KALP RAHATSIZLIKLARI ANA RAHMİNDE BAŞLIYOR

Türkiye’de her yıl 13 bin bebek, akraba evliliği ve genetik yapılanması nedeniyle kalp hastası olarak dünyaya geliyor.

Bu rahatsızlıklar, anne karnında başlıyor ancak yine anne karnında teşhis edilebiliyor.

Doğumsal kalp hastalıkları, Türkiye’de her yıl 13 bin bebeği olumsuz yönde etkiliyor. Doğumsal kalp hastalığının Türkiye için ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirten Prof. Dr. Kültürsay, kalp hastası kişilerin çocuklarında bu hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Akraba evliliği ve buna bağlı sebeblerle de bebeklerde kalp hastalığına rastlandığını vurgulayan Prof. Dr. Kültürsay, ‘Kişi kalp hastasıysa, çocuğunun da kalp hastası olma ihtimali diğer bireylere göre 2 kat daha fazla. Bebeklerde görülen kalp hastalığının başında ise kalp deliği geliyor. Bu rahatsızlığa bağlı olarak bebekte ileriki yaşlarda kalp yetmezliği görülüyor’ dedi.

Kalp hastası olan ailelerde ikinci bebeğin de kalp hastası olma ihtimalinin fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Kültürsay, sözlerine şöyle devam etti:

‘Bebeklerde kalpte delik varsa sık nefes alma, beslenirken çabuk yorulma, kilo alamama ve sık sık alt solunum yolu enfeksiyonu geçirme gibi sorunlar gözlenebiliyor. Eğer çocuklardan birinde kalp hastalığı varsa diğer çocukta da olma ihtimali toplumun diğer bireylerine göre iki kat daha fazla. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de yaklaşık 13 bin çocuğun kalp hastası olarak dünyaya geldiğini gösteriyor. Dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada gelen kalp hastalığı Türkiye için de ciddi bir tehlikenin habercisi. Ailelerin bu konuda çok bilinçli davranmaları gerekiyor. Çünkü bu hastalığın anne karnında teşhisi var.’

Anne karnında doğumsal kalp hastalıklarının tedavisinin mümkün olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kültürsay, kadın doğum uzmanının böyle bir tehlikeyi fark edebileceğini kaydetti. Kültürsay, ‘Anne karnında kalp hastalığı tanısı konulması oldukça önemli. Böylece bebek doğardoğmaz anında müdahale etmek mümkün oluyor. Eğer, çok ciddi bir durum yok ise ilaçla tedavisi de mümkün. Kalp deliklerinin zamanla kapanma ihtimali var. Ancak anne karnında teşhis her şeyden önemli’ diye konuştu.