Genel SağlıkHABERLER

KALP KRİZİ RİSKİ GÖZLENECEK

Kalp krizi geçiren kişilere erken müdahale edilmesini sağlayacak bir cihaz geliştirildi.

İsviçreli bilimadamları kalp kaslarının salgıladığı proteinlere hassas olan bu cihazın kalp krizi ile mücadelede önemli bir adım olacağını düşünüyor.

İsviçreli bilimadamlarının geliştirdikleri cihaz, kalp krizi riskiyle karşı karşıya olanlar için umut yarattı. Geliştirilen bu yeni sistem, kalp krizi riski olan hastaların kanındaki protein oranlarını sürekli olarak kontrol ediyor.

Dış yüzeyi proteinlere hassas antikorlarla kaplanmış cihaz, kalp çevresine yerleştiriliyor ve kalp kaslarının salgıladığı protein oranları cihaz tarafından sürekli ölçülüyor. Kalp kaslarındaki bu proteinler, kalp dokularının ve kaslarının işleyişinde bir aksaklık oluşmaya başlayınca yoğun olarak kana salgılanıyor. Kanda bu proteinlerin artması muhtemel bir kalp krizinin göstergesi olarak kabul ediliyor.

Bilimadamları bu cihaz sayesinde protein oranlarındaki değişimin yakından izlendiğini ve hastaya çok daha çabuk müdahele edilebileceğini belirtiyor.

Cihazın proteinlere hassasiyetinin daha da geliştirilmesinin ardından önümüzdeki yıllarda hastalar üzerinde kullanılabileceği ifade ediliyor.