Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp rahatsizliklari ana rahminde basliyor

Türkiye'de her yil 13 bin bebek, akraba evliligi ve genetik yapilanmasi nedeniyle kalp hastasi olarak dünyaya geliyor.

Bu rahatsizliklar, anne karninda basliyor ancak yine anne karninda teshis edilebiliyor.

Dogumsal kalp hastaliklari, Türkiye'de her yil 13 bin bebegi olumsuz yönde etkiliyor. Dogumsal kalp hastaliginin Türkiye için ciddi bir saglik sorunu oldugunu belirten Prof. Dr. Kültürsay, kalp hastasi kisilerin çocuklarinda bu hastaliga yakalanma riskinin yüksek olduguna dikkat çekti. Akraba evliligi ve buna bagli sebeblerle de bebeklerde kalp hastaligina rastlandigini vurgulayan Prof. Dr. Kültürsay, 'Kisi kalp hastasiysa, çocugunun da kalp hastasi olma ihtimali diger bireylere göre 2 kat daha fazla. Bebeklerde görülen kalp hastaliginin basinda ise kalp deligi geliyor. Bu rahatsizliga bagli olarak bebekte ileriki yaslarda kalp yetmezligi görülüyor' dedi.

Kalp hastasi olan ailelerde ikinci bebegin de kalp hastasi olma ihtimalinin fazla oldugunu belirten Prof. Dr. Kültürsay, sözlerine söyle devam etti:

'Bebeklerde kalpte delik varsa sik nefes alma, beslenirken çabuk yorulma, kilo alamama ve sik sik alt solunum yolu enfeksiyonu geçirme gibi sorunlar gözlenebiliyor. Eger çocuklardan birinde kalp hastaligi varsa diger çocukta da olma ihtimali toplumun diger bireylerine göre iki kat daha fazla. Yapilan arastirmalar, Türkiye'de yaklasik 13 bin çocugun kalp hastasi olarak dünyaya geldigini gösteriyor. Dünyada ölüm nedenleri arasinda birinci sirada gelen kalp hastaligi Türkiye için de ciddi bir tehlikenin habercisi. Ailelerin bu konuda çok bilinçli davranmalari gerekiyor. Çünkü bu hastaligin anne karninda teshisi var.'

Anne karninda dogumsal kalp hastaliklarinin tedavisinin mümkün oldugunu kaydeden Prof. Dr. Kültürsay, kadin dogum uzmaninin böyle bir tehlikeyi fark edebilecegini kaydetti. Kültürsay, 'Anne karninda kalp hastaligi tanisi konulmasi oldukça önemli. Böylece bebek dogardogmaz aninda müdahale etmek mümkün oluyor. Eger, çok ciddi bir durum yok ise ilaçla tedavisi de mümkün. Kalp deliklerinin zamanla kapanma ihtimali var. Ancak anne karninda teshis her seyden önemli' diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası