YERLİ VE YABANCI SAĞLIK KURULUŞLARI İSTANBUL’DA BULUŞTU

Türkiye’nin önde gelen hastane grupları yabancılarla işbirliği imkanlarını görüştü

Çok sayıda ülkeden sağlık turizmi profesyonelleri ile sağlık kurumlarını buluşturan “Uluslararası Sağlık Turizmi Forumu” sona erdi. Acıbadem, Memorial, Florence Nightingale, Doğan, Dünya Göz ve VFK Amerikan Hastanesi gibi Türkiye’nin önde gelen onlarca hastanesinin katıldığı foruma yabancı sağlık kuruluşları yoğun ilgi gösterdi. Forum kapsamında 500’e yakın karşılıklı görüşme yapıldı. Yabancı sağlık kuruluşları forum dışındaki zamanlarını da hastane ziyaretleri yaparak geçirdi.

Teşvikleri ve yüksek teknolojik standartlara sahip sağlık tesisleri ile her geçen gün Sağlık Turizmi’nin en cazip rotalarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye, çok önemli bir Uluslararası Sağlık Turizmi Forumu’na ev sahipliği yaptı. Bosphorus Event Management tarafından organize edilen Uluslararası Sağlık Turizmi Forumu, 15-17 Haziran 2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplam 8 ülkeden 100’ün üzerinde delegenin katıldığı forumda 17 Türk sağlık kuruluşu ile yabancı kuruluşlar arasında ikili görüşmelerle işbirliği imkanları arandı. Acıbadem Hastanesi, Cebeci Construction, Çevre Hastanesi, Delta Hastanesi, Doğan Hastanesi, Dünyagöz Hastanesi, Echomar Hastanesi, Estetik International, Esteworld, Florence Nightingale Hastanesi, Güngören Hastanesi, Hisar Hastanesi, Jinemed Hastanesi, Medikar Hastanesi, Memorial Hastanesi, Tanfer Klinik ve VKF Amerikan Hastanesi’nin katıldığı forumda katılımcılar arasında yapılan anketin sonucuna göre, bir sonraki forumun Ortadoğu ve Balkan pazarına yönelik olarak Kasım 2012 tarihinde düzenlenmesine karar verildi. Toplam 500’e yakın karşılıklı toplantı gerçekleştirilen forum kapsamında yabancı katılımcıların %93’ü forum saatleri dışında çeşitli hastane ve klinikleri ziyaret etti.

Organizasyona Türkiye’yi temsilen katılan hastane ve klinik temsilcilerinin görüşmelerde bir çok yeni işbirliği imkanı elde ettikleri için memnun olduklarını ifade eden Bosphorus Event Management Direktörü Mert Akkök şunları söyledi: “Özellikle Eski Sovyet ülkelerinde oldukça pahalı hale gelen birçok sağlık hizmetinin Türkiye hastanelerinde daha yüksek teknolojik standartlarda ve daha düşük maliyetlerle verilebilmesi sayesinde bu ülkelerden İstanbul ve Antalya’ya çok sayıda hasta gelmesi beklentisi forum neticesinde somut bir hale geldi. Yabancı katılımcıların tamamı Türkiye’de sağlık alanında beklediklerinden çok daha yüksek kalite standartlarıyla karşılaştıklarını ve bu durumdan etkilendiklerini söylediler. Rusya ve BDT ülkelerinde hizmet veren bazı sigorta şirketleri ve asistans kuruluşları ise daha önce Almanya ve İsviçre gibi Avrupa ülkelerine yönlendirdikleri hasta trafiğini artık rahatlıkla foruma katılan Türk hastane ve kliniklerine yönlendirebileceklerini ifade ettiler.”