ZAYIFLARKEN DİKKAT!

Zayıf kalmak uğruna yapılan bilinçsiz diyetler yeme bozukluğuyla ilgili iki önemli hastalığı da beraberinde getiriyor. ”Anoreksiya Nervoza” ve ”Bulimia Nervoza”, yeme bozuklukları özellikle genç kızları etkiliyor.

Özellikle genç kızları etkiliyor

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden Doç. Dr. Fulya Maner, son yıllarda yeme bozukluklarının arttığını belirterek , anoreksiya nervoza hastalığına bağlı ölümlerde ciddi bir artış kaydedildiğini belirtti.

Uzmanlar, Türkiye’de yeme bozukluklarının hastalık olarak algılanmadığını belirterek önümüzdeki yıllarda bu hastalıklarda artış görüleceğini vurguluyor. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi İkinci Nervoza Kliniği’nden Doç. Dr. Fulya Maner , son yıllarda yeme bozukluklarının arttığını belirterek geçen 30 yıllık süre içerisinde anoreksiya nervoza hastalığına bağlı ölümlerde ciddi bir artış kaydedildiğini belirtti. Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Nihat Babaoğlu da, bu hastalıklarda hâkim faktörün babanın sevgi eksikliği olduğuna dikkat çekerek ”Çocuğun vücudu geliştikçe baba geri çekilir. Sonuçta yeme bozukluğu oluşur” dedi.

Anoreksiya Nervoza

Genellikle genç kızlarda görülen Anoreksiya Nervoza , şişmanlama korkusuyla diyet yapmak başlayan ve ileri zayıflıkla sonuçlanan, beden imgesinin bozulması, adet kanamasının kaybolması gibi sonuçları olan bir yeme bozukluğu. Bu rahatsızlık kişinin normal vücut ağırlığının yüzde 85’inin altına inmesi ile sonuçlanabiliyor.

Bulimia Nervoza

Aşırı yeme ve yemek yeme dönemlerinin durdurulamamasıyla seyreden Bulimia Nervoza’ da, bireyler pasta, çikolata gibi yüksek kalorili yiyecekleri çiğnemeden, yutarcasına yiyor. Hastalar tıkıştırarak yemekten ilk anlarda zevk alıyor. Ancak sonra pişmanlık, kendinden nefret etme, iğrenme duygularıyla yediklerini çıkarmaya çalışıyorlar. Çoğunlukla kusuyor veya laksatif (müshil ilacı) kullanarak çabuk boşaltımı sağlıyorlar.