Genel SağlıkHABERLER

YEŞİL ÇAY, TARÇIN, EKİNEZYA, ZENCEFİL, IHLAMUR

Kışın soğuk günleri doğanın bize sunduğu bitkileri tüketerek daha sağlıklı ve keyifli geçiyor. Bitkilerin, yaratılışından beri insan sağlığını korudukları ve tedavi ettikleri bilinen bir gerçek.

Yeditepe üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, özellikle kışın gelmesi ile ortaya çıkan sağlık sorunlarıyla baş etmek için tamamen doğal koruma yöntemi olan bitkilerden yararlanılması gerektiğini belirtiyor.
Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Yeşil çay, tarçın, ekinezya, zencefil ve ıhlamur bitkileri ile sıcacık bir kış geçirirken hastalıklara karşı da korunacaksınız” diyor.
Yeşil çay içinde bulunan kafein türevlerii nedeniyle fi-ziksel halsizliği giderici ve enerji verici (analeptik) bir içecek olarak bilinmektedir. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin sökülmesine yardımcı olur. Yeşil çay, taşıdığı polifenolik bileşiklere bağlı olarak, kuvvetli antioksidan etkisi nedeniyle kalp hastalıklara ve kansere karşı koruyucu, hatta antibiyotik etkileri sık sık gündeme gelmektedir.
Tarçın, deneysel çalışmalarda kan şekeri ve kolesterolün düşürülmesinde etkili olduğu ortaya konulmuştur. Tarçının diğer yararları arasında mide ve bağırsak rahatsızlıklarını, spazmları, gaz ve şişkinliğini gidermesi olarak belirtilebilmektedir.
Ekinezya, üst solunum yolu hastalıkları denince akla ilk gelen bitkilerden biridir. çiçeklerinin çok güzel bir görü-nüme sahip olmasının yanı sıra son yıllarda bazı türleri-nin bağışıklık sistemi üzerinde ve özellikle soğuk algınlığı şikayetleri üzerindeki yararlı etkileri dikkat çekmektedir. Yapılan bilimsel nitelikteki deneysel ve klinik çalışmalar bu bitkinin soğuk algınlığı etkenlerine karşı vücudun bağışıklık sistemini desteklediğini ortaya koymaktadır.
Zencefil, sağlık için yararları çok sayıda bilimsel çalışma ile ortaya konulmuştur. Safra salgısını artırması nedeniyle bilhassa yağlı yemeklerden sonra sindirime yardımcı olmakta, sancıyı gidermektedir.
Ihlamur, viral veya bakteriyel boğaz enfeksiyon-larında yüksek ateş, kırgınlık gibi şikayetlerin yanı sıra hastaları bezdiren şikayetlerden biri de “inatçın öksürük”tür. öksürük şikayetlerinin hafifletilmesinde akla gelen ilk çözümlerden biri de ıhlamur içmektir. Ihlamur çiçeği, bileşiminde bulunan musilajlar yardımıyla boğazda tahrişlerin önlenmesini sağlarken, iltihap giderici ve ağrı kesici etkisiyle tahriş olan alanın onarımına yardımcı olmaktadır.