli kisilerin, riskini azaltabilecek önlemler almasi öneriliyor. Prof. Dr. Haluk Onat bu önlemlerin yasam tarzi ile ilgili oldugunu belirterek söyle konusuyor:

“Meme kanserinden korunmanin en kolay yolu genç yasta saglikli dogum yapmaktir ve dogan çocugu emzirmektir. Bir kadin için bundan dogal bir olay olamaz, bunu yapmakla meme kanseri riski önemli ölçüde azalacaktir. Bunun yaninda kilo almamaya gayret edilecek, alkol aliminin makul ölçülerde olmasina dikkat edilecek, egzersiz yapilacak. Hormon kullaniminda ise, gerek menopozda gerekse dogum kontrol haplari için mutlaka risklerinin belirlenmesi gerekir. Hormon alimi, mutlaka kisa süreli olmalidir.”

FIZIKSEL AKTIVITE VE EGZERSIZIN YARARI

Fiziksel aktivitenin, meme kanseri riskini azalttigina dair çok önemli kanitlar var. Özellikle kiz çocuklarinda erken yaslardan itibaren atletizm ve balenin vücudun hormon yapimini etkileyerek adeti geciktirebilecegi yani yumurtlama sayisinin azaltilabilecegi ve meme kanseri riskini azaltabilecegi gösteriliyor. Bunun için özellikle ailesinde meme kanseri olanlarin kizlarina, spor yaptirmalarinin önerilebilecegini söyleyen Prof. Dr. Onat su testlerin düzenli olarak yaptirilmasinin gerekliligini vurguluyor:

“Menopoz sonrasi kilo aliminin, aktivite ile önlenmesi de meme kanseri riski üzerine olumlu etkisi vardir. Aile hikayesi olanlarda bunun kalitimsal olup olmadiginin arastirilmasi gerekir. Kalitimsal ise 20’li yaslarda rutin kontrollere baslanmali. Ancak meme kanserinin önemli kismi kalitimsal degildir. Genel olarak kadinlarin 35 yasinda, ilk kez bu konuyla ilgili kontrollerine baslamalari, ilk kez bir mamografi çektirmeleri, her ay kendi kendilerine meme muayenesi yapmalari, yilda bir kez meme muayenesini bilen bir doktor tarafindan muayene edilmelidir. Bir sorun gelismedigi takdirde menopoza girene kadar mamografi çektirmelerine gerek yoktur. Ancak menopozdan itibaren her yil mamografi çekilmelidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası