Genel SağlıkHABERLER

TERLEMEYE AMELİYATLI ÇÖZÜM

Aşırı terleme nedeniyle sosyal hayatta sıkıntı çekenler, koltuk altından yapılan bir operasyonla çare buluyor.

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi 2’nci Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Şeyda Örs Kaya, ameliyat için başvuranların sayısında her yaz bir önceki yaza göre yaklaşık iki kat artış olduğunu söyledi. Doç. Dr. Kaya, özellikle gün boyu bilgisayarda çalışan ya da iş yaşantısında ellerini kullanan kişilerin aşırı terleme sorunu nedeniyle ameliyatı tercih ettiğini belirtti.

Doç. Dr. Kaya, “Nüfusun yüzde 1’inde bu hastalık var. Aşırı terleme genellikle 20’li yaşlarda ortaya çıkıyor ve çok ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Terli elle tokalaşmamak, yüzün terlemesi özellikle sosyal hayatta sıkıntı yaratıyor, özgüveni azaltıyor. Bu sıkıntıların neden olduğu utanma hissi, kaygı ve stres kişinin ruh sağlığını bozabiliyor. Hastaların çoğunda güven kaybı, sosyal kısıtlanma ve içe kapanma görülüyor. Bir araştırmada aşırı terleme yaşayan kişilerin yüzde 40’ının iş yaşantısında olumsuzluk yaşadığı tespit edildi” dedi.

Başarı yüzde 100’e yakın

Doç. Dr. Şeyda Örs Kaya, aşırı terleme şikayetiyle gelen hastayı kontrolden geçirdikten sonra terlemenin başka bir hastalık nedeniyle olup olmadığını araştırdıklarını vurgulayarak, aşırı terlemeyi önleyen ameliyatın kapalı yöntemle ve kameralar yardımıyla yapıldığını söyledi. Doç. Dr. Kaya, “Ameliyat olan hastalarımız oldukça rahat dönem geçirirler. Ameliyat sonrası fazla komplikasyon yaşamazlar ve üç günde işlerine dönebilirler. Ameliyatlarda başarı oranı yüzde 100’e yakın. Her sene bir önceki seneye göre hasta sayımız ikiye katlanıyor. Hastalar arasında masa başında çalışanları, terzi, kuaför ve tamirciler gibi ellerini kullananlar izliyor” diye konuştu.

Ameliyat nasıl uygulanıyor?

Koltuk altında bir santimetrelik kesi açılıyor. Açılan kesinin içine beş mm çapında bir kamera sokuluyor. Kesilecek sinir büyük ekranlarda çok net olarak görülüyor. Omurganın her iki yanından aşağı doğru inen ve vücutta terlemeyi kontrol eden sempatik sinire ulaşılıyor. 2’nci ve 4’üncü kaburga bölgesindeki sinire mandala benzeyen bir klips takılıyor. Klips, sinirden ter bezlerine giden ve aşırı ter salgılanmasının nedeni olan sinyali kesiyor. Ameliyat bir saat sürüyor ve hastanın kıpırdamaması gerektiği için genel anestezi ile yapılıyor. Terleme, ameliyattan çıkar çıkmaz kesiliyor. Ameliyattan sonra hasta ağrı duymuyor ve bu nedenle ağrı kesici verilmesine gerek kalmıyor.

Elif DEMİRCİ