Genel SağlıkHABERLER

İLK KOPYA İNSANIN DOĞDUĞU İDDİA EDİLDİ

ABD Başkanı G.W. Bush, insan kopyalama çabalarının fazlasıyla endişe verici olduğunu söyledi. Fransa Devlet Başkanı J. Chirac, haberi kınayarak, dünyaya kopya insan yaratma girişimini yasaklama çağrısında bulundu.

Yaşamın uzaydan gelenler tarafından yaratıldığına inanan Rael tarikatına bağlı bilimciler, dünyanın ilk kopya bebeğinin doğduğunu ve isminin “Havva” olduğunu açıkladılar.

Tarikatla bağlantılı Clonaid adlı şirketin başkanı Brigitte Boisselier, yaptığı basın toplantısında, 3.2 kiloluk bebeğin dün dünyaya geldiğini söyledi, ancak bebeğin nerede doğduğunu açıklamadı. Boisellier, “Bebek çok sağlıklı. Durumu iyi. Biz çok mutlu bir aileyiz” dedi ve bebeğin 3 gün içinde evine gönderileceğini söyledi.

Boisselier bebeğin, DNA’sını bağışlayan 31 yaşındaki Amerikalı bir kadının kopyası olduğunu bildirdi. Tarikatın iddiasının doğrulanması halinde, bir çocuğun, annesinin tam genetik kopyası olacağı belirtiliyor. Boisselier, gelecek birkaç hafta içinde Avrupa’da bir, Kuzey Amerika’da bir ve Asya’da 2 kopya bebeğin daha dünyaya geleceğini, Avrupalı çiftin lezbiyen olduğunu açıkladı.

‘BEBEĞİN KLONLANDIĞINA DAİR HİÇBİR KANIT YOK’

Fransız genetik uzmanı Axel Kahn, Rael tarikatının üyeleri tarafından insan kopyalamak üzere kurulan Clonaid şirketinin müdürü Fransız Brigitte Boisselier’in, klonlama tekniğiyle elde edilen kız bebeğin dün sezaryenle dünyaya geldiğini açıklamasının ardından özel Erupe 1 radyosuna verdiği demeçte, “Söz konusu olan sadece ve tamamen propagandadır” dedi. Fransız uzman, bilim adamlarının klonlandığı iddia edilen bebekle bebeğin klonlandığı kişinin gen haritalarını çıkarmasının ve çıkarılan bu haritalarının birbirinin aynı olduğunun kanıtlanması gerektiğini söyledi.

Klonlama tekniğinin şu ana kadar maymun ya da insanlarda başarılı olamadığını kaydeden Kahn, “Bunu başaran ilk kişiler Rael tarikatçıları mı? Ben size söyleyeyim, bugün buna inanmak için hiçbir neden yok. Bu bebek klonlanmışsa ve Rael tarikatı bunu kanıtlamak istiyorsa o zaman bilimsel kanıt getirirler. Bunu yapmazlarsa söz konusu olan propagandadan ibarettir demektir” dedi.

FAZLA BİLGİ VERİLMEDİ

Clonaid şirketinin müdürü Boisselier, klonlamayla dünyaya gelen bebekle ilgili olarak, doğumun çok iyi geçtiğini söylemiş, ancak doğumun nerede gerçekleştiği konusunda bilgi vermeyi reddederek, “Şu an için daha fazla bilgi vermemeyi tercih ediyorum” demişti. Boisselier, Florida’da bugün kamuoyuna açıklama yapacağını belirtmiş, bebeğin gösterilip gösterilmeyeceğini açıklamamıştı.

BİLİM ADAMLARININ ŞÜPHESİ

Boisselier basın toplantısında, anne ve bebek arasında genetik benzerlik olduğunu gösteren bir delil sunmadı. Bu nedenle, iddianın bilimsel olarak temelinin bulunmadığı belirtiliyor. Ancak Boisellier, bebeğin kopya olduğunu kanıtlamak için bağımsız bir uzmanın bebekten DNA örnekleri alacağını söyledi. DNA sonuçlarının örneklerin alınmasından bir hafta sonra çıkması bekleniyor.

Geçen sene ilk klonlanmış insan embriyosu üreten Gelişmiş Hücre Teknolojisi şirketinden Dr. Robert Lanza, Clonaid’in şu anda hiçbir bilimsel güvenilirliği olmadığını söyledi. Ancak gerek Lanza gerekse diğer bilim adamları başarı olasılığını göz ardı etmiyorlar. Eskiden Fransa’daki bir kimya şirketinin müdürlüğünü yapan Boisselier, kimya alanında iki ayrı derecesi bulunduğunu söylüyor, ancak Boisselier’in üreme tıbbı alanında uzmanlığı bulunmuyor.

Boisselier, kendisini Rael rahibi olarak tanımlıyor ve Clonaid’in tarikatla felsefi bağı bulunduğunu, ekonomik bağı bulunmadığını belirtiyor.

Clonaid, 1997’de Bahama adalarında eski Fransız gazeteci ve Rael’in lideri Claude Vorilhon tarafından kuruldu. Vorilhon, 1970’lerde kendisini ziyaret eden yabancıların, genetik mühendislik yoluyla Dünya’daki tüm yaşamı yarattıklarını bildirdiklerini iddia ediyor.

Üreme amaçlı insan kopyalanması, halen birçok ülkede yasak.

ONAYLANMASI DURUMUNDA

Doğumun bağımsız bilim çevreleri tarafından onaylanması durumunda, bu bebek klonlama yöntemiyle doğan ilk insan olarak kabul edilecek.

Boisselier, geçen ay, 5 kadının kopyalama yöntemiyle elde edilen ceninlere hamile olduğunu, bunlardan Amerikalı bir çifte ait olanın doğumunun yakın olduğunu kaydetmiş, doğacak bebeğin, annesinin genetik kopyası, yani yıllar sonra doğan “ikizi” olacağını ifade etmişti.

BUSH: İNSAN KOPYALAMA ÇABALARI, FAZLASIYLA ENDİŞE VERİCİ

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, ABD Başkanı George Bush’un, Kongre’den insan kopyalamayı yasaklamasını istediğini belirterek, “Başkan da, tüm Amerikalılar gibi insan kopyalamanın fazlasıyla endişe verici olduğunu düşünüyor ve tüm insan kopyalama girişimlerinin yasaklanmasını güçlü bir şekilde destekliyor” dedi. McClellan, Rael tarikatına bağlı bilimcilerin, dünyanın ilk kopya bebeğinin doğduğuna ilişkin açıklamasının şüphe uyandırdığını, ancak Kongre’nin insan kopyalamayı yasaklayacak kanunu çıkarması gerektiğinin altını çizdiğini bildirdi.

FRANSA DEVLET BAŞKANI CHIRAC, HABERİ KINADI

Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac, yaptığı açıklamada, kopya bebeğe ilişkin iddia doğru olsa da olmasa da, insan kopyalama üzerine yapılan araştırmaları kınayarak, bunun, insanoğlunun saygınlığıyla çatıştığını ve suç teşkil ettiğini söyledi. Jacques Chirac, tüm ülkelere insan kopyalama girişimlerini yasaklamaları ve katı bir şekilde cezalandırmaları çağrısı yaptı. Yaşamın uzaydan gelenler tarafından yaratıldığına inanan Rael tarikatına bağlı bilimciler, dünyanın ilk kopya bebeğinin doğduğunu ve isminin “Havva” olduğunu açıklamışlardı.