Genel SağlıkHABERLER

YENİ YIL PARTİLERİ EN ÇOK ASTIM HASTALARINI ETKİLİYOR!

Yılbaşı gecesi tüketilen ağır besinlerden dolayı pek çok kişi ertesi güne mide ve solunum problemleriyle başlıyor. Bu partilerden en çok etkilenen astım hastaları oluyor. Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, yılın ilk gününe zinde başlamanızı sağlayacak önerilerde bulunuyor.

Yeni yıl kutlamalarının en vazgeçilmez yanı ziyafet sofralarıdır. Eğlence sabaha kadar uzarken gereğinden fazla envaı çeşit yemek tüketilir, saatler süren lezzet şöleninin sonucunda ise vücudumuzun kalori ve toksin depoladığını farkına bile varmayız.

Özgürce yenilen çeşit çeşit yemekler, aşırı alkol tüketimi, dumanlı ve gürültülü ortam nedeniyle birçok kişinin, yeni yılın ilk gününe sağlık sorunlarıyla başladığına dikkat çeken Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, özellikle mide ve solunum rahatsızlıkları olan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor. Geceyi sigara dumanıyla kaplı havasız bir ortamda geçiren astım hastalarının ise ertesi gün oldukça zorlanacağını söylüyor. Unlu mamullerin, kızarmış, şekerli gıdaların ve alkolün vücutta asidik bir ortam yarattığını belirten Yonca Tabak, vücuttaki bu iyon yükünün ertesi gün eksi yük taşıyan gıdalar tüketerek dengelenmesi gerektiğini vurguluyor.

Yeni yılın ilk dileği olan ‘sağlık’ için yediğinize içtiğinize dikkat edin…

Yılbaşı gecesi tüketilen ağır ve aşırı yemek tüketiminin, yeni yılın ilk dileği olan ‘sağlık’ için büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Tabak, yılın ilk gününe sağlık ve enerji ile başlayabilmek için sabah kalkıldığında bol su içilmesini, hafif ve tempolu hareketler yapılmasını, meyve çayları içilmesini öneriyor.

Midenizi dinlendirin…

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak bütün bir gece asitli gıdaya maruz kalan vücudun ertesi gün; zeytinyağlı yemekler, salata gibi alkali gıdalar tüketerek rahatlatılabileceğini belirtiyor. Posa ve lif oranı yüksek elma, armut muz, kayısı gibi asitsiz gıdaların yenmesinin ve bol miktarda su içilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Tabak, açık havada yapılacak yarım saatlik bir yürüyüşün de vücuttaki toksinleri atmak için iyi bir yol olduğunu vurguluyor.

Prof. Dr. Yonca Tabak’ tan alerji / astım ve reflü sorunu olan kişilere yılın ilk gününü rahat geçirebilmek için öneriler

1- Bol su için (En az 10-12 bardak)

2- Elma, armut gibi taze sıkılmış asitsiz meyve sularını tercih edin

3- Bol meyve salatası tüketin

4- inek sütü yerine keçi sütü içeren peynir ya da yoğurt tercih edin

5- Unlu gıdayı mümkün olduğunca az tüketin

6- Et ve proteini mümkün olduğunca az tüketin

7- Zeytin yağlı sebze yemekleri ve yeşil salata ağırlıklı beslenme yapın

8- Yağda kızartılmış yemek tüketmeyin

9- Siyah çay ve kahve yerine yeşil çay, meyve çayları ve kafeinsiz kahveyi tercih edin

10- Şekerli gıda, çikolata veya kakaolu gıda tüketmeyin